PREMIERA

2008.01.16

CANAL+ PREMIUM

SIŁA SPOKOJU

Peaceful Warrior

Niemcy/USA, 2006

reżyseria:

obsada: ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 116 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dan Millman (Scott Mechlowicz) do lat z powodzeniem trenuje gimnastykę sportową. Jest przystojny, ma pieniądze, powodzenie u kobiet, w których przebiera bez skrupułów i osiągnięcia sportowe, o których marzy każdy z rywali. Ma też wielkie ambicje i dość beztroskie podejście do życia.

Pewnego dnia jego motocykl zderza się z rozpędzonym samochodem. Dan ma złamaną kość udową w 17 miejscach, co dla sportowca oznacza koniec kariery, a dla niego kres marzeń i życia w ogóle. Nieoczekiwanie spotyka na stacji benzynowej tajemniczego człowieka. Sokrates (Nick Nolte) nadaje egzystencji Dana nowy wymiar. Mówi mu, by nie szukał wiedzy na zewnątrz, lecz w sobie i przekonuje, że podróżą jest to, co daje nam radość, a nie miejsce, do którego podążamy. Filozofia życia Sokratesa i jego nadzwyczajne umiejętności fascynują byłego sportowca i prowadzą go na drogę, którą nazwie później "drogą miłującego pokój wojownika".

"Droga miłującego pokój wojownika" to tytuł książki Dana Millmana (zbieżność imion nieprzypadkowa), na której opiera się scenariusz filmu "Siła spokoju", zrealizowanego przez Kalifornijczyka VICTORA SALVĘ. Salva nakręcił pierwsze filmy jeszcze w szkole średniej (20 krótkich i dwa pełnometrażowe). Jednym z nich zainteresował się sam Francis Ford Coppola, który wyprodukował oficjalny debiut Salvy, horror "Dom klaunów" pokazywany w konkursie głównym na festiwalu Sundance. Salva zyskał popularność dzięki nakręconemu w 2001 roku "Smakoszowi", prezentowanemu na katalońskim festiwalu w Stiges i nagrodzonemu Crystal Reel Award.

"Siła spokoju" zaskakuje w dorobku reżysera, który zawsze fascynował się kinem grozy. Scenariusz opiera się na prawdziwej historii Dana Millmana, świetnie zapowiadającego się sportowca, któremu karierę przerwał tragiczny wypadek. Złamana w 21 miejscach noga uniemożliwiła powrót do sportu, a rozważającemu samobójstwo mężczyźnie z pomocą przyszedł tajemniczy nieznajomy. W filmie Salvy zagrał go Nick Nolte, nagrodzony m.in. Złotym Globem za "Księcia przypływów". Roger Ebert pisał o roli Sokratesa: "Czy Dan Millman naprawdę spotkał człowieka, który potrafił lewitować? Nie wiem. Wierzę za to, że Nick Nolte potrafi przekonująco zagrać człowieka, który umie lewitować". W "Sile spokoju" Dana zagrał Scott Mechlowicz, młody aktor, który ma już na koncie Independent Spirit Award za rolę w "Mean Creek". Wystąpił też w oryginalnym, cenionym przez krytyków obrazie "Neverland" Damiona Dietza, nagrodzonym m.in. na Fort Worth Gay and Lesbian International Film Festival.

WASZE OPINIE

july_88

Co za film!! Warto poogladac. Daje duzo do myslenia i zastanowienia sie nad sensem zycia. Jestem pelna podziwu.

Nieuchwytny cel

Dramatem naszych czasów nie jest bieda...choroba.... czy brak miłości...dramtem naszego życia jesteśmy sami.... większość ludzi żyje z dnia na dzień...a każdy dzień jest taki sam jak poprzedni... " wyczekiwanie na śmierć jest jeszcze gorsza niż ona sama" ten film pokazuje co jest w życiu ważne... po prostu kochaj każdy dzień i spełniaj marzenia a przedewszystkim obejrzyj ten film....

Zachakalliope@pd.pl

Film mnie powalił...Naprawde dobra robota i wspaniałe "drugie dno". Mysłe ,że powinien być pokazywany jak lektura w szkołach.

Zach
SIŁA SPOKOJU
reżyseria:
Niemcy/USA, 2006
Dan Millman (Scott Mechlowicz) do lat z powodzeniem trenuje gimnastykę sportową. Jest przystojny, ma pieniądze, powodzenie u kobiet, w których przebiera bez skrupułów i osiągnięcia sportowe, o których marzy każdy z rywali. Ma też wielkie ambicje i dość beztroskie podejście do życia.
dramat
SIŁA SPOKOJU
4,6 5 1 74