PREMIERA

2003.03.17

CANAL+ PREMIUM

SIOSTRA HELEN

Sister Helen

USA, 2002

,

gatunek: film dokumentalny

czas trwania: 60 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Niewielu ludzi ma siłę podnieść się z dna rozpaczy. Helen Travis udało się tego dokonać i - co więcej - pomóc innym zrobić to samo.

Kiedyś sama była alkoholiczką. Piła siedem dni w tygodniu, przez lata. Jej najstarszego syna zamordowano na ulicy. Drugi zabił sam siebie - zmarł z przedawkowania narkotyków. Helen pogrążyła się w rozpaczy. Kiedy wydawało się, że nie ma już dla niej ratunku, pewnego ranka przestała pić. Wzięła się w garść i nie tknęła nigdy więcej alkoholu. Wstąpiła do Zakonu Benedyktynów i jako siostra Helen prowadziła w południowym Bronxie dom dla życiowych rozbitków próbujących wyjść z nałogu. Wiedziała, że można się otrząsnąć i dlatego nie pobłażała swoim podopiecznym. Nie wierzyła w ich zapewnienia, że to już ostatni raz, że to tylko chwilowa słabość. Jeśli nie przestrzegali panujących w domu reguł, Helen mówiła: "Już ci nie wierzę. Jutro musisz się wyprowadzić". I rzeczywiście odchodzili. Wydawałoby się, że była okrutna, ale to nieprawda. Helen zdawała sobie po prostu sprawę, że nie może pozwolić swoim podopiecznym nawet na jedną chwilę słabości. W programie, który wyzwolił ją samą nie może być wyjątków. Dzięki jej stanowczości ci, którzy pozostawali wciąż mieli szansę. Nazywali ją świętą.

Siostra Helen umarła w trakcie realizacji filmu. Miała 69 lat i choć była bardzo chora, od dawna nie poświęcała sobie czasu i uwagi. Realizatorzy nie przerwali zdjęć. Postanowili "dopisać" epilog do jej historii, śledząc losy jej podopiecznych. Niektórzy z nich wrócili do picia i narkotyków. Przyznają, że bez Siostry nie mają sił. Inni wciąż walczą. Chcą wytrwać mimo, że ona odeszła.
SIOSTRA HELEN
USA, 2002
Niewielu ludzi ma siłę podnieść się z dna rozpaczy. Helen Travis udało się tego dokonać i - co więcej - pomóc innym zrobić to samo.
film dokumentalny
SIOSTRA HELEN