• Oscar

PREMIERA

2008.06.20

CANAL+ PREMIUM

SHREK

USA, 2001

, ,

gatunek: film animowany

czas trwania: 90 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Tytułowy bohater historii Shrek jest ogrem -brzydalem, którego wszyscy się boją i przed którym uciekają. Mieszka sam i bardzo ceni sobie swoją samotność. Pewnego dnia do jego walącego się domostwa zjeżdżają przeróżne postaci z baśni i legend.

Nieproszeni goście oświadczają, że nie ruszą się ze shrekowego obejścia, jeśli ogr nie pomoże im w sporze z okrutnym lordem Farquaadem, który ich wygnał. Chcąc uwolnić się od uciążliwego towarzystwa, Shrek wyrusza na spotkanie z karłowatym władcą, który za wszelką cenę chce zostać królem. W tym celu musi poślubić prawdziwą księżniczkę, a jego wybór pada na uwięzioną w wieży i strzeżoną przez smoka Fionę. Zawiera ze Shrekiem pakt - jeżeli ten sprowadzi na zamek uroczą księżniczkę całą i zdrową, władca zwróci bajkowym postaciom ziemię. Shrek, rad nie rad, rusza w podróż. W misji towarzyszy mu przemądrzały osioł, który cały czas gada, doprowadzając ogra do szaleństwa.

Bajka? Film? A może antybaśń dla dorosłych? Każda odpowiedź jest poprawna, bowiem "Shrek" jest filmem, którego nie sposób zaklasyfikować. "Shrek" stanowi zaprzeczenie klasycznej baśni, mimo że zawiera charakterystyczne dla tego gatunku elementy. Jest bohater o szlachetnym sercu i jego pomocnik, który nie zawiedzie w potrzebie. Jest piękna księżniczka, a także nikczemnik dybiący na jej cnotę. Ale świat "Shreka" to świat na opak. Księżniczka, którą Shrek ma ocalić jest obeznaną we wschodnich sztukach walki "równą babką", dzielnym giermkiem - mdlejący na widok krwi osioł, a czarnym charakterem - odbity w krzywym zwierciadle współczesny macho. I wreszcie siejący trwogę smok jest tak naprawdę spragnioną miłości smoczycą. Film prezentuje dość specyficzny humor, drwi z konwenansów, dobrego smaku i wychowania. Przełamał nie tylko konwencję opowiadania bajek, ale wyznaczył także nowe drogi w animacji komputerowej. Największym wyzwaniem dla studia Dreamworks była warstwowa animacja twarzy. Czaszka każdej postaci pokryta została komputerowo wygenerowanymi odpowiednikami prawdziwych mięśni. Na nie nałożono skórę zaprogramowaną tak, by reagowała na każdy ich ruch. W podobny sposób animowano całe postacie: na szkielet nakładano kolejne warstwy ciała.

W Polsce film cieszył się ogromną popularnością. Widzowie zachwycili się nie tylko samą historią, ale także rewelacyjnym dubbingiem w wykonaniu doskonałych aktorów. Shrekowi głosu użyczył Zbigniew Zamachowski, a osła dubbingował niezrównany Jerzy Stuhr. Polską wersję tekstu napisał jeden z najlepszych w kraju specjalistów od dubbingu, Bartosz Wierzbięta ("Asterix i Obelix: Misja Kleopatra", "Uciekające kurczaki").

Nagrody filmowe

Najlepszy długometrażowy film animowany, SHREK

WASZE OPINIE

Kubol1910

Film super super.. :P Jaka tam klasykaa BArtolomeusz to w zasadzie Hit XXI Wieku.
Ale film zrobiony w 100% najlepiej z każdego punktu widzenia;) pozdrawiam

Bartolomeusz

To w zasadzie klasyka animacji XXI wieku. Genialny pod każdym względem. Oscar dla tej produkcji to kamień milowy. Ogr rulez!

Eska1

A kiedy druga cześć? :)
SHREK
USA, 2001
Tytułowy bohater historii Shrek jest ogrem -brzydalem, którego wszyscy się boją i przed którym uciekają. Mieszka sam i bardzo ceni sobie swoją samotność. Pewnego dnia do jego walącego się domostwa zjeżdżają przeróżne postaci z baśni i legend.
film animowany
SHREK
4,9 5 1 32