PREMIERA

2009.05.23

CANAL+ PREMIUM

Sen Kasandry

Cassandra's Dream

Francja/USA/Wlk. Brytania, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film kryminalny

czas trwania: 104 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Fascynujący thriller o konfliktach, pogonią za marzeniami i zwykłym poczuciu moralności. Za kamerą Woody Allen, w rolach głównych znakomity duet Colin Farrell - Ewan McGregor.

Ian (Ewan McGregor) i Terry (Colin Farrell) są braćmi. Dorastali w robotniczej rodzinie w Londynie, a teraz snują plany na przyszłość. Marzeniem ambitnego Iana jest zaoszczędzenie pieniędzy i inwestycja w branżę hotelarską, ale przeszkadza mu w tym Terry, który jest nadużywającym alkoholu nałogowym hazardzistą. Gdy Terry przegrywa w karty wielką sumę, braciom grozi finansowa katastrofa. W Londynie zjawia się jednak ich zamożny wuj Howard (Tom Wilkinson). Zgadza się pomóc krewniakom w zamian za drobną przysługę. Bracia mają "zająć się" byłym wspólnikiem wuja, który zagraża jego interesom.

Jeszcze przed premierą "Snu Kasandry" jego reżyser WOODY ALLEN tak anonsował swój kolejny obraz: "Nowy film będzie nawiązywał klimatem do ostatniego "Wszystko gra". Akcja ponownie toczy się w Londynie, ale jest szybsza i pełna zwrotów. Bohaterowie to zwykli ludzie, których spotkać można w sąsiedztwie. Film jest kryminalnym melodramatem o dwóch braciach, pokusach i pożądaniu, również do dużych pieniędzy". Wszystkie te zapowiedzi znalazły pokrycie na taśmie filmowej. "Sen Kasandry" to trzymający w napięciu dramat kryminalny traktujący o ludzkich konfliktach, takich jak rozdarcie pomiędzy rodzinnymi zobowiązaniami, pogonią za marzeniami i zwykłym poczuciem moralności. Jego reżyser to żywa legenda kina, posiadacz 16 nominacji do Oscara i 6 do Złotego Globu, autor 45 filmów, w tym takich, jak "Annie Hall", "Purpurowa róża z Kairu" czy "Klątwa skorpiona". "Realizacja "Snu Kasandry" była dla mnie niezwykle miłym doświadczeniem" - wspominał ponad 70-letni dziś filmowiec. "Po pierwsze dlatego, że miałem okazję współpracować z trzema wielkimi gwiazdorami, których głęboko podziwiam, a nie poznałem ich wcześniej. Po drugie, dane mi było spotkać dwie młode kobiety, które były dla mnie prawdziwym odkryciem i okazały się naprawdę wyjątkowe".

Obsada "Snu Kasandry" istotnie robi wrażenie. Zaproszenie Allena do współpracy przyjęło trzech znakomitych aktorów rodem z Wysp Brytyjskich. W Iana wcielił się Szkot Ewan McGregor, Terry'ego zagrał urodzony w Dublinie Colin Farrell, zaś ich wuja pochodzący z Anglii Tom Wilkinson. Wspomnianymi przez reżysera kobiecymi odkryciami były zaś utalentowane Angielki: Hayley Atwell ("Mansfield Park", "Księżna") i Sally Hawkins, znana przede wszystkim z filmów Mike'a Leigh ("Vera Drake", "Happy-Go-Lucky, czyli co nas uszczęśliwia").

Na ironię zakrawa fakt, że Woody Allen, nowojorczyk z krwi i kości, stał się jednym z najlepszych portrecistów współczesnego Londynu. W "Śnie Kasandry" ta sztuka udała mu się po raz kolejny. "To mój trzeci w ostatnim czasie film zrealizowany w Londynie - mieście, w którym pogoda nie tylko najbardziej odpowiada sposobowi, w jaki robię filmy, ale też doskonale pasuje do mojego temperamentu. Zawsze równie mocno interesowała mnie ciemna strona życia, jak i jego komiczne oblicze". Rzeczywiście, w tej pełnej dramatycznych zwrotów akcji opowieści nie brak mrocznych ludzkich relacji, ale jednocześnie w subtelny sposób daje o sobie znać mistrzowskie poczucie humoru Allena.

W powstawanie "Snu Kasandry" zaangażowanych było kilku innych twórców o uznanej w Hollywood pozycji. Autorem zdjęć Allen mianował pochodzącego z Węgier Vilmosa Zsigmonda, pracującego wcześniej m.in. przy "Bliskich spotkaniach trzeciego stopnia", "Łowcy Jeleni" czy "Czarnej Dalii". Muzykę napisał zaś Philip Glass, amerykański kompozytor, którego tematy można usłyszeć w takich obrazach, jak "Koyaanisqatsi", "Truman Show" czy "Godziny".

"Sen Kasandry" to "kolejny po "Wszystko gra" fascynujący thriller Woody'ego Allena". W ten sposób zachwalał produkcję tygodnik "New Yorker". Cinema Signal pisało zaś: "Woody Allen trzyma nas w napięciu do ostatniej sceny", uznając także rolę Colina Farrella za najlepszą w karierze.


