PREMIERA

2007.10.23

CANAL+ PREMIUM

SIEDEM GRZECHÓW POPCOOLTURY

Polska, 2005

,

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 91 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Max (Przemysław Sadowski) jest młodym człowiekiem, który bardzo chce nakręcić film. Dla realizacji swoich celów jest gotów zrobić wszystko. Dopuszcza się zatem wszystkich siedmiu grzechów głównych: nieczystości, zazdrości, chciwości, obżarstwa, gniewu, pychy i lenistwa.

Tkwi w chorym związku z nieudaną aktorką Basią (Sylwia Gliwa), która marzy o kinie artystycznym, ale póki co dorabia w filmach porno. Wykorzystuje również swoich przyjaciół - Olka (Artur Kruczek) i Rafiego (Jan Wieczorkowski). Jego losy wydają się jednak dość nierealne, jakby ktoś z zaświatów zdawał relację ze swojego życia tajemniczej Wyższej Instancji lub jakby historia Maxa była jedynie marzeniem kogoś, kto w pijanym widzie wyśnił alternatywną wersję swojego bytu.

"Siedem grzechów popcooltury" to fabularyzowana wariacja na temat postrzegania prawd chrześcijańskich we współczesnym świecie, ale także przypowieść o marzeniach ludzi i bezwzględnym sposobie ich realizacji. To rodzaj "komediowego moralitetu", gdyż jak wyjaśniają autorzy: "O poważnych sprawach można dzisiaj mówić wyłącznie w sposób lekki, zabawny i komediowy - wymaga tego wszak miłościwie nam panująca popcooltura, czyli kultura, która zmusza wszystkich do permanentnego bycia cool". Film wyreżyserował duet Bortnowski-Nowakowski.

Dla pochodzącego z Pruszkowa ADAMA BORTNOWSKIEGO jest to debiut reżyserski. Wcześniej zajmował się opracowaniem graficznym, m.in. serialu telewizyjnego "Sto minut wakacji" czy "Pierwszy milion", a także montażem niektórych odcinków serialu "Graczykowie".

Znany z telewizyjnego programu "Apetyt na zdrowie" DOMAN NOWAKOWSKI już w trakcie studiów na Wydziale Wiedzy o Teatrze w PWST w Warszawie podjął pracę w radiu Zet, aby zaraz potem trafić do telewizji publicznej. Pierwszy scenariusz do serialu "Pokój 107" napisał w 1997 roku. Jest ponadto autorem tekstów do m.in. "Miodowych lat", "Kasi i Tomka", a także filmu Michała Kwiecińskiego "Biała sukienka" emitowanego w cyklu "Święta polskie". "Prawdziwą sztuką jest pisać jak Bohumil Hrabal. Tak, by wykrzesać coś z codziennego życia i ukręcić bicz z niczego" - mówi reżyser. Jak na film offowy, obsada "Siedmiu grzechów..." jest wprost gwiazdorska.

Wcielający się w rolę Maxa Przemysław Sadowski zagrał m.in. w serialu "Samo życie", "Magda M.", a także komedii romantycznej "Tylko mnie kochaj". Popularność zaś zdobył dzięki udziałowi w "Tańcu z gwiazdami" i małżeństwu z Agnieszką Warchulską. Jan Wieczorkowski z kolei, odtwórca roli Rafiego, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci serialu "Klan". Film Nowakowskiego i Bortnowskiego powstał w rekordowo krótkim czasie - półtora roku. Zdaniem krytyków, determinacja, siła przebicia, zaufanie aktorów i ludzi filmu w tym przypadku okazały się bardzo ważne. W 2005 roku film otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Filmów Amatorskich "Oscariada" w Warszawie, a na festiwalu w Gdyni został zakwalifikowany do Konkursu Kina Niezależnego.
SIEDEM GRZECHÓW POPCOOLTURY
Polska, 2005
Max (Przemysław Sadowski) jest młodym człowiekiem, który bardzo chce nakręcić film. Dla realizacji swoich celów jest gotów zrobić wszystko. Dopuszcza się zatem wszystkich siedmiu grzechów głównych: nieczystości, zazdrości, chciwości, obżarstwa, gniewu, pychy i lenistwa.
komedia
SIEDEM GRZECHÓW POPCOOLTURY
3,9 5 1 12