Fox

PREMIERA

2010.07.25

CANAL+ PREMIUM

SEKRETNE ŻYCIE PSZCZÓŁ

USA, 105 min

obsada: ,

Obsada filmu

gatunek: film obyczajowy

czas trwania: 115 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Południowa Karolina, lipiec 1964 roku. Nastoletnia Lily Melissa Owens (Dakota Fanning) żyje w poczuciu winy za śmierć matki. Mając cztery lata była świadkiem kłótni rodziców.

Deborah Owens (Hilarie Burton) zginęła od kuli wystrzelonej z pistoletu, który dziewczynka podniosła z podłogi. Od tego czasu wychowuje ją ojciec T. Ray (Paul Bettany) i czarnoskóra gosposia Rosaleen Daise (Jennifer Hudson), która jest dla niej jedynym wsparciem. Lily czuje się niekochana przez oschłego i agresywnego ojca. Kiedy więc gosposia zostaje zaatakowana przez białych mieszkańców pobliskiego miasteczka, dziewczyna korzysta z okazji i ucieka z domu w towarzystwie Rosaleen. Jadą do Tiburon, na farmę sióstr Boatwright, gdzie August (Queen Latifah), wyemancypowana nauczycielka muzyki June (Alicia Keys) oraz delikatna May (Sophie Okonedo) prowadzą pasiekę. Otoczona przez nie opieką Lily po raz pierwszy czuje się bezpieczna. Film "Sekretne życie pszczół" jest ekranizacją opublikowanej w 2002 roku powieści Sue Monk Kidd. Książkę przetłumaczono do tej pory na 23 języki, a przez ponad dwa lata znajdowała się na liście bestsellerów magazynu "The New York Times". Sue Monk Kidd napisała ją opierając się na wspomnieniach z dzieciństwa. Autorka wychowała się w Sylvester w Georgii, na amerykańskim południu, z którym problemy rasowe są nierozerwalnie związane. Dorastała w czasach rozwoju ruchu walczącego o prawa człowieka i na kartach swojej powieści starała się jak najlepiej odwzorować ówczesne stosunki społeczne.

Film wyreżyserowała na podstawie własnego scenariusza GINA PRINCE-BYTHEWOOD ("Miłość i koszykówka", "Stracone nadzieje"). Realizując "Sekretne życie pszczół" starała się zachować magię tkwiącą w książce. Bohaterkami opowieści jest grupa czarnoskórych kobiet, które stają się jedynym wsparciem i wzorem dla dorastającej białej dziewczynki - w tej roli Dakota Fanning ("Człowiek w ogniu", "Wojna światów", "Pajęczyna Charlotty"). Jako Rosaleen Daise towarzyszy jej Jennifer Hudson ("Seks w wielkim mieście 1-2" "Skrzydlate cienie"), która otrzymała m.in. Oscara, Złoty Glob i nagrodę BAFTA za kreację w "Dreamgirls". Właścicielkę pasieki August Boatwright gra Queen Latifah (m.in. "Co się zdarzyło w Las Vegas", nominacja do Oscara, Złotego Globu i BAFTA za "Chicago", Złoty Glob za "Life Support"). Brytyjka Sophie Okonedo ("Alex Rider: Misja Stormbreaker", "Niewidoczni", "Szakal"), która ma na koncie nominację do Oscara za rolę w "Hotelu Ruanda", wciela się w wrażliwą May. Trzecią z sióstr Boatwright gra natomiast popularna piosenkarka, zdobywczyni 11 nagród Grammy, Alicia Keys ("As w rękawie", "Niania w Nowym Jorku"). Przedstawiając siostry Boatwright reżyserce zależało na tym, aby pokazać inteligentne Afroamerykanki gotowe zmieniać świat, ale w filmie pojawiają się też mężczyźni. Jednym z nich jest ojciec Lily, którego gra Paul Bettany ("Piękny umysł", "Pan i władca: Na krańcu świata" - nominacja do nagrody BAFTA, "Kod da Vinci"), drugim przyjaciel dziewczyny, chrześniak August, Zachary Taylor, w którego wciela się Tristan Wilds ("Szkolny chwyt", serial "90210"). Autorem zdjęć do filmu jest Rogier Stoffers ("Szkoła rocka", "Drużyna specjalnej troski, "Czyngis-chan"), a muzykę skomponował nominowany do Oscara, Złotego Globu Mark Isham ("Miasto gniewu", "Czarna Dalia", "W Dolinie Elah").

WASZE OPINIE

szymon_212

Dla mnie ten film bardzo ależ to bardzo się podobał. Moja ocena to 5

nemus

obrazowy
wzruszający
na czas gdzie brak dobrych filmów - mile zaskoczył

Marjan

Trochę bajkowo momentami, ale warte obejrzenia...
SEKRETNE ŻYCIE PSZCZÓŁ
USA, 105 min
Południowa Karolina, lipiec 1964 roku. Nastoletnia Lily Melissa Owens (Dakota Fanning) żyje w poczuciu winy za śmierć matki. Mając cztery lata była świadkiem kłótni rodziców.
film obyczajowy
SEKRETNE ŻYCIE PSZCZÓŁ
4,2 5 1 55