PREMIERA

2009.09.13

CANAL+ PREMIUM

SERCE NA DŁONI

Polska/Ukraina, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 96 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Konstanty (Bohdan Stupka), właściciel sieci supermarketów, który uchodzi za lokalnego oligarchę, jest ciężko chory na serce. Życie może mu uratować jedynie niezwłoczny przeszczep.

Mężczyzna trafia do szpitala, gdzie oczekuje na dawcę, ofiarę wypadku lub samobójcę. Idealnym kandydatem wydaje się jeden z pacjentów kliniki, który już dwukrotnie próbował odebrać sobie życie. Najpierw chciał się utopić, ale wyciągnięto go z wody, potem położył się na torach, jednak przegonili go kolejarze. Stefan (Marek Kudełko) jest sierotą. Był kasjerem w supermarkecie, ale wyrzucono go z pracy, bo pozwolił staruszce nie zapłacić za słoik dżemu. Rozstał się też z dziewczyną. Jego serce nie ma dla kogo bić. Natomiast Konstantemu życie podoba się ogromnie, postanawia więc przekonać niedoszłego samobójcę, aby w odpowiednim miejscu i czasie zrealizował swój zamiar z dobrym skutkiem. U boku Stefana pojawia się uczynny Angelo (Szymon Bobrowski), gotów spełnić każde jego życzenie. Chłopak trwa przy swoim postanowieniu odebrania sobie życia, ale zaczyna kaprysić.

"Serce na dłoni" w reżyserii KRZYSZTOFA ZANUSSIEGO ("Struktura kryształu", "Barwy ochronne", "Kontrakt", "Persona non grata") to czarna komedia, szydząca z postmodernistycznych systemów wartości. Pokazuje świat bogaczy oraz młodego człowieka, którego rzeczywistość napawa takim wstrętem i obrzydzeniem, że odmawia udziału w życiu. W obrazie zderza się dobroć i cynizm, skromność i egoizm, postawa "być" i postawa "mieć". Autor prowokuje do odpowiedzi na pytanie, czy lekkomyślnie deklarowany relatywizm nie jest przypadkiem ślepym zaułkiem, w który wpadają ludzie zagubieni.

Film jest owocem współpracy w dziedzinie kinematografii między Polską a Ukrainą. Powrót Krzysztofa Zanussiego do komedii reklamowanej jako "śmiertelnie poważna" wzbudził spore zainteresowanie, ponieważ w jego ostatnich produkcjach element komediowy praktycznie nie występował. "Czarne słońce" odwoływało się do greckiej tragedii, a "Persona non grata" był pełen smutku i rozczarowania życiem. Scenariusz do "Serca na dłoni" autorstwa reżysera powstał na motywach historii "Solista" pióra Andrzeja Mularczyka. W roli głównej wystąpił Bohdan Stupka ("Biały ptak z czarnym znamieniem", "Kierowca dla Wiery"), pierwszoplanowa postać ukraińskiej sceny i ekranu, znany m.in. z "Ogniem i mieczem". "Sama historia była trochę pisana pod Bohdana Stupkę. Sięgnąłem po artystów mówiących z akcentem dawnej wielkiej Rzeczypospolitej. Nasi rodzimi oligarchowie nie są tak wyraziści, a poza tym kulturowo w żaden sposób nie wyróżniają się tak, jak ci ze wschodu" - mówił Zanussi. W "Sercu na dłoni" grają dwaj inni przedstawiciele aktorskiego rodu Stupków: Ostap (syn) w roli ochroniarza i Dima (wnuk) jako fotograf. Młodego samobójcę zagrał Marek Kudełko, student II roku Akademii Teatralnej w Warszawie, wybrany na castingu spośród 160 kandydatów. W rolach drugoplanowych wystąpili aktorzy młodego pokolenia, dobrze znani z dużego ekranu i telewizji: Borys Szyc ("Testosteron", Lejdis"), Agnieszka Dygant ("Na dobre i na złe", "Egoiści"), Maciej Zakościelny ("Tylko mnie kochaj", "Dlaczego nie") i Marta Żmuda-Trzebiatowska ("Nie kłam kochanie"). W filmie zobaczyć też można Krzysztofa Kowalewskiego ("Miś", "Nie ma róży bez ognia", "Brunet wieczorową porą") oraz Szymona Bobrowskiego ("Pierwszy milion" , "Prawo ojca", "Niezawodny system"), który współpracował z Zanussim w "Życiu, jako śmiertelnej chorobie przenoszonej drogą płciową" oraz w "Suplemencie". Angażując Dorotę Rabczewską do epizodycznej roli piosenkarki reżyser nie przypuszczał, że wywoła to tak gwałtowną reakcję otoczenia. Obecność w filmie kontrowersyjnej Dody wywołała oburzenie niektórych kręgów. W ich mniemaniu twórca, który specjalizuje się w kinie na wskroś intelektualnym, popełnił prawdziwe faux pas.

WASZE OPINIE

ylgNAyELj

BDUbCN <a href="http://mhxktphaovap.com/">mhxktphaovap</a>, [url=http://qrjhyqriwcbo.com/]qrjhyqriwcbo[/url], [link=http://pyocjarxguyr.com/]pyocjarxguyr[/link], http://tohtrqgbtdev.com/

klancyk?

Nie wiedziałem, że Zakościelny to "plejada aktorska".

villemo

Na wszelki wypadek filmów nie oglądać na leżąco ;)

Weź przykład z szymona_212:
w ciągu doby jego ocena filmu podskoczyła o 2 punkty - jeszcze tygodni i film będzie wybitny :P
SERCE NA DŁONI
reżyseria:
Polska/Ukraina, 2008
Konstanty (Bohdan Stupka), właściciel sieci supermarketów, który uchodzi za lokalnego oligarchę, jest ciężko chory na serce. Życie może mu uratować jedynie niezwłoczny przeszczep.
komedia
SERCE NA DŁONI
2,4 5 1 13