PREMIERA

2009.06.26

CANAL+ PREMIUM

Sierociniec

El Orfanato

Meksyk/Hiszpania, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: horror

czas trwania: 101 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Wychowana w sierocińcu Laura (Belen Rueda), kierowana sentymentem i wspomnieniami powraca do miejsca, w którym dorastała. Razem z mężem Carlosem (Fernando Cayo) oraz ich zarażonym wirusem HIV, adoptowanym synem Simónem (Roger Princep) wprowadzają się do opuszczonego budynku starego sierocińca.

Laura chce otworzyć tam rodzinny ośrodek dla upośledzonych dzieci. Na ich przybycie najbardziej czeka Simón, który spędza czas samotnie. Tajemnicza okolica pobudza wyobraźnię chłopca. Początkowo rodzice nie dziwią się, kiedy Simon snuje nieprawdopodobne opowieści o swym przyjacielu Tomasie, ale sytuacja zaczyna niepokoić Laurę, gdy okazuje się, że syn wie o rzeczach, o których wiedzieć nie powinien. Carlos jest sceptyczny. Uważa, że Simón zmyśla, desperacko próbując zwrócić na siebie uwagę. Laura ma inne zdanie. Jest przekonana, że coś przerażającego kryje się w murach starego domu. Z czasem niewidzialnych towarzyszy zabaw Simóna przybywa, a w domu zaczynają dziać się dziwne rzeczy. W końcu chłopiec znika. Policja jest bezradna. Wszyscy oprócz Laury są przekonani, że dziecko nie żyje. Laura natomiast sądzi, że został uprowadzony przez Tomasa. W celu odnalezienia syna sprowadza Aurorę (Geraldine Chaplin), medium, która ma pomóc odnaleźć Simona.

"Arcydzieło! Trzyma w napięciu od samego początku do końca" - tak o filmie napisał "Time Magazine". "Sierociniec" jest pełnometrażowym debiutem JUANA ANTONIA BAYONY. Został zrealizowany pod czujnym okiem producenta Guillerma del Toro, reżysera m.in. "Kręgosłupa diabła" i "Labiryntu Fauna". "Kiedy przeczytałem "Sierociniec", wiedziałem że mam do czynienia z czymś wyjątkowym. Scenariusz Sergio G. Sáncheza był najlepszym, jaki udało mi się przeczytać od wielu lat" - mówił del Toro. Katalończyk Juan Antonio Bayona, reżyser filmów krótkometrażowych oraz niezliczonych wideoklipów, nie epatuje krwią i przemocą. Jego film to rzadki i szczególny gatunek horroru poetyckiego. Inaczej niż większość dzisiejszych filmów z tego gatunku rozkłada akcenty. To coś więcej niż horror. Film niesie ze sobą niezwykłą głębię emocjonalną. Poza przerażającym przeglądem nadnaturalnych zjawisk, stanowi jedną z najlepiej wykreowanych, najpiękniejszych opowieści o bezdennym, dojmującym bólu wywołanym stratą. Bayona nie tylko stworzył historię tajemniczą i operującą suspensem, ale skonstruował też oddziałujący na odbiorcę melodramat. Koncentruje się na atmosferze, gra na emocjach przez budowanie niepokoju. Według Bayony "Sierociniec" "dotyczy lęku przed rozłąką. Wszystkie postacie w filmie żyją obarczone traumą separacji, która naznaczyła ich przeszłość albo też pod groźbą separacji mającej dopiero nastąpić. Lęk ten manifestuje się jako coś żywego i obecnego w ich otoczeniu, przemieniając ich sny o idyllicznym szczęśliwym domu w najbardziej niszczycielski koszmar. To podróż do czasów dzieciństwa, portret psychologiczny kogoś, kto trzyma się kurczowo przeszłości, a ponieważ nie potrafi stawić czoła teraźniejszości, ucieka w świat fantazji.

Można odczytywać ten film na sposób realistyczny, nie jako historię o duchach, ale jako portret kobiety, która popada w szaleństwo". Juan Antonio Bayona ceni filmy Stanleya Kubricka i Alejandro Amenabara. Widać to w postaci Simóna, który ma wiele wspólnego z Dannym z "Lśnienia" i Laury, która przypomina nieco kobietę graną przez Nicole Kidman w "Innych". Bayona już na etapie powstawania scenariusza wiedział, że w głównej roli obsadzi Belenę Ruedę ("W stronę morza", "Uwikłani"). Wybór okazał się trafiony, aktorka stworzyła znakomitą kreację, pełną dramatyzmu, odwagi i intuicji. Została za nią wyróżniona kilkoma prestiżowymi europejskimi nagrodami. Grą aktorską uwagę przykuwa też Geraldine Chaplin ("Doktor Żywago", "Nakarmić kruku", "Porozmawiaj z nią") w roli medium.

"Sierociniec" odniósł ogromny sukces najpierw na festiwalu w Cannes, a potem w Hiszpanii. Dostał aż siedem nagród Goya, w tym za reżyserię, scenariusz i efekty specjalne. Jeśli zaś miernikiem sukcesu są zyski, to "Sierociniec" był również dobrym przedsięwzięciem, zarabiając na sprzedaży biletów 76 mln. dolarów.

WASZE OPINIE

szymon_212

fillm "Sierociniec mi się podobał. Ocena 5.

kobieta niepowazna

nie wiem czy to byl horror, bo tez sie nie balam, tylko sie poplakalam, bardzo mnie ta cala historia i jej oprawa sceniczna poruszyly. Moze dlatego, te ogladalam w srodku nocy i istnial ku temu sprzyjajacy nastroj. Ten film zapadl mi w pamieci, jeszcze pare dni bede nosila oczy glownej bohaterki gdzies w pamieci...polecam, kino trzymajace w napieciu, z duza doza uczucia

kocica45

ten film jest beznadziejny i nie jest horrorem bo nie ma szans się przy n im bać. może obrazek jest przerarzający ale film w ogóle
Sierociniec
Meksyk/Hiszpania, 2007
Wychowana w sierocińcu Laura (Belen Rueda), kierowana sentymentem i wspomnieniami powraca do miejsca, w którym dorastała. Razem z mężem Carlosem (Fernando Cayo) oraz ich zarażonym wirusem HIV, adoptowanym synem Simónem (Roger Princep) wprowadzają się do opuszczonego budynku starego sierocińca.
horror
Sierociniec
4,2 5 1 69