PREMIERA

2008.11.22

CANAL+ PREMIUM

SIMPSONOWIE - WERSJA KINOWA

The Simpsons Movie

USA, 83min.

reżyseria:

gatunek: film animowany

Ocena filmu

0.00

Opis

Po tym, jak zespół Green Day ginie w czeluściach jeziora Springfield z powodu jego ekstremalnego zanieczyszczenia, Lisie udaje się przekonać mieszkańców miasta do wysprzątania zbiornika i powstrzymania się od wrzucania do niego wszelakich odpadów.

W tym samym czasie jej ojciec ratuje świnkę, która miała być przerobiona na hamburgery. Homer nazywa ją Spider-świnią i ku niezadowoleniu małżonki pozwala mieszkać w domu. Gdy odchody zwierzaka zapełniają już cały specjalnie przygotowany na ten cel pojemnik, Homer wrzuca go do jeziora. Ekskrementy wydostają się z nieszczelnego zbiornika i doprowadzają do klęski ekologicznej. Springfield zaczyna być zagrożeniem dla całego kraju. Radykalny przewodniczący Agencji Ochrony Środowiska przedstawia prezydentowi Arnoldowi Shwarzeneggerowi pięć możliwości zażegnania kryzysu, z których polityk oczywiście wybiera opcję najprostszą. Miasto ma zostać odseparowane od reszty świata za pomocą gigantycznej kopuły. Gdy mieszkańcy odkrywają, kto jest odpowiedzialny za sytuację, tłumnie ruszają do domu Homera, by go ukarać. Simpsonsom udaje się wymknąć z kopuły i uciec na Alaskę. Choć na skutym lodem pustkowiu Homer, Marge i dzieciaki nie czują się dobrze, do Springfield wrócić nie mogą. Dopiero, gdy słyszą, że władze nakazały zniszczyć ich rodzinne miasto, postanawiają je ratować za wszelką cenę.

W czasach, kiedy triumfy święcą naszpikowane najnowszą technologią komputerową filmy ze stajni DreamWorks czy disneyowskiego Pixara, tradycyjne animacje zostały zmuszone do odwrotu. "Simpsonowie - wersja kinowa" to jeden z nielicznych wyjątków. Postacie wymyślił Matt Groening, którego komiks "Life in Hell" wpadł w oko producentowi Jamesowi L. Brooksowi. Brooks poprosił Groeninga o realizację kreskówki do popularnego programu telewizji FOX "The Tracey Ullman Show". Rysownik był raczej sceptycznie nastawiony do pomysłu, bał się przywłaszczenia przez stację bohaterów komiksu. Wybrnął z sytuacji szkicując naprędce 5 zupełnie nowych postaci, dając początek słynnej żółtej rodzince.

Pierwszy odcinek "Simpsonów" został wyemitowany 14 stycznia 1990 roku. Dziś cały świat zna smakosza pączków i piwa, Homera, cierpliwie znoszącą jego szaleństwa Marge i ich trójkę pociech - sprytnego 10-latka Barta, uzdolnioną Lisę oraz małą Maggie, której nieodłącznym atrybutem jest smoczek. Przygody wysoce dysfunkcyjnej rodziny Simpsonów, zamieszkującej fikcyjne miasteczko Springfield stały się zjadliwą satyryczną odtrutką na kwitnącą polityczną poprawność Ameryki z jej kultem rodziny i konsumpcjonizmu. Serial bawi widzów na całym świecie nieprzerwanie od blisko 20 lat, doczekał się ponad 400 odcinków i jest najdłużej nadawanym serialem animowanym w historii amerykańskiej telewizji. Do tego dochodzą niezliczone nagrody, w tym ponad 20 Emmy oraz Annie Awards (najważniejsze wyróżnienie dla animacji) oraz - jak się szacuje - 60 milionów telewidzów regularnie śledzących poczynania Simpsonów.

Już w pierwszych latach emisji serialu, który błyskawicznie stał się fenomenem kulturowym, mówiło się o jego kinowej wersji. Jednak brak zadawalającego scenariusza i wystarczająco licznej ekipy animatorów, by pociągnąć jednocześnie pracę nad serialem i filmem, sprawiły, że o filmie pełnometrażowym zaczęto poważnie myśleć dopiero w 2001 roku. Reżyserem został DAVID SILVERMAN, a w zespole scenarzystów nie zabrakło samego Groeninga i Jamesa L. Brooksa. Projekt był ogromnym sukcesem, o czym świadczą 74 miliony dolarów zysku już podczas pierwszego weekendu wyświetlania. Matt Groening nie ukrywał zadowolenia: "Przed 20 laty marzyłem, by "Simpsonowie" okazali się sukcesem, ale nie miałem pojęcia, że w 2007 roku powstanie film pełnometrażowy, i że jednocześnie będziemy święcić premierę 400 odcinka. To była naprawdę szalona jazda".

WASZE OPINIE

admin

atomek655, w tej chwili nie mamy takich planów.

atomek655

witam. czy są plany emitowania w najbliższym czasie tego filmu??

masster.mk

bardzo dobry film. rozluzniajacy i relaksujacy. polecam nawet z dubbingiem, ktory jest dosc slaby. Tylko po co prawie codziennie c+ prezentuje ów film na swojej antenie...
SIMPSONOWIE - WERSJA KINOWA
reżyseria:
USA, 83min.
Po tym, jak zespół Green Day ginie w czeluściach jeziora Springfield z powodu jego ekstremalnego zanieczyszczenia, Lisie udaje się przekonać mieszkańców miasta do wysprzątania zbiornika i powstrzymania się od wrzucania do niego wszelakich odpadów.
film animowany
SIMPSONOWIE - WERSJA KINOWA
4,5 5 1 73