Fox

EMISJE

CZ | 05.11 | 16:00

CANAL+ FAMILY

SERCE NIE SŁUGA

Someone Like You

USA, 2001

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 93 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jane Goodale (Ashley Judd) mieszka w Nowym Jorku i pracuje dla jednej ze stacji telewizyjnych. Do jej obowiązków należy pozyskiwanie gości do programu talk-show, który prowadzi ambitna Diane Roberts (Ellen Barkin), jej bezpośrednia szefowa. Pewnego dnia dziewczyna wpada w oko nowemu kierownikowi produkcji, przystojnemu Rayowi Brownowi (Greg Kinnear), który wyznaje jej miłość.

Ich związek nie trwa jednak długo. Ray porzuca ją wkrótce oświadczając, że za bardzo się zaangażował. Zrozpaczona Jane czuje, że traci grunt pod nogami. Nie może zrozumieć decyzji Raya i szuka dla niej jakiegoś wyjaśnienia. Trafia na artykuł prasowy, z którego dowiaduje się o obyczajach godowych byków. Wysnuwa teorię, że niestałość u mężczyzn jest instynktowna, podobnie jak w świecie zwierząt. Potwierdza to jej kolega z pracy, Eddie Alden (Hugh Jackman), kawaler i kobieciarz, któremu obcy jest wszelki romantyzm. Jane korzysta z oferty Eddie'ego i wprowadza się jako współlokatorka do jego dużej kawalerki w podejrzanej dzielnicy. Postanawia poważnie zająć się badaniami nad zwyczajami godowymi. Swoje spostrzeżenia publikuje w formie felietonów w "M Magazine", wydawanym przez jej najlepszą przyjaciółkę Liz (Marisa Tomei). Wkrótce felietony Jane, podpisane pseudonimem "dr Marie Charles", zdobywają ogromną popularność. Krążą słuchy, że autorka jest wiekową lekarką-psychiatrą, która studiowała w Wiedeńskim Instytucie Patologicznego Narcyzmu. Sprawy komplikują się, gdy feminizująca Diane Roberts postanawia zaprosić dr. Charles do prowadzonego przez siebie programu. Jej odszukaniem ma zająć się Jane.

TONY GOLDWYN jest znany przede wszystkim jako aktor z ról w takich tytułach jak "Uwierz w ducha", "Raport Pelikana", "Nixon" czy "Gra o miłość". Jako reżyser zadebiutował wysoko ocenionym przez krytykę filmem "A Walk on the Moon". Jego "Serce nie sługa" powstał na kanwie powieści Laury Zigman "Animal Husbandry", a adaptację powierzono Elizabeth Chandler. "Nasz film pokazuje, jak ludzie snują teorie na temat stosunków damsko-męskich. Mówi o tym, że często staramy się kontrolować to, czego nie da się kontrolować i doszukujemy się reguł tam, gdzie ich nie ma" - mówi Goldwyn.

W roli głównej wystąpiła Ashley Judd, która zdobyła uznanie w dramatach i thrillerach, takich jak "Kolekcjoner", "Gorączka" czy "Podwójne zagrożenie". "Zapragnęłam zagrać w tym filmie, bo nigdy dotąd nie dane mi było wystąpić w komedii romantycznej. Zdawałam sobie sprawę, że rzucam się na głęboką wodę, ale postanowiłam zaryzykować" - mówiła aktorka. Zdaniem twórców nie zawiodła pokładanych w niej nadziei. Jej filmowa bohaterka jest inteligentną, wrażliwą współczesną kobietą, która wie, czego chce. Partneruje jej Greg Kinnear ("Sabrina", "Siostra Betty", "Masz wiadomość"), nominowany do Oscara za drugoplanową rolę w "Lepiej być nie może". Ray Brown, którego zagrał z trudem łączy życie osobiste z obowiązkami zawodowymi. Praca jest dla niego domem, ma więc wrażenie, że angażując się w związek z koleżanką zdradza rodzinę. Zdaniem reżysera: "Greg ma ogromny urok osobisty i jest nieprzeciętnie utalentowanym aktorem komediowym. Dzięki niemu filmowy Ray jest człowiekiem z krwi i kości i wymyka się jednoznacznym ocenom". Hugh Jackman ("Kod dostępu", "Australia", "Erskineville Kings"), który zagrał Eddie'ego Aldena, był jeszcze przed sukcesem i międzynarodową sławą, jaką przyniósł mu występ w serii "X-Men". Jego bohater to zatwardziały kawaler. Cieszy się opinią niepoprawnego kobieciarza, dla którego stabilizacja i prawdziwa miłość w ogóle nie idą w parze. "On i Jane wiecznie się spierają. Mimo iż są bliskimi przyjaciółmi, przypominają rodzeństwo, które nie potrafi dojść do zgody" - mówi reżyser. Marisa Tomei ("Czego pragną kobiety", "Aleja snajperów", "The Paper", "Chaplin"), której drugoplanowa rola w komedii "Mój kuzyn Vinny" przyniosła Oscara, gra dobroduszną i staroświecką przyjaciółkę Jane. Ellen Barkin ("Diner", "Bezmiar miłości", "Switch - trudno być kobietą") jako Diane Roberts jest feministką, która przebyła długą drogę i ciężko pracowała na swój sukces. Nie zamierza dać za wygraną. Ma też własną teorię na temat miłości, którą dzieli się z Jane. Producentka Lynda Obst mówi: "Sądzę, że nasz film opowiada przede wszystkim o odwadze, na którą trzeba się zdobyć, by coś zmienić: napisać kolejny artykuł, zaangażować się w następny związek czy znaleźć nową pracę".
SERCE NIE SŁUGA
reżyseria:
USA, 2001
Jane Goodale (Ashley Judd) mieszka w Nowym Jorku i pracuje dla jednej ze stacji telewizyjnych. Do jej obowiązków należy pozyskiwanie gości do programu talk-show, który prowadzi ambitna Diane Roberts (Ellen Barkin), jej bezpośrednia szefowa. Pewnego dnia dziewczyna wpada w oko nowemu kierownikowi produkcji, przystojnemu Rayowi Brownowi (Greg Kinnear), który wyznaje jej miłość.
komedia romantyczna
SERCE NIE SŁUGA
3,6 5 1 18