PREMIERA

2007.03.05

CANAL+ PREMIUM

SIMPSONOWIE

The Simpsons

USA, 1989

reżyseria:

gatunek: serial animowany

Ocena filmu

0.00

Opis

Legendarny serial animowany "Simpsonowie" !!!

PRZED SIMPSONAMI
Ameryka lat 50. żyła głównie serialami rodzinnymi, a największą widownię gromadziły przed telewizorami takie produkcje, jak "The Honneymooners" (ich polski odpowiednik to "Miodowe lata") czy "I love Lucy". Widzowie śmiali się i wzruszali, oglądając perypetie szczęśliwych rodzin, które z powodu lekkomyślności mamy lub dzieci czasem wpadały w kłopoty, ale dzięki roztropności ojców zawsze wychodziły na prostą. Jeden z takich seriali nosił nawet znaczący tytuł "Father Knows Best". Formuła przetrwała do lat 80., kiedy to zmęczenie kultem rodziny było już na tyle duże, że mit familijnej idylli stał się obiektem żartów i kpin. Na fali tego zniecierpliwienia pojawił się m.in. "Świat według Bundych", ale dopiero "Simpsonowie" zrewolucjonizowali telewizyjny repertuar. W ten sposób masową wyobraźnią zawładnęła żółtoskóra, lekko dysfunkcyjna rodzina z fikcyjnego Springfield, której absurdalne przygody do dziś bezlitośnie obnażają przywary i zabobony Amerykanów.

JAK POWSTALI SIMPSONOWIE
Matt Groening wymyślił podobno "Simpsonów" w 15 minut, czekając na spotkanie z producentem Jamesem L. Brooksem. Brooks chciał wówczas przenieść na ekran wydawany od 1977 roku anarchistyczny komiks Groeninga "Life In Hell", ale rysownik nie chciał pozbywać się praw do swojego ukochanego dzieła na rzecz korporacji. Wymyślił więc w zamian Simpsonów, a Brooks pomysł kupił. Simpsonowie wystartowali 17 grudnia 1989 roku jako półgodzinny program świąteczny, a 14 stycznia 1990 roku jako regularnie nadawany serial.

KIM SĄ SIMPSONOWIE
Simpsonowie mieszkają na przedmieściach bliżej niezidentyfikowanego miasteczka Springfield. Ojciec rodziny Homer (Dan Castellaneta) jest sfrustrowanym i dość ograniczonym kontrolerem bezpieczeństwa w elektrowni atomowej, gdzie przesypia większość czasu. Po pracy upija się w Moe's Tavern, a w domu śpi, je albo ogląda telewizję. Jego żona Marge (Julie Kavner) to wzór gospodyni domowej i supermama w jednym. To ona wkłada najwięcej wysiłku w to, żeby życie rodziny przypominało pogodny amerykański serial. Państwo Simpsonowie mają trójkę dzieci. Najstarszy jest Bart (Nancy Cartwright) - inteligentny, ale rozwydrzony dziesięciolatek, który całą energię zużywa na wplątywanie się w kłopoty. Jego o dwa lata młodsza siostra Lisa (Yeardley Smith) to z kolei szkolna prymuska z filozoficznym zacięciem. Najmłodsza Maggie, która wdaje się najnormalniejsza z rodziny, jest uroczym niemowlakiem, który nie robi wiele poza ssaniem smoczka. Imiona bohaterów nie są przypadkowe. Homer i Marge to imiona rodziców Matta Groaninga, którego dwie siostry nazywają się Lisa i Maggie. Kilku innych bohaterów - Flanders, Lovejoy, Terwilliger czy Kearney - nosi imiona ulic Portland, rodzinnego miasta Groaninga. Również żółta skóra Simpsonów ma swoje logiczne uzasadnienie - rysownicy uznali, że w ten sposób ich bohaterowie mają większą szansę wpaść w oko widzom "przeskakującym" po kanałach.

SERIAL REKORDÓW
Zadziałało. Kiedy inne seriale odchodziły w zapomnienie, "Simpsonowie" niezmiennie trzymali się na wizji. Dziś mają na koncie rekordową liczbę 18 sezonów, a w planach film pełnometrażowy, którego premiera planowana jest na 27 lipca 2007.

"Simpsonowie" to serial rekordowy również pod względem liczby sławnych postaci, które w nim gościły. W konkursie muzycznym Homer zmierzył się m.in. z Mickiem Jaggerem, Keithem Richardsem i Lennym Kravitzem, a kiedyś wylądował - przypadkowo, bo na spadochronie - w łóżku z Kim Basinger. Wdał się również w kłótnię z samym Stephenem Hawkingiem, genialnym, niemal całkowicie sparaliżowanym fizykiem, który użycza w serialu swojego cybernetycznego głosu. Bart śpiewał już m.in. z N'Sync, a Homer W jednym z odcinków wystąpił animowany Freddie Krueger oraz Jason z "Piątku 13-tego", jednej z postaci użyczał głosu pod pseudonimem sam Michael Jackson (odcinek "Stark Raving Dad"), a Mr. Burgstrum mówił głosem Dustina Hoffmana. Udziału - nie wiedzieć czemu - odmówił prezydent George W. Bush, ale nawet bez niego "Simpsonowie" byli przyczyną międzynarodowego zamieszania. Odcinek, w którym wybrali się do Rio de Janeiro, tak uraził władze Brazylii, że sam prezydent kraju Fernando Cardoso oficjalnie krytykował serial. Nic dziwnego: w odcinku tym po Rio biegały oszalałe małpy, a większą część miasta wypełniały pełne szczurów slumsy. "Simpsonowie" słyną zresztą z nad wyraz niedelikatnego poruszania drażliwych tematów. Bez skrępowania wyśmiewają religijny fundamentalizm, pryncypialny antykomunizm, wartości rodzinne, szkolną dyscyplinę czy kwestię mniejszości seksualnych (w jednym z odcinków wszyscy pracownicy huty w Springfield byli homoseksualistami, co manifestowali, tańcząc w rytm muzyki zespołu "Village People").

twórca: Matt Groening
głosy: Dan Castellaneta (Homer Simpson), Julie Kavner (Marge Simpson), Nancy Cartwright (Bart Simpson), Yeardley Smith (Lisa Simpson), Harry Shearer (Kent Brockman), Hank Azaria (Chief Wiggum)

WASZE OPINIE

admin

BART459, Simpsonowie wrócą do C+, ale w tej chwili nie znamy jeszcze dokładnej daty.

BART459

Witam,
Kiedy znów bedą Simpsonowie na CANAL +??
Simsonowie są o wiele lepsi od "Family Guy".
Prosiłbym o wznowienie emitowania tego serialu tym bardziej że wszystkie (najbardziej liczace sie) telewizje cyfrowe bedą miały ten serial w ofercie.

hubi1

A będzie powtarzany cały, czyli od 1 do 20. Wszyscy by na pewno chcieli.
SIMPSONOWIE
reżyseria:
USA, 1989
Legendarny serial animowany "Simpsonowie" !!!
serial animowany
SIMPSONOWIE
4,9 5 1 602