PREMIERA

2006.05.23

CANAL+ PREMIUM

SIÓDMY DZIEŃ

El Séptimo día

Hiszpania, 2004

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 96 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W jednym z odciętych od świata pueblo na północy Hiszpanii dochodzi do tragedii, której przyczyną jest nieszczęśliwa miłość. Wzgardzona przez kochanka dziewczyna Luciana Fuentes (Victoria Abril) głośno poprzysięga mu zemstę.

Zainspirowany rzuconymi w złości słowami Luciany, jej brat Jerónimo (Ramon Fonsterè) w okrutny sposób morduje mężczyznę podczas sprowokowanego pojedynku. Jerónimo trafia na trzydzieści lat do więzienia, ale rodzina Fuentes i tak staje się obiektem szykan mieszkańców wsi. Pewnego dnia ktoś podkłada ogień pod ich dom, a pożar zabija matkę Luciany. Poniżona i okaleczona rodzina opuszcza rodzinną wioskę, aby uniknąć dalszych ataków, zwłaszcza ze strony wrogiej familii, na której czele stoi José (José Garcia). Luciana, która wciąż opłakuje zawiedzioną miłość i śmierć kochanka, nie może pozbyć się obsesyjnego pragnienia rewanżu. Skażona nienawiścią rodzina wiąże nadzieje z powrotem z więzienia Jerónimo.

"Siódmy dzień" opiera się na autentycznych wydarzeniach, które miały miejsce 26 sierpnia 1990 roku. Rolnicy z rodziny Izquierdo zabili wówczas dziewięciu członków znienawidzonego przez nich klanu Cabanillasów oraz kilka przypadkowych osób, które usiłowały zapobiec masakrze. Głośna swego czasu tragedia poruszyła hiszpańskiego reżysera Carlosa Saurę, który o napisanie scenariusza na kanwie tych wydarzeń poprosił utalentowanego twórcę Raya Lorigę (m.in. "Drżące ciało" Pedra Almodovara). Loriga wykorzystał fakty, ale stworzył z nich uniwersalną opowieść o samonakręcającej się spirali nienawiści i morderstw, do których doprowadzić może opacznie rozumiany honor.

CARLOSA SAURĘ, jednego z najwybitniejszych reżyserów hiszpańskich, psychologiczne dramaty rodzinne interesowały od dawna. Problematykę tłumionych rodzinnych uczuć, chorych relacji i obsesji reżyser poruszał w m.in. "Ogrodzie rozkoszy" (1970), "Annie i wilkach" (1973), wyróżnionej nagrodą jury w Cannes "Kuzynce Angelice" (1974) czy głośnym obrazie "Nakarmić kruki" (1976), za który otrzymał Grand Prix na festiwalu w Cannes. We wszystkich tych znakomitych filmach zagrała jego ówczesna partnerka Gerladine Chaplin, jedna z ośmiorga dzieci Charlie'ego Chaplina. Po rozstaniu z aktorką twórca zaczął realizować filmy inspirowane muzyką i tańcem - w młodości Saura sam chciał zresztą zostać tancerzem flamenco. Powstały m.in. "Krwawe gody" (1981) oraz wyróżniona w Cannes "Carmen" (1983) - oba z Antonio Gadesem w roli aktora i choreografa, a także głośne "Flamenco" (1995) i nominowane do Oscara "Tango" (1998).

Saura, który świadomie próbował zająć w hiszpańskiej kinematografii miejsce Luisa Bunuela, często wywoływał skandale. Kiedy z powodu sprzeciwu komitetu obrony paryskiej Filmoteki jego "Mrożony peppermint" (1967) został w ostatnim momencie wycofany z głównego konkursu, część jury podała się do dymisji, a najbardziej zaciekła grupa reżyserów - pod przewodnictwem Romana Polańskiego i Louisa Malle'a - doprowadziła do zerwania festiwalu. Film ostatecznie pokazano na Festiwalu Filmowym w Berlinie, gdzie otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia, drugiego w karierze Saury (w roku 1966 Srebrnym Niedźwiedziem uhonorowano również "Polowanie"). Główną nagrodę festiwalu w Berlinie Carlos Saura otrzymał jednak w aurze kolejnego skandalu za "Szybko, szybko" (1981), opowieść o gangu młodocianych kryminalistów - podczas odczytywania werdyktu spora część publiczności wygwizdała reżysera.

"Siódmy dzień" w 2005 roku pokazywany był na festiwalu Camerimage w Łodzi. Otrzymał m.in. siedem nominacji do nagród hiszpańskich krytyków filmowych (w tym jedną statuetkę), cztery nominacje do nagrody Goya, hiszpańskiego odpowiednika Oscara, a także wyróżnienie dla najlepszego reżysera podczas Festiwalu Filmowego w Montrealu.
SIÓDMY DZIEŃ
reżyseria:
Hiszpania, 2004
W jednym z odciętych od świata pueblo na północy Hiszpanii dochodzi do tragedii, której przyczyną jest nieszczęśliwa miłość. Wzgardzona przez kochanka dziewczyna Luciana Fuentes (Victoria Abril) głośno poprzysięga mu zemstę.
dramat
SIÓDMY DZIEŃ
4,0 5 1 6