PREMIERA

2008.09.28

CANAL+ PREMIUM

SHREK TRZECI

Shrek the Third

USA, 2007

,

gatunek: film animowany

czas trwania: 93 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Shrek wiedzie spokojne i szczęśliwe życie u boku Fiony. Tymczasem słabnący z każdym dniem król Zasiedmiogórogrodu Harold, przeczuwając zbliżającą się śmierć, zamierza przekazać mu królewskie obowiązki.

Ogr - z usposobienia samotnik nieobyty w dworskiej etykiecie - zdecydowanie nie widzi siebie w roli władcy. Postanawia znaleźć kogoś na swoje miejsce. Najlepszym kandydatem wydaje się zbuntowany kuzyn Fiony, safandułowaty i tchórzliwy książę Arcio. Shrek w towarzystwie nieodłącznych towarzyszy Osła i Kota w Butach zamierza go sprowadzić z odległego Worcestershire. Tuż przed wyprawą Fiona informuje Shreka, że spodziewa się dziecka. Ogr wyrusza więc w podróż pełen obaw związanych z czekającą go po powrocie rolą ojca. Tymczasem jego nieobecność zamierza wykorzystać zdegradowany do roli chałturnika w wątpliwej jakości przedstawieniach Książę z Bajki, który z pomocą bajkowych czarnych charakterów planuje dokonać zamachu stanu.

Dwie pierwsze części "Shreka" autorstwa Andrew Adamsona i Vicky Jenson spotkały się z wielkim uznaniem widzów i krytyków na całym świecie, czego dowodem są liczne nagrody. W 2002 roku "Shrek" został uhonorowany pierwszym w historii Oscarem za najlepszy pełnometrażowy film animowany. Wśród wyróżnień, które mu przypadły warto wymienić także nominację do Złotego Globu, nagrodę publiczności w Karlowych Warach i BAFTĘ za scenariusz adaptowany. "Shrek 2" zdobył 2 nominacje do Oscara (w tym za piosenkę "Accidently in Love") i nominację do Złotego Globu oraz People Choice Awards aż w 5 kategoriach. Niezwykła popularność filmów sprawiła, że niewielu wielbicieli ogra pamięta, że powstały one na podstawie książki Williama Steiga. Autor wydanej w 1990 roku powieści pochodzi z polsko- żydowskiej rodziny, która wyemigrowała z Austrii do Stanów Zjednoczonych. Stąd pomysł na imię głównego bohatera. "Shrek" wywodzi się bowiem od słów w języku jidysz i niemieckim, które oznaczają "postrach", "okropność".

Dzięki "Shrekowi" nudzący się zwykle na bajkowych seansach dorośli wreszcie znaleźli coś dla siebie. Podczas gdy dzieci emocjonują się zabawnymi przygodami ogra i jego kompanów, rodzice bawią się równie dobrze odnajdywaniem w filmie mniej lub bardziej ukrytych aluzji do świata popkultury. W "Shreku Trzecim" wśród licznych odniesień znalazły się m.in. cytaty z "Deszczowej piosenki", "Absolwenta" i "Truman Show". Do znanych z poprzednich części, przewrotnie potraktowanych bajkowych ikon, jak Pinokio czy Kot w butach, dołączyli bohaterowie m.in. z "Władcy Pierścieni", "Harry'ego Pottera" i legendy o Rycerzach Okrągłego Stołu. Tam, gdzie dosłowne tłumaczenie mogłoby okazać się niezrozumiałe dla polskiego widza, niestrudzony Bartosz Wierzbięta jak zawsze z doskonałym wyczuciem odwołał się do rodzimej rzeczywistości polityczno-kulturalnej.

Paweł Mossakowski na łamach "Gazety Wyborczej" uznał w "Sherku Trzecim" za najzabawniejsze zderzenie konwencji średniowiecznej wyprawy rycerskiej z realiami współczesnych instytucji, jak szkoła czy newage'owy ośrodek terapeutyczny. "Chwilami osiąga efekty jak z Monty Pythona" - pisał krytyk. Nic w tym dziwnego, skoro w obsadzie filmu znalazł się John Cleese i Eric Idle, kluczowe postacie "Latającego Cyrku Monty Pythona". Reżyser CHRIS MILLER mógł liczyć na udział gwiazd, które od początku użyczają głosów bajkowym postaciom, a jednocześnie nadają produkcji niepowtarzalny klimat. Tytułowy ogr znów przemawia głosem Mike'a Myersa, znanego głównie jako "Agent specjalnej troski", a Fiona głosem Cameron Diaz. Eddie Murphy ponownie ujawnia komediowy talent w roli Osła, a Antonio Banderas jako Kot w Butach. Ponadto w oryginale wystąpił Rupert Everett jako Książę z Bajki i Justin Timberlake jako Artie. Polski dubbing w niczym nie ustępuje angielskiemu. Obok m.in. Zbigniewa Zamachowskiego, Jerzego Stuhra, Agnieszki Kunikowskiej i Wojciecha Malajkata w filmie zadebiutowała Aleksandra Kwaśniewska w roli Śpiącej Królewny.

Niewątpliwą zaletą serii o Shreku jest również ścieżka dźwiękowa. Twórcy starają się, aby znalazły się na niej popularni wykonawcy. Doceniono to zwłaszcza w drugiej części - piosenka "Accidently in Love" zespołu Couting Crows otrzymała m.in. nominację do Oscara i Złotego Globu. Tym razem zaproszono do współpracy m.in. The Ramones, Macy Gray, Fergie i Led Zeppelin.

Wygląda na to, że "Shrek Trzeci" to nie ostatnie perypetie zielonego ogra, który nadal cieszy się niesłabnącą popularnością. Rekordowe zyski filmu, który tylko w premierowy weekend przyniósł 120 milionów dolarów oraz kolejna nominacja do BAFTY zachęciły twórców do podjęcia pracy nad czwartą odsłoną. I to wciąż nie koniec. Producenci planują, że seria o przygodach ogra będzie miała w sumie pięć części.

WASZE OPINIE

zento

Jak da mnie trojka jest duzo lepsza niz dwojka...moze dlatego mam takie odczyucie bo z ciezkim sercem szlem do kina bojac sie co to bedzie za chlam skoro dwojka (jak da mnie byla slabiutka)...a film mnie bardzo pozytywnie rozczarowal:)

Kubol1910

Ej weź zainwestuj w gacie Bo ci widać:) Najlepsza scena ze Shreka 3 . Niezła też była na statku jak kot mówi: "Zaś ty przyjacielu masz zdrowo prze.. :) pzdr

Renu

Shrek 3 to najsłabsza część trylogii, ale obejrzałem ją bez poczucia nudy czy niesmaku, uśmiechając się od czasu do czasu.
Shrek Pierwszy to już pozycja kultowa, bajka-klasyka. Wyraziste postacie użyczają charyzmy z powodzeniem w drugiej części, wchodzą na rezerwę w trzeciej.
Niech już nie będzie czwartej, trochę szacunku do swojej pracy twórcy Shreka !

Polecam dla miłośników zielonej potwory.
SHREK TRZECI
USA, 2007
Shrek wiedzie spokojne i szczęśliwe życie u boku Fiony. Tymczasem słabnący z każdym dniem król Zasiedmiogórogrodu Harold, przeczuwając zbliżającą się śmierć, zamierza przekazać mu królewskie obowiązki.
film animowany
SHREK TRZECI
4,6 5 1 65