PREMIERA

2009.06.12

CANAL+ PREMIUM

SIŁA ODWAGI

Les femmes de l'ombre

Francja, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat wojenny

czas trwania: 96 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Kwiecień 1944 roku, Francja pod niemiecką okupacją. Louise Desfontaines (Sophie Marceau), świetnie wyszkolona snajperka, uczestniczy w akcji zbrojnej ruchu oporu na dworcu Bourg-en-Bresse. W operacji ginie jej mąż, ale Louise nie rezygnuje z dalszej walki.

Przedostaje się do Anglii i nawiązuje kontakt z bratem, porucznikiem Pierrem Desfontainesem (Julien Boisselier), który jest członkiem Special Operations Executive. Jedna z sekcji tej nowatorskiej służby specjalnej, którą w 1940 roku powołał do życia Winston Churchill, zajmuje się nadzorowaniem akcji prowadzonych na terenie Francji. Louise otrzymuje od jej dowódcy, pułkownika Maurice'a Buckmastera (Colin David Reese), zadanie wydostania z niemieckiego szpitala rannego Anglika (Conrad Cecil), geologa pomagającego przygotować desant wojsk alianckich w Normandii. Pierre i Louise werbują do współudziału w akcji trzy Francuzki: Jeanne Faussier (Julie Depardieu), striptizerkę z Soho, która zabiła sutenera i czeka na egzekucję, Gaëlle Lemenech (Déborah François), specjalistkę od materiałów wybuchowych i Suzy Desprez (Marie Gillain), tancerkę z Folies Bergère, która miała poślubić niemieckiego oficera, ale zerwała zaręczyny i uciekła do Londynu. Kobiece komando pod dowództwem Pierre'a Desfontainesa ląduje w Normandii. Losy misji zależą od ich odwagi, umiejętności, siły woli i determinacji. W przypadku schwytania przez Niemców mają bezwarunkowo milczeć przez 48 godzin.

Reżyserem "Siły odwagi" jest JEAN-PAUL SALOMÉ, twórca nowych wersji opowieści o Belfegorze, upiorze Luwru i Arsenie Lupinie. Film jest inspirowany losami kobiet, które podczas drugiej wojny światowej były zaangażowane w walkę z nazistami. Postacią, na której wzorował się reżyser w największym stopniu, była Lise de Baissac-Villameur, członkini francuskiego ruchu oporu, która współpracowała z brytyjskim Special Operations Executive i jako jedna z pierwszych kobiet została zrzucona na spadochronie na teren okupowanej Francji. Jej zadaniem było zorganizowanie bezpiecznych lokali kontaktowych dla nowych agentów (jeden z nich usytuowała w pobliżu centrali gestapo). Lise de Baissac-Villameur brała udział w atakach zbrojnych na zmechanizowane kolumny wroga i przygotowywała strefy do zrzutów zaopatrzenia. W "Sile odwagi" można też doszukać się śladów biografii Krystyny Skarbek, "ulubionego szpiega Churchilla". Salomé chciał oddać hołd kobietom takim jak one, ich rola i zasługi nie zostały bowiem po wojnie w pełni docenione. Spośród ponad 1000 odznaczeń, którymi generał de Gaulle udekorował wojennych bohaterów, tylko sześć trafiło do kobiet.

Fabuła filmu z oczywistych względów zawiera nieco uproszczeń i schematów, ale główne bohaterki zostały obdarzone przez scenarzystów - Jean-Paula Salomé i Laurenta Vachauda - złożonymi charakterami i ciekawą przeszłością. Za kostiumy do filmu Pierre-Jean Larroque otrzymał nominację do Cezara.

WASZE OPINIE

egzalt

[quote misiek9a napisał(a) 12.06.2009 11:31]
a może by tak ktoś zrobił kilka filmów o decydujących o losach wojny wielkich bitwach o Stalingrad, Kursk, o Moskwę. Ilość ofiar, zaangażowanych sił ludzkich i sprzętu wojskowego przekraczała co najmniej 10 - krotnie te śmieszne bitewki na froncie zachodnim, ale filmowcy z uporem maniaka pokazują śmieszną wojnę na froncie zachodnim i te ponoć decydujące o losach wojny lądowanie w Normandii - koń by się uśmiał. Ktoś kto chociaż trochę zna historię II wojny światowej wie, że skala działań wojennych na froncie zachodnim i wschodnim była kompletnie nieporównywalna. To samo odnosi się do ruchu oporu - i znowu mamy film o dzielnym francuskim ruchu oporu, który w porównaniu z polskim lub rosyjskim ruchem oporu to zabawa w piaskownicy
[/quote]

Niby masz rację ale...

kobieta niepowazna

lubie takie filmy o wojnie....pelno w tym filmie sentymentalizmu, braterstwa, honoru i odwagi...
-wyciska lzy
- uczy troche historii
-trzyma w napieciu
- uwalnia emocje

Jan bez ziemi

tak.okupacja we Francji to strefa Vichy i samorzadnosc.Po niemcach zostalo tam 200tys bekartow.odnosze wrazenie ze francuzi chetnie goscili by ich do dzisiaj.jedyny ktory probowal cos tam powalczyc,to byl Rene z Allo,Allo.
SIŁA ODWAGI
reżyseria:
Francja, 2008
Kwiecień 1944 roku, Francja pod niemiecką okupacją. Louise Desfontaines (Sophie Marceau), świetnie wyszkolona snajperka, uczestniczy w akcji zbrojnej ruchu oporu na dworcu Bourg-en-Bresse. W operacji ginie jej mąż, ale Louise nie rezygnuje z dalszej walki.
dramat wojenny
SIŁA ODWAGI
4,3 5 1 42