PREMIERA

2009.10.10

CANAL+ PREMIUM

SEKRET

Si j'étais toi

Francja, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 88 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ben (David Duchovny) jest lekarzem okulistą, jego żona Hannah (Lili Taylor) zajmuje się domem i w wolnych chwilach fotografuje. Ich małżeństwo uchodzi za idealne, a najwięcej trosk przysparza im dorastająca córka Samantha (Olivia Thirlby).

Dziewczyna przechodzi okres buntu i prowadzi z rodzicami ciągłe wojny. Zbuntowana nastolatka ma szczególnie złe relacje z matką. Jedna z ich sprzeczek w czasie jazdy samochodem kończy się tragicznym w skutkach wypadkiem. Cało wychodzi z niego jedynie Samantha, która po odzyskaniu przytomności jest wyraźnie zmieniona. Przekonuje Bena, że jest jego żoną uwięzioną w ciele córki. Zwraca się do niego jak do męża i w niczym poza wyglądem nie przypomina nastolatki. Na początku Ben bierze dziwne zachowanie córki za szok powypadkowy. Z czasem jednak zaczyna zdawać sobie sprawę, że wszystko, co słyszy jest prawdą i sytuacja staje się kłopotliwa. Mężczyzna dostrzega jednak szansę na to, by po raz ostatni wyrazić swoje uczucia wobec żony. Uwięziona w cielesnej powłoce Samanty Hannah odkrywa zaś szokującą prawdę o swojej córce.

Wędrówka dusz to jeden z bardziej zgranych filmowych motywów. Z powodzeniem stosowali go choćby twórcy "Zakręconego piątku" czy "Vice versy". W "Sekrecie" temat potraktowano bardziej serio, zamiast na śmiech stawiając na psychologiczną głębię. W efekcie, gdyby nie fantastyczne założenia filmu, mówić by można o obyczajowym dramacie z elementami thrillera i konfliktem pokoleń w tle. Taki charakter "Sekretu" zaskakuje, jeśli przyjrzeć się nazwiskom go firmującym. Głównym producentem jest Luc Besson, uchodzący za specjalistę od kina rozrywkowego realizowanego z dużym rozmachem. Do wyreżyserowania obrazu Besson zaprosił znanego amanta francuskiego kina, urodzonego w Szwajcarii VINCENTA PÉREZA, który ma na koncie występy z największymi gwiazdami francuskiego kina, takimi jak Catherine Deneuve ("Indochiny"), Audrey Tautou ("Libertyn", "Pobierzmy się"), Isabelle Adjani ("Królowa Margot"), Sophie Marceau ("Fanfan Tulipan", "Zostaję!") czy Gerard Depardieu ("Cyrano de Bergerac"). Pérez staje czasem także po drugiej stronie kamery. Po serii filmowych miniatur w 2002 roku zadebiutował pełnometrażową fabuła "Peau d'ange", wysoko ocenionym przez krytykę dramatem romantycznym. "Sekret", drugi reżyserski sprawdzian aktora, to remake japońskiego dramatu "Himitsu" z 1999 roku, będącego z kolei adaptacją bestsellerowej powieści pisarza Keigo Higashino. Niewątpliwym sukcesem Péreza było zaadaptowanie oryginalnej historii do europejskich realiów przy zachowaniu niepokojącego nastroju literackiego pierwowzoru. W rezultacie "Sekret" trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty, a widz nie jest w stanie przewidzieć kolejnych zaskakujących zwrotów akcji.

W obsadzie filmu Péreza główne role przypadły aktorom zza Oceanu. Na czele obsady stanął David Duchovny, gwiazda serii "Z archiwum X", który dzięki sukcesowi serialu "Californication" przeżywa renesans popularności. Partneruje mu obdarzona nietypową urodą Lili Taylor, mająca na koncie udział w takich produkcjach, jak "Urodzony czwartego lipca", "Pret-a-Porter", "Przeboje i podboje" czy "Arizona Dream". Najwięcej pochwał za aktorstwo zebrała jednak Olivia Thirlby, która musiała wiarygodnie wcielić się w nastoletnią Samanthę i uwięzioną w jej ciele matkę. Niewielkie doświadczenie znanej z "Juno" młodej aktorki nie przeszkodziło jej zebrać mnóstwo entuzjastycznych recenzji. "Nieznana szerzej Olivia Thirlby okazuje się objawieniem kina. Bez problemu potrafi oddać na swej ślicznej młodzieńczej buzi każdy gest, grymas i emocje dojrzałej kobiety. Kreacja warta nominacji do Oscara" - pisał jeden z krytyków. Inny potwierdzał dobre aktorstwo w produkcji Péreza w takich słowach: "David Duchovny to wrażliwy aktor, potrafiący odnaleźć się w wielu wcieleniach (...). Mimo że przebywa na ekranie tak krótko, Lily Taylor jest znakomita. Kluczowy dla sukcesu filmu jest jednak fenomenalny popis Olivii Thirlby, gwiazdy "Juno", która tu miała okazję wystąpić w swojej pierwszej znaczącej roli".

WASZE OPINIE

piter666

Świetny pomysł na film, świetnie zagrany . Film, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Zainteresowany problemami relacji rodzic-nastolatka i buntu nazwie to tak jak C+- dramat obyczajowy, miłośnik kina z dreszczykiem określi ten film jako thriller. Zwolennik sił nadprzyrodzonych - horror. Film, który tak łatwo się nie klasyfikuje, pewnie dlatego, że francuski. Ale kino zdecydowanie godne polecenia- trzymające w napięciu, a na pewno wywołujące zainteresowanie finałem. I to mimo braku amerykańskich atrybutów w podobnych produkcjach: burzy z piorunami, przesuwających się mebli, tajemniczych głosów z piwnicy, krwi cieknącej z kranu.....[:-)] Zdecydowanie polecam

Bartolomeusz

Mnie ten film przypadł do gustu. Nie miałem większych oczekiwań, a tu taka pozytywna niespodzianka. Thriller z elementami sf, który ma odpowiedni klimat i trzyma w napięciu do końca. Wraz z rozwojem fabuły, i widz zadaje sobie pytanie czy 'dolegliwość' głównej bohaterki to efekt uboczny wypadku i traumy, czy też rzeczywiście świadomość matki dziwnym zrządzeniem losu przedostała się do ciała córki. Poza tą kwestią, która scala cały film, scenarzysta dołożył do tego swoiste odkrywanie na nowo jedynaczki przez matkę. Poznawanie jej zachowań, przyzwyczajeń, kolegów itp. Całość leżała na barkach Olivia Thirlby, znanej choćby z Oscarowego "Juno". I trzeba przyznać, że zagrała bezbłędnie. Nie było ani jednej fałszywie zagranej nuty. Wierzy się jej, że w ciele koegzystuje inna jaźń. Gdybym obejrzał ten film w październiku, umieściłbym go w top 5. Zdecydowanie warto zobaczyć.

kobieta niepowazna

...bardzzzzoooo.sie ciagnie, taki troche niespojny....no i zasnelam[:-(]
SEKRET
reżyseria:
Francja, 2007
Ben (David Duchovny) jest lekarzem okulistą, jego żona Hannah (Lili Taylor) zajmuje się domem i w wolnych chwilach fotografuje. Ich małżeństwo uchodzi za idealne, a najwięcej trosk przysparza im dorastająca córka Samantha (Olivia Thirlby).
dramat
SEKRET
3,8 5 1 9