COLIN FARRELL
Colin James Farrell urodził się w Dublinie, 31 maja 1976 roku. Jego ojciec Eamon Farrell i wuj Jim byli znanymi w latach 60. irlandzkimi piłkarzami. Colin jako dziecko również chciał grać w futball zawodowo, jednak już w szkole średniej zainteresował się aktorstwem. Zaczął uczęszczać do Gaiety Drama School w rodzinnym Dublinie. Szkołę rzucił po otrzymaniu propozycji zagrania Danny'ego Byrne'a w serii BBC "Ballykissangel". W 1999 roku pojawił się w Wielkiej Brytanii w debiucie reżyserskim Tima Rotha "The War Zone" oraz w serialu telewizyjnym "Love in the 21st century".

Podbój Stanów Zjednoczonych rozpoczął drugoplanową rolą u boku Kevina Spaceya w "Przyzwoitym przestępcy"(2000). Zaraz potem międzynarodową sławę i uznanie krytyków przyniosła mu rola szeregowego Rolanda Bozza w "Krainie Tygrysów" (2000) Joela Schumachera. Doceniono wówczas jego talent, charyzmę i świetnie wyuczony na potrzeby produkcji teksański akcent. Posypały się propozycje. W 2001 roku zagrał główną rolę w "Bandytach", a na początku 2002 u boku Bruce'a Willisa w "Wojnie Harta", która ugruntowała jego pozycję i przyniosła udział w "Raporcie mniejszości" Stevena Spielberga oraz w "Telefonie" Joela Schumachera. Kolejny rok okazał się jeszcze bardziej pracowity. Farrell wystąpił z Alem Pacino w "Rekrucie", w czarnej komedii "Intermission" Johna Clowleya, "Veronice Guerin" z Cate Blanchett, a także w "S.W.A.T. Jednostce specjalnej" z Samuelem L. Jacksonem oraz "Daredevil" u boku małżeńskiego duetu Ben Affleck i Jennifer Garner. W 2004 roku największym wydarzeniem w karierze aktora była tytułowa rola w "Aleksandrze" Olivera Stone'a, jednak kreacja ta nie spodobała się publiczności, a jedyną za nią nagrodą byłą Złota Malina dla najgorszego aktora roku. W ciągu kolejnych 2 lat wystąpił w zaledwie 2 filmach: jako emigrant Arturo Bandini w "Pytając o miłość" Roberta Towne'a, oraz w epickim dramacie Terrence'a Malicka "Podróż do Nowej Ziemi", opowiadającym o waśniach pomiędzy rdzennymi Amerykanami a Brytyjczykami w XVII wieku. Przełom nastąpił w 2006 roku, kiedy na ekrany weszło nowe "Miami Vice", w którym Farrell zagrał detektywa Jamesa 'Sonny'ego' Crocketta, a partnerował mu laureat Oscara Jamie Foxx. Wówczas do współpracy przy "Śnie Kasandry" zaprosił go Woody Allen, a zaraz potem Farrell stworzył najlepszą jak dotychczas kreację w karierze. Za rolę dręczonego poczuciem winy gangstera Raya w obrazie Martina McDonagha "Najpierw zwiedzaj, potem strzelaj" zdobył m.in. pierwszy Złoty Glob i nominację do British Independent Film Awards. Do udanych należy tez jego kolejna rola skorumpowanego policjanta Jimmy'ego Eagana w "W cieniu chwały" Gavina O'Connora.

Colin James jest najmłodszym i uważanym za najbardziej szalonego z czwórki rodzeństwa (ma brata i dwie siostry Catherine i Claudine, która jest także jego osobistą asystentką). Jest blisko związany z rodziną i bardzo chętnie pozuje do zdjęć z matką Ritą. Od 12 roku życia cierpi na chroniczną bezsenność. Pali Camele Light, a piwo Carlsberg nazywa "mlekiem matki". Ma opinię rozrabiaki i kobieciarza. W 2004 roku znalazł się na szczycie zestawienia hollywoodzkich gwiazd, z którymi kobiety umówiłyby się najchętniej. Producenci "Aleksandra" byli zaś przerażeni rachunkiem za alkohol, który wystawił im hotel Le Meridien w Marrakeszu za 14-dniowy pobyt aktora. W 2001 roku przez kilka miesięcy był mężem Amelii Warner. Wtedy wytatuował sobie na lewym przedramieniu "Carpe diem with my girl". Po rozwodzie słowa "with my girl" zakrył krzyżem. Pozostała mu jednak wytatuowana na palcu obrączka ślubna z imieniem ex-żony.

WASZE OPINIE

jEMPabTVSXwPu

pdzwBJ <a href="http://zubdsypkhcrl.com/">zubdsypkhcrl</a>, [url=http://frdjftmkoass.com/]frdjftmkoass[/url], [link=http://trrkvxjgbzly.com/]trrkvxjgbzly[/link], http://xuswkftwqiaq.com/

ypcact

QN7tsa <a href="http://tvrofgjnjqwl.com/">tvrofgjnjqwl</a>, [url=http://ftalufdhyvph.com/]ftalufdhyvph[/url], [link=http://cryfnmhliltd.com/]cryfnmhliltd[/link], http://meeehfxlejfj.com/

szymon_212

Film fajny , Ocena 5.
Sen Kasandry
reżyseria:
Francja/USA/Wlk. Brytania, 2007
Fascynujący thriller o konfliktach, pogonią za marzeniami i zwykłym poczuciu moralności. Za kamerą Woody Allen, w rolach głównych znakomity duet Colin Farrell - Ewan McGregor.
film kryminalny
Sen Kasandry
4,0 5 1 23