PREMIERA

2007.07.10

CANAL+ PREMIUM

SIEDEM MIECZY

Chat Gim/Seven Swords

Korea Południowa/Chiny, 2005

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: film kostiumowy

czas trwania: 147 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W XVII-wiecznych Chinach kończy się okres panowania dynastii Ming, a na tronie zasiada przedstawiciel dynastii Ching. Na straży nowego porządku stoi Ognisty Wiatr (Sun Hong-Lei), okrutny najemnik, który - by zapobiec buntowi - zakazuje uprawiania wszelkich sztuk walki.

Jest to jednak tylko pretekst. Jego prawdziwym celem jest uzyskanie absolutnej władzy, której nikt nie będzie mógł się sprzeciwić i wyeliminowanie ludzi, których umiejętności mogłyby zagrozić rządzącej dynastii. Planom tym sprzeciwia się Fu Qing Zhu (Chia-Liang Liu), członek dynastii Ming, który wraz z Wu Yuan Yin (Charlie Yeung) i Hanem Zhi Banem (Yi Lu) udają się po pomoc do Mistrza Shadow-Glow (Jingwu Ma), pustelnika, który nie ma sobie równych we władaniu mieczem i jest przywódcą grupy doskonałych wojowników. Dzięki niemu do buntowników dołączają Chu Zhao Nan (Donnie Yen), Yang Yun Chong (Leon Lai), Mulang (Duncan Lai) i Xin Long Zi (Liwu Dai). Jako drużyna siedmiu mieczy wyruszają na wielką bitwę, której ceną jest wolność Chin. Szybko jednak orientują się, że każdy ich krok jest śledzony.

Reżyser HARK TSUI, urodzony we Francuskiej Cochinchinie, która obecnie stanowi terytorium Wietnamu, jest jednym z twórców, którzy zmienili oblicze wschodniego kina walk. Tsui pierwsze eksperymentalne filmy zaczął kręcić na taśmie 8 mm jako 13-latek. Filmowego rzemiosła uczył się na University of Texas w Austin, skąd w 1977 roku przeniósł się do Hong Kongu. Zadebiutował dwa lata później horrorem "Die bian". Reżyser ma na koncie dwie statuetki Hong Kong Film Award za "Dawno temu w Chinach" (1991) i "Byle do jutra" (1986) oraz nagrodę w Wenecji za "Konfrontację" (2000). Jest też jednym z czterech chińskich twórców (obok Kaige Chena, Jianga Wena i Edwarda Yanga), którzy mieli zaszczyt zasiąść w jury festiwalu w Cannes. Jego "Siedem mieczy" miało swoją premierę podczas otwarcia festiwalu w Wenecji w 2005 roku. Filmem tym reżyser kolejny raz potwierdził, że jest jednym z największych mistrzów kina kung fu.

W jednej z głównych ról wystąpił m.in. Donnie Yen, Chińczyk mieszkający w Bostonie, znany m.in. z "Hero" (2002) Yimou Zhanga czy "Blade: Wieczny łowca II" (2002). Towarzyszył mu Guillermo del Toro oraz Leon Lai, piosenkarz i aktor, który ma na koncie m.in. rolę w "Infernal Affairs: Piekielna gra III" (2003). Do obsady dołączył również wielokrotnie nagradzany Gorden Horse czy Hong Kong Film Award Chia-Liang Liu, aktor ("Legenda pijanego mistrza") i reżyser ("Klasztor Shaolin 3 - północ i południe Shaolin").

WASZE OPINIE

BeruZadra

"Siedmiu Samurajów" lub "Siedmiu Wspaniałych" - tym razem po chińsku.
Siedmiu wojowników i magiczne miecze przeciw potędze imperium. Intrygująca fabuła, zaskakujące zakończenie - film trzyma w napięciu. Miejscami może nieco schematyczny, lecz nadrabia to nieoczekiwanym zwrotem akcji. Trochę moralizatorski, nie mniej w dobitny sposób ukazuje efekty różnic kulturowych. Co prawda bohaterowie w pewnym momencie porywają się bez motyki na słońce - ale film ogląda się z przyjemnością.
SIEDEM MIECZY
reżyseria:
Korea Południowa/Chiny, 2005
W XVII-wiecznych Chinach kończy się okres panowania dynastii Ming, a na tronie zasiada przedstawiciel dynastii Ching. Na straży nowego porządku stoi Ognisty Wiatr (Sun Hong-Lei), okrutny najemnik, który - by zapobiec buntowi - zakazuje uprawiania wszelkich sztuk walki.
film kostiumowy
SIEDEM MIECZY
4,4 5 1 16