PREMIERA

2009.12.08

CANAL+ PREMIUM

SERCE ZIEMI

El corazón de la tierra

Hiszpania/Wlk. Brytania, 2007

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: melodramat

czas trwania: 98 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Andaluzja u progu XX stulecia. Między brytyjskimi zarządcami kompanii górniczej a rekrutowanymi spośród miejscowej ludności górnikami panuje wyjątkowo napięta atmosfera. Wyzysk i bezwzględne praktyki szefów prowadzą do społecznych niepokojów i brutalnie tłumionych strajków.

W tych niespokojnych czasach dwie przyjaciółki - Hiszpanka i Angielka - zostają postawione przed niełatwym wyborem. Blanca (Catalina Sandino Moreno) i Katherine (Sienna Guillory) muszą zdecydować, czy ważniejsza dla nich jest przyjaźń, czy lojalność wobec grupy. Niełatwą sytuacje komplikuje dodatkowo uczucie, jakim obie kobiety darzą młodego idealistę (Philip Winchester).

ANTONIO CUADRI zdobywał reżyserskie doświadczenie na planie kilkuset odcinków hiszpańskich telenoweli, gdzie nauczył się, jak opowiadać o miłości. "Serce Ziemi" zostało zrealizowane z prawdziwie epickim rozmachem. W opartej na faktach historii tłem dla namiętności bohaterów są burzliwe czasy doby drapieżnego kapitalizmu. Andaluzja przełomu XIX i XX wieku, niczym Łódź w "Ziemi obiecanej", jest miejscem ostrych konfliktów pomiędzy robotnikami a pracodawcami. Role Blanki i Katheriny - kobiet przyjaźniących się wbrew różnicom społecznym i narodowościowym - przypadły Kolumbijce Catalinie Sandino Moreno i Angielce Siennie Guillory. Pierwsza z nich zdobyła sympatię widzów i uznanie krytyków przejmującą kreacją w "Marii łaski pełnej", za którą nominowano ją do Oscara. To dzięki tej roli wystąpiła potem w ekranizacji powieści Gabriela Garcii Márqueza "Miłość w czasach zarazy" i filmowej biografii życia Che Guevary w reżyserii Stevena Soderbergha. Dla Sienny Guillory, znanej z tytułowej roli w telewizyjnej "Helenie Trojańskiej", przełomem w karierze był występ w "Resident Evil 2 - Apokalipsa" z Millą Jovovich, po którym producenci chętnie obsadzają ją w filmach fantasy i science fiction. Na planie "Serca Ziemi" aktorki pracowały z Philipem Winchesterem ("Flyboys - bohaterska eskadra", "Crusoe"), który debiutował u boku Stevena Seagala w "Patriocie". Film nagrodzono na MFF Latynoskich w Los Angeles.

WASZE OPINIE

savage

Trochę nudny, ale ciekawy, pokazujący realia tamtych czasów. Po prostu historia, którą warto znać.

Słońce Peru

Barto się opuszcza - bo do tej pory nie napisał komentarza [:-)] Albo co gorsza - nie oglądał tego filmu. Chyba Mikołaj nie przyjdzie do niego w tym roku, albo przyjdzie z rózgą [;-)]

Cóż, muszę go więc wyręczyć w obowiązkach.

Niestety film był nudny jak flaki z olejem. Początek wydawał się obiecujący - miłość między przedstawicielami dwóch stron konfliktu. Z jednej strony przedstawiciel brytyjskich krwiopijców, z drugiej strony - piękna Hiszpanka, której rodacy są ofiarami bezdusznych kapitalistów. Niestety napięcie gdzieś się rozmywa w trakcie filmu (mimo, że konflikt narasta), oczy zaczynają się kleić, głowa opada na zagłówek fotela, a z filmu do marzeń sennych przedostaje się tylko piękna Hiszpanka [:-)]
SERCE ZIEMI
reżyseria:
Hiszpania/Wlk. Brytania, 2007
Andaluzja u progu XX stulecia. Między brytyjskimi zarządcami kompanii górniczej a rekrutowanymi spośród miejscowej ludności górnikami panuje wyjątkowo napięta atmosfera. Wyzysk i bezwzględne praktyki szefów prowadzą do społecznych niepokojów i brutalnie tłumionych strajków.
melodramat
SERCE ZIEMI
4,0 5 1 1