Fox

PREMIERA

2009.08.01

CANAL+ PREMIUM

SHUTTER - WIDMO

Shutter

USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: horror

czas trwania: 82 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Bruno (David Denman), szef nowojorskiej agencji artystycznej, wysyła Bena (Joshua Jackson) na lukratywny kontrakt do Japonii. Znany fotograf ma pracować przy prestiżowej sesji mody. Towarzyszy mu świeżo poślubiona żona, nauczycielka Jane (Rachael Taylor). Ma to być dla nich pracowity, ale zarazem egzotyczny miesiąc miodowy.

Jadąc samochodem w stronę Fudżijamy, mają jednak wypadek. Nagle na ich drodze pojawia się młoda kobieta. Na zahamowanie jest za późno, ale po odzyskaniu przytomności małżonkowie nie mogą odnaleźć ciała dziewczyny, którą - jak wierzy Jane - musieli potrącić. Zniknęła po wypadku bez śladu, tak jak niespodziewanie się pojawiła. Poruszeni sytuacją wracają do Tokio i Ben przystępuje do pracy. Wkrótce zarówno na pamiątkowych fotkach z podróży poślubnej, jak i na profesjonalnych zdjęciach Bena pojawia się tajemnicze widmo przypominające sylwetkę człowieka. Jane jest przekonana, że to cień potrąconej przez nich dziewczyny. Podejmując śledztwo nie zdają sobie sprawy, że pewnych tajemnic lepiej nie próbować wyjaśniać.

"Shutter - Widmo" to kolejny po "Ringu", "Dark Water" czy "Nieodebranym połączeniu" hollywoodzki remake azjatyckiego horroru. Nową wersję tajskiego hitu Banjonga Pisanthanakuna i Parkpooma Wongpooma zrealizował z poszanowaniem pierwowzoru japoński reżyser MASAYUKI OCHIAI("Infekcja"). "Shutter -Widmo" jest jego pierwszym obrazem nakręconym po angielsku i na rynek amerykański. Aby uczynić go bardziej uniwersalnym w odbiorze, producenci nowej wersji przenieśli akcję z Tajlandii do Japonii. Pracując nad scenariuszem Luke Dawson (autor fabuły "Samotny wilk i szczenię" według kultowej japońskiej mangi) zainteresował się fenomenem fotografii duchów, który w Azji ma wielu zwolenników, ale odbił się również na kulturze amerykańskiej. Sondaż CNN ujawnił duże zainteresowanie zjawiskiem "spirit photography", a nowojorskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej zorganizowało wystawę "Medium doskonałe: fotografia i okultyzm". "Dla Japończyków to nic nowego" - wyjaśnia reżyser Masayuki Ochiai. "Każdy Japończyk ma za sobą bezsenną noc po obejrzeniu fotografii duchów. Jest to u nas bardzo popularne, bowiem duchy znaczą dla Japończyków coś więcej niż dla Amerykanów. W Japonii duchy nie potrzebują robić niczego, by przerażać. W amerykańskich historiach muszą wywoływać zamieszanie, aby zaznaczyć swoją obecność".

Słowa reżysera potwierdza Joshua Jackson, który wcielił się w postać Bena: "W Japonii do duchów podchodzi się z większą powagą, wręcz wyczuwa się ich obecność". Jackson, aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, zawdzięcza popularność serialowi "Jezioro marzeń". Zadebiutował w filmie "Crooked Hearts", a wystąpił m.in. w trylogii "Potężne kaczory", "Uczniu szatana", Szkole uwodzenia", "Sekcie", "Ocean's Eleven: Ryzykownej grze", "Krzyku 2" czy "Przeklętej". Partnerująca mu, pochodząca z Tasmanii australijska aktorka Rachael Taylor debiutowała w serialu "HeadLand". Przed objęciem roli w "Shutter -Widmo" ukończyła właśnie zdjęcia do "Transformers". Jane w jej wykonaniu jest postacią, której oczyma widziane są najbardziej emocjonujące chwile filmu, bowiem kobieta czuje się obco w nowym otoczeniu i nie jest w stanie w pełni ocenić sytuacji, w jakiej się znalazła. Masayuki Ochiai podkreślał, że Joshua Jackson i Rachael Taylor wnieśli duży wkład w budowanie postaci. "Mieli mnóstwo wspaniałych pomysłów i podpowiedzieli kilka scen, których nie było w scenariuszu" - mówi reżyser.

W rolach drugoplanowych wystąpili: David Denman (m.in. "Afera poniżej zera", "Duża Ryba", "Kiedy dzwoni nieznajomy") jako Bruno; John Hensley (gwiazda serialu "Bez skazy") jako Adam, lubieżny menedżer modelek oraz James Kyson Lee (m.in. serial "Herosi") jako Ritsuo, redaktor naczelny pisma o fotografiach duchów. Autorem zdjęć jest Katsumi Yanagijima(m.in. "Brother", "Lalki", "Zatoichi", Klątwa 2"), długoletni współpracownik Takeshi Kitano. Muzykę skomponował Nathan Barr przy udziale Dave'a Jordana i JoJo Villanuevy.

WASZE OPINIE

amilka

Wspaniały film :) ja chce jeszcze raz

peterka

dory film nie spałem po nocy przez kilka dni bardzo straszny 4/5

alanw

Dajcie spokój. Po oryginale, który swoją drogą jest bardzo dobry, ten amerykański remake to tylko popłuczyny po nim. Szkoda czasu na oglądanie badziewia a proponowałbym się wysilić i znaleźć możliwość obejrzenia pierwowzoru.
SHUTTER - WIDMO
reżyseria:
USA, 2008
Bruno (David Denman), szef nowojorskiej agencji artystycznej, wysyła Bena (Joshua Jackson) na lukratywny kontrakt do Japonii. Znany fotograf ma pracować przy prestiżowej sesji mody. Towarzyszy mu świeżo poślubiona żona, nauczycielka Jane (Rachael Taylor). Ma to być dla nich pracowity, ale zarazem egzotyczny miesiąc miodowy.
horror
SHUTTER - WIDMO
4,2 5 1 43