PREMIERA

2007.01.14

CANAL+ PREMIUM

SERENITY

USA, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film akcji/science-fiction

czas trwania: 114 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Kosmos w odległej o 500 lat przyszłości. Kapitan Malcolm Reynolds (Nathan Fillion), weteran galaktycznej wojny (walczył po przegranej stronie), utrzymuje się wynajmując do transportu swój statek "Serenity" i przeprowadzając inne nie zawsze zgodne z prawem transakcje.

Wraz z wierną załogą żyje na obrzeżach galaktyki i trzyma się z dala od polityki i interesów wielkich mocarstw. Pewnego dnia przyjmuje na pokład dwójkę pasażerów. Simon (Sean Maher), młody lekarz i jego siostra, telepatka River (Summer Glau) to poszukiwani listem gończym uciekinierzy, którzy są w posiadaniu pilnie strzeżonych tajemnic wszechwładnego Sojuszu. W szczególnym niebezpieczeństwie jest River, która poddana była tajnym eksperymentom przeprowadzanym na jej mózgu. To właśnie z jej powodu Malcom i jego załoga znajdą się wkrótce w samym środku walk pomiędzy niszczycielską armią Galaktycznych Aliantów a oddziałami kosmicznych dzikusów i kanibali nazywanych Łupieżcami. Na domiar złego na tropie "Serenity" jest już fanatyczny morderca (Chiwetel Ejiofor) wysłany przez Sojusz, aby zabić River.

"Serenity" to pełnometrażowy debiut JOSSA WHEDONA, twórcy znanych seriali "Buffy: Postrach wampirów" oraz "Anioł ciemności". Po sukcesach obu serii Whedon wpadł na pomysł nowej produkcji, która nawiązywałaby do legendarnych "Gwiezdnych wojen". Tak powstał serial "Firefly", który jednak nie spodobał się krytykom i bardzo szybko zniknął z telewizyjnych ekranów. Niespodziewany sukces odniosło wydanie DVD serialu, który - jak się okazało - zdążył zjednać sobie wielu fanów. To właśnie oni zachęcili Whedona, aby powrócił do pomysłu z "Firefly" i zrealizował na jego podstawie film pełnometrażowy. Tak powstało "Serenity", o którym jeden z amerykańskich krytyków pisał: "To najlepsza wyprawa w kosmos, na której byłem od czasu, gdy Imperium kontratakowało". Pierwszy film wytwórni Universal zrealizowany w formacie HD DVD został doceniony przez jurorów wielu festiwali. Zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz od stowarzyszenia Science Fiction and Fantasy Writers of America i główną nagrodę na rozdaniu Hugo Awards, a także nominację do Saturna.

Statuetkę Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films odebrała natomiast Summer Glau, która zagrała również w "Firefly". Partnerował jej m.in. Nathan Fillion (serial "Oni, ona i pizzeria"), który w "Serenity" stworzył postać bliską uwielbianemu przez publiczność Hanowi Solo z gwiezdnej sagi George'a Lucasa i dzięki temu wszedł do czołówki ulubionych bohaterów filmów science fiction. W filmie zagrali również Gina Torres, czyli Cas z "Matrix Reaktywacja" i "Matrix Rewolucje", Alan Tudyk znany z "Ja, robot" i "Obłędnego rycerza" oraz Chiwetel Ejiofor, pamiętany z takich filmów, jak "Melinda i Melinda" Woody'ego Allena, "Plan doskonały" Spike'a Lee czy nagrodzonego w tym roku w Wenecji obrazu "Ludzkie dzieci" Alfonso Cuaróna.

WASZE OPINIE

jastek

Bardzo dobre, na wysokim poziomie sf. Oglądałem go z przyjemnością, mimo początkowej rezerwy, bo mało dobrego w tym gatunku, niestety.

kariolka

Serenity to film, o nakręceniu jakiego marzył George Lucas. Wg mnie nie przebija jednak trzech pierwszych (mam na myśli pierwsze, które zostały nakręcone) części Gwiezdnych Wojen. Dorastałam, oglądając je. Im mniej powiedziane o "Mrocznym widmie", tym lepiej :P
Mówiąc, że Serenity jest bez sensu dla kogoś, kto nie widział Firefly, miałam na myśli tylko to, że po prostu ten, kto widział serial lepiej zrozumie film i będzie mu się go lepiej oglądało, jako że wiadomo, iż Serenity jest próbą kontynuacji serialu, który z powodu później pory emisji=niewielkiej oglądalności został zdjęty przed zakończeniem pierwszej serii... heh... kolejny dowód na to,że ludzie w telewizji nigdy nie wiedzą, kiedy mają coś dobrego =| Jeśli ktoś chciałby pogadać na temat FF czy Serenity. Pozdrawiam wszystkich Browncoats! xD

the dark

Podobał mi się. I nie miałem problemów ze zrozumieniem, pomimo, że nie oglądałem Firefly.
SERENITY
reżyseria:
USA, 2005
Kosmos w odległej o 500 lat przyszłości. Kapitan Malcolm Reynolds (Nathan Fillion), weteran galaktycznej wojny (walczył po przegranej stronie), utrzymuje się wynajmując do transportu swój statek "Serenity" i przeprowadzając inne nie zawsze zgodne z prawem transakcje.
film akcji/science-fiction
SERENITY
4,5 5 1 51