PREMIERA

2010.08.03

CANAL+ PREMIUM

SIERPIEŃ

August

USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 89 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Na fali wielkiej popularności firm internetowych bracia Tom (Josh Hartnett) i Joshua (Adam Scott) Sterlingowie zakładają własny biznes. Techniczne umiejętności Josha i nieprzeciętna elokwencja, charyzma i pewność siebie Toma to mieszanka pozwalająca im wybić się w branży.

Landshark, ich wspólne dzieło, okazuje się strzałem w dziesiątkę. W krótkim czasie odnoszą ogromne sukcesy i pozyskują rzesze klientów. Bracia czekają już tylko na dzień, gdy będą mogli wystawić i sprzedać na giełdzie udziały firmy, by osiągnąć w końcu rzeczywisty zysk. Zachłyśnięty triumfem Tom zaczyna szarżować, wydawać zbyt wiele i ignorować biznesową etykietę. Nadchodzi sierpień 2001 roku. Wielki bum internetowy dobiega końca, wiele przedsięwzięć upada. Recesja dotyka także spółkę Sterlingów. Kluczowy klient zawodzi, firmie grozi bankructwo. Tom stawia sobie za cel uratować Landshark za wszelką cenę. Czeka go trudna walka, wypełniona rozczarowaniami, bólem i konfliktami z najbliższymi.

Premiera "Sierpnia" odbyła się podczas festiwalu Sundance w roku 2008. Dzięki młodej, zdolnej obsadzie i fascynującemu scenariuszowi, trzymającemu w napięciu od pierwszych minut do zaskakującego zakończenia, obraz zyskał świetne recenzje zarówno wśród widzów, jak i krytyków. Film stanowi złożony portret człowieka ryzykującego wszystko, by zrealizować marzenia, w kontekście wydarzeń gospodarczych, mających miejsce na krótko przed 11 września 2001 roku. Scenariusz wyszedł spod pióra Howarda A. Rodmana, nominowanego do Independent Spirit Awards za scenariusz do "Uwikłanych" z Julianne Moore. Za kamerą stanął AUSTIN CHICK, który sześć lat wcześniej zadebiutował głośnym "XX/XY", nominowanym do Grand Jury Prize na festiwalu Sundance. W postać butnego, ambitnego Toma wcielił się Josh Hartnett, aktor znany przede wszystkim z "Pearl Harbor" oraz z "Helikoptera w ogniu" i "Czarnej Dalii" Briana De Palmy. Rola Sterlinga diametralnie różni się od dotychczasowych kreacji aktora, które nie pozwalały mu w pełni dowieść swoich umiejętności dramatycznych. W "Sierpniu" Hartnett wciela się w postać aktywną, rozgadaną. Reżyser ryzykuje stwierdzenie, że w jego obrazie "aktor wypowiada więcej kwestii niż w całej swojej dotychczasowej karierze". Josha zagrał Adam Scott, nominowany w 2010 roku do Independent Spirit Awards za kreację w "The Vicious Kind". Niespodzianką w obsadzie "Sierpnia" jest David Bowie w roli potężnego biznesmena, który temperuje zapędy głównego bohatera. Z cameo piosenkarza wiąże się anegdota przytoczona przez reżysera: "Dostaliśmy telefon od agenta muzyka. Pytał, czy bylibyśmy zainteresowani współpracą z jego klientem, któremu spodobał się scenariusz. (...) Po pewnym czasie agent zadzwonił ponownie, mówiąc że Bowie obejrzał mój pierwszy film, "XX/XY" i doszedł do wniosku, że to nie jego klimat.(...) Wkrótce znów zatelefonował i potwierdził chęć udziału w "Sierpniu". Okazało się, że Bowie obejrzał wtedy tylko pierwszy kwadrans filmu i dopiero po sugestii jednego ze znajomych dokończył oglądanie i był pod wrażeniem".

WASZE OPINIE

arti

Bardzo słaby film. Ukazanie świata biznesu całkowicie oderwane od rzeczywistości. Mało przekonujący scenariusz i bardzo słaba gra aktorska głównego bohatera. Bardzo słabe kino. Nie polecam

pedro

Film bardzo ciekawy. Reżyser porusza temat biznesu, jego korzyści i walki między korporacjami za wszelką cenę, by przetrwać na rynku. Ciekawie przedstawiono relacje rodzinne bohatera, reżyser pokazuje cel w życiu Josha i jego brak u Toma. Jednak dla mnie to opowieść o miłości braterskiej. Ciekawy scenariusz i dobra gra Josh'a Hartentt"a sprawiają ,że film warto obejrzeć !!!.

Radek_

kto wie, jaki utworek leci w scenie z filmu, jak pod koniec bracia grają na fleeperze?
SIERPIEŃ
reżyseria:
USA, 2008
Na fali wielkiej popularności firm internetowych bracia Tom (Josh Hartnett) i Joshua (Adam Scott) Sterlingowie zakładają własny biznes. Techniczne umiejętności Josha i nieprzeciętna elokwencja, charyzma i pewność siebie Toma to mieszanka pozwalająca im wybić się w branży.
dramat
SIERPIEŃ
3,3 5 1 8