PREMIERA

2007.05.07

CANAL+ PREMIUM

Silent Hill

Kanada/USA/Japonia, 2006

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: horror

czas trwania: 121 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Sharon (Jodelle Ferland) dziwnie się zachowuje. Dziewczynka zdradza objawy choroby psychicznej i często majaczy na temat tajemniczego, nieznanego nikomu z rodziny miasteczka Silent Hill.

Ojciec Sharon (Sean Bean) chce oddać ją na leczenie do szpitala psychiatrycznego, jednak matka, Rose (Radha Mitchell), uważa, że córka znajdzie ukojenie tylko wtedy, gdy odwiedzi miasto ze swoich urojeń. Wbrew woli męża Rose wraz z Sharon wyruszają więc do Silent Hill. Tuż przed wjazdem do miasta przed maską samochodu Rose pojawia się młoda dziewczyna. By ją ominąć kobieta zjeżdża z drogi i rozbija samochód. Kiedy odzyskuje przytomność Sharon nie ma obok. Widzi ją we mgle, ale dziewczynka nie reaguje na wołania. Tak zaczyna się wizyta w osnutym gęstą mgłą Silent Hill, pełnym humanoidalnych stworów i nawiedzanym przez ożywioną Ciemność. Wiele lat temu osadę tę spustoszył pożar, który był karą za jej pełną przemocy, purytańską przeszłość. Dziś w potępionym miasteczku tylko garstka ocalałych ludzi walczy ze Złem. Jest wśród nich policjantka Cybil (Laurie Holden), która pomaga Rose w poszukiwaniach córki. Kobieta bowiem wkrótce przekonuje się, że wizyta w Silent Hill nie uzdrowi jej dziecka, które jest jedynie częścią przerażającego planu, wymyślonego przez okrutne stworzenia zamieszkujące przeklęte Silent Hill.

Thriller "Silent Hill" to ekranizacja wydanej w 1999 roku przez Konami wyłącznie na Play Station gry komputerowej o tej samej nazwie. Survival horror "Silent Hill" szybko zresztą dorobił się sławy najbardziej przerażającej gry w historii multimediów. "Każdy z graczy mógł w niej doświadczyć czegoś wyjątkowego. Nasz film wzbogaca i rozwija te doznania poprzez dodanie głębi i mitologii do już istniejącej fantastycznej koncepcji" - mówił Samuel Hadida, producent ekranizacji "Silent Hill". O prawa do niej reżyser CHRISTOPHER GANS, twórca nagrodzonego Cezarem "Braterstwa wilków" (2001), starał się ponad 5 lat. Wreszcie udało mu się przekonać firmę Konami dzięki wysłanej do nich kasecie wideo, na której opowiada, jak wiele znaczy dla niego stworzona przez nich gra. Do nagrania dołączony był również krótki film, w którym wykorzystana została muzyka z gry.

Autorem scenariusza został Roger Avary, zdobywca Oscara, BAFTY i Independent Spirit Award za scenariusz do "Pulp Fiction". Podczas pracy Avary odwiedził miasteczko Centralia w stanie Pensylwania, które określane jest mianem Real Silent Hill (prawdziwe Silent Hill). Centralia jest nie tylko wyjątkowo wyludniona (liczy około 15 mieszkańców!), ale również zniszczona przez gigantyczny pożar złóż węgla znajdujących się pod powierzchnią ziemi. Skojarzenia z Silent Hill nasuwają się więc same. Podstawową ideą Silent Hill jest wielowymiarowość miejsca, w którym toczy się akcja. Dwa wymiary odnoszą się do czasu: w retrospekcjach, które wyglądają jak ze starego kina pokazane jest Silent Hill sprzed 30 lat, a jednocześnie oglądamy prawdziwe Silent Hill dzisiaj, w którym Christopher szuka swojej żony i córki. Pozostałe dwa wymiary - zamglone Silent Hill, w którym Rose szuka córki i rdzawe Silent Hill spowite przez Ciemność, która utożsamia piekło - odnoszą się do przestrzeni.

Główną rolę w filmie Gansa zagrała australijska aktorka Radha Mitchell, która od kilku lat próbuje swoich sił w Hollywood. Zagrała m.in. w "Telefonie" (2002) i "Marzycielu" (2004), gdzie u boku Johnny'ego Deppa stworzyła postać zimnej kobiety, cierpiącej z powodu niezrozumienia przez męża. Tam zauważył ją Woody Allen, który postanowił obsadzić ją w głównej roli w "Melindzie i Melindzie" (2004), gdzie Mitchell zagrała obie role - w wersji komediowej i tragicznej. W "Silent Hill" partnerowała jej uzdolniona Jodelle Ferland, złote dziecko Hollywood. Choć trudno w to uwierzyć, Ferland ma już na koncie około 40 ról na wielkim i małym ekranie. Pracowała również przy dubbingu i podkładając głos w reklamach. Debiutowała w serialu "Wydział spraw zamkniętych", a do tej pory zagrała m.in. w serialach "Tajemnice Smallville", "Szpital "Królestwo" czy w "Pułapce". Uznanie krytyków przyniosła jej rola Jelizy-Rose w znakomitej, nagrodzonej FIPRESCI w San Sebastian "Krainie traw" (2006) Terry'ego Gilliama, za którą mała aktorka otrzymała nominacje do Saturna i Genie Award.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

WASZE OPINIE

KrisPora_PL

bardzo dobry, oddaje klimat gry, a chyba o to między innymi chodzi

Nazaal

Film dobry. Nawet bardzo mając wzgląd na inne pozycje z tego gatunku ostatnich miesięcy czy lat. Ładne efekty specjalne, zdjęcia. W oczy rzuca się przede wszystkim scenariusz - dopracowany, dialogi "ludzkie". Film szybko się kończy, co jest akurat plusem, bo znaczy to, że te 121 min. trwania nie jest odczuwalne. Trzyma w napięciu, za co brawa. Aktorzy odwalili niezłą robotę, acz brakowało mi ich własnego wkładu w postaci. Widać, że słuchali się reżysera i nie starali się dołożyć własnej interpretacji. Muzyka na plus. Nastrój w filmie spowoduje, że zaczniemy bać się nie rzeczywistości, ale właśnie snu - ew. koszmarów. Działanie przeciwne w stosunku do innych horrorów, które jeszcze można uznać za straszydła, a nie tylko żałosny gore i grind. Zakończenie nieprzewidywalne, powoduje chęć sequela (który de facto zepsułby efekt - taki paradoks...).
Ocena - 4. Bardziej za dobry horror niż film w odniesieniu do pozostałych gatunków. Powtórzę się, najlepszy horror ostatnich miesięcy.

hugolin

Straszy bardzo, ale w pewnym momencie zaczyna być głupawy i całkowicie przewidywalny.
Silent Hill
reżyseria:
Kanada/USA/Japonia, 2006
Sharon (Jodelle Ferland) dziwnie się zachowuje. Dziewczynka zdradza objawy choroby psychicznej i często majaczy na temat tajemniczego, nieznanego nikomu z rodziny miasteczka Silent Hill.
horror
Silent Hill
4,1 5 1 113