PREMIERA

2014.10.02

CANAL+ PREMIUM

Sierpniowe niebo. 63 dni chwały

Polska, 2013

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat wojenny

Ocena filmu

0.00

Opis

Pracownicy budowy znajdują w ruinach przedwojennej kamienicy ludzkie szczątki i pamiętnik z czasów Powstania Warszawskiego. Ukrywający się w piwnicy profesor Szapiro (Krzysztof Kolberger) opisał w nim pierwsze dni walki o Warszawę.

Wówczas, 5 sierpnia 1944 roku, 17-letnia sanitariuszka Basia (Kaja Grabowska) przeżywała pierwszą miłość do żołnierza AK - Staszka (Michał Sękiewicz). Tymczasem - jak się później okazało - był to najtragiczniejszy dzień Powstania, który w dużym stopniu zadecydował o jego dalszych losach. Tego dnia dokonano rzezi mieszkańców Woli, największej jednorazowej masakry dokonana na ludności cywilnej podczas drugiej wojny światowej. Można ją porównywać jedynie z masową egzekucją Żydów w kijowskim Babim Jarze z 29 kwietnia 1941 roku. Zanim do tego doszło młodzi warszawiacy z entuzjazmem budowali barykady, by stanąć do nierównej walki ze świetnie uzbrojonymi mordercami z Waffen SS Dirlewanger.

Ogromną zaletą dramatu IRENEUSZA DOBROWOLSKIEGO są materiały archiwalne, które płynnie łączą się z inscenizacjami z udziałem aktorów. Postacią kluczową dla fabuły jest profesor, bezsilny świadek dramatu uwięzionych w piwnicy ludzi, którzy przed wojną byli jego sąsiadami. Rola ta była ostatnią Krzysztofa Kolbergera, który na potrzeby filmu dał się namówić na recytację Goethego w oryginale. Ostatnią w życiu rolę zagrał w "Sierpniowym niebie. 63 dni chwały" również Jerzy Nowak, wybitny aktor charakterystyczny, mistrz epizodu, który był oficerem Armii Krajowej i spędził 4,5 roku w partyzantce. Film jest dedykowany por. AK Leszkowi Dobrowolskiemu "Wrzosowi", ojcu reżysera, oraz wszystkim warszawskim dzieciom. Został zrealizowany pod opieką merytoryczną Muzeum Powstania Warszawskiego, a patronat honorowy objął nad nim Prezydent m.st. Warszawy i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

WASZE OPINIE

Blue-Grey

Początkowy narracyjny chaos stopniowo ujawnia swój sens i przemienia się w perfekcyjnie napisany i oryginalnie filmowo opowiedziany scenariusz. Ta tworząca zwartą całość opowieść skupia w sobie jak w soczewce problem Powstania Warszawskiego - jego dramatyzm, jedyną w swoim rodzaju mieszankę smutku, krwawego absurdu, bezcennego heroizmu, wytrwałego uśmiechu i zawsze aktualnych wzruszeń. Ale też pokazuje tamten powstańczy zryw w odniesieniu do naszej aktualnej polskiej rzeczywistości. Całą kompozycję ciekawie pogłębiają wątki mistyczne, nawiązujące m.in. do twórczości Williama Blake'a.

W pełni się zgadzam z ideą, jaką - jeśli się nie mylę - przekazuje w swoim filmie Ireneusz Dobrowolski: możemy być pełnymi ludźmi, tymi o normalnie rozwiniętych duszach i sercach, tylko wtedy, gdy będziemy znać historię miejsca, w którym wyrośliśmy, oraz tylko wtedy, gdy będziemy z szacunkiem pamiętali o ludziach, którzy walczyli i ginęli po to, żebyśmy dzisiaj byli wolni. To piękne, że współcześni młodzi bohaterowie tego filmu doskonale to rozumieją.
Sierpniowe niebo. 63 dni chwały
reżyseria:
Polska, 2013
Pracownicy budowy znajdują w ruinach przedwojennej kamienicy ludzkie szczątki i pamiętnik z czasów Powstania Warszawskiego. Ukrywający się w piwnicy profesor Szapiro (Krzysztof Kolberger) opisał w nim pierwsze dni walki o Warszawę.
dramat wojenny
Sierpniowe niebo. 63 dni chwały
4,4 5 1 18