PREMIERA

2010.12.12

CANAL+ PREMIUM

SKARB

Trésor

Francja, 2009

,

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 81 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jean-Pierre (Alain Chabat) i Nathalie (Mathilde Seigner) są parą już od pięciu lat. Aby uczcić rocznicę, mężczyzna sprawia ukochanej dość nieprzemyślany prezent. Kupuje jej słodkiego szczeniaka rasy buldog.

Obdarowana wpada w zachwyt i nazywa milusińskiego Skarbem. Pies staje się jej oczkiem w głowie. Życie pary zaczyna kręcić się wokół czworonoga. Spędzają czas na wizytach u weterynarza, w salonie piękności dla psów, na konkursach piękności, a nawet u psiego psychoterapeuty. Skarb przejmuje władzę nad domem, a zwłaszcza nad sypialnią, anektując łóżko, w którym sypia, ślini się i chrapie ku zgrozie Jean-Pierre'a. Załamany mężczyzna postanawia wyżalić się kumplowi, któremu z kolei niedawno urodziło się dziecko. Tymczasem Nathalie korzysta z okazji i kontaktuje się z matką, która z lubością wtrąca się nie tylko w życie córki, ale także Jean-Pierre'a.

"Skarb" to owoc współpracy grupy szanowanych filmowców z Francji. Scenariusz wyszedł spod pióra CLAUDE'A BERRIEGO, któremu przy pisaniu dialogów pomagał Eric Assous ("Już mnie nie kochaj", "Czarna skrzynka"). Początkowo za kamerą stanął sam Berri, niestety zmarł na skutek udaru mózgu tydzień po pierwszym klapsie i zastąpił go FRANÇOIS DUPEYRON. Jednak duch i wspomnienie Berriego pozostały w ekipie do końca pracy na planie. Claude Berri był klasycznym przykładem człowieka-orkiestry. Zajmował się aktorstwem, reżyserią, pisaniem scenariuszy oraz produkcją i dystrybucją filmów. Jak sam żartował, wszechstronność wynikała wyłącznie ze względów praktycznych: "W wyniku porażki aktorskiej zrodziło się pragnienie reżyserowania. Z kolei niepowodzenia za kamerą zmusiły mnie do zajęcia się produkcją. Aby ktoś obejrzał moje filmy, zostałem dystrybutorem. Człowiek musi przecież z czegoś żyć!" - mówił. Inspiracją do napisania scenariusza o nieznośnym psie była prawdziwa historia. Życiowa partnerka Claude'a Berriego, producentka Nathalie Rheims, otrzymała bowiem od niego na szóstą rocznicę ich znajomości dość problematycznego czworonoga. Wiele razem przeszli zanim zwierzę odrobinę dostosowło się do życia z ludźmi. Rolę Jean-Pierre'a powierzono długoletniemu przyjacielowi i współpracownikowi Berriego, Alainowi Chabatowi. Panowie współpracowali wcześniej na planie takich filmów, jak "Didier" i "Asterix i Obelix - Misja Kleopatra". W obu przypadkach Berri był producentem, zaś Chabat odtwórcą jednej z głównych ról i reżyserem. Chabat, podobnie jak Berri, zalicza się do grupy wszechstronnych filmowców, którzy osiągają sukces w każdym projekcie. Jako aktor znany jest ze wspomnianej ekranizacji komiksu René Goscinnego i Alberta Uderzo, a także z "Gustów i guścików", "RRRrrrr!!!" czy "Układu idealnego". Jego ekranową partnerką została Mathilde Seigner, siostra żony Polańskiego, Emmanuelle. Tytułowego, czworonożnego bohatera zagrało w sumie aż 9 psów. W tym celu zebrano identyczne buldogi w różnym wieku, aby pokazać upływ czasu i dorastanie pupila Nathalie.

WASZE OPINIE

Sopranos

Kocham Buldogi , a ten film mnie tylko uświadomił ,że ta rasa jest najwspanialsza na świecie!! Polecam każdemu ten film!! Jest świetny!!!!

debuger

Nawet nie wiem czy można by zakwalifikować ten film do kategorii "dla psiarzy". Z lepszą połową na pewno się do nich zaliczamy mając 2 goldeny, ale nas akurat ten film w żaden sposób nie urzekł. Słowo banalny wydaje mi się nawet nie na miejscu. Może nijaki, mdły i bez polotu lepiej ocenią tą niby komedię. Film wypada bardzo blado choćby w porównaniu do "Marley i Ja". Szkoda czasu - lepiej poświecić ten czas np. na ..... spacer z psami.

Jamal

A ja mam calkiem odmienne zdanie i to mimo ze uwielbiam kino francuskie, wlasnie w szczegolnosci komedie. W wigilijny wieczor mielismy z zona ochote naodpoczynek od powaznych dramatow wiec wlaczylem nagrany wczesniej "Skarb". Film ocenie wyjatkowo krotko: dla wielkich wielbicieli psów. My do takich sie nie zaliczamy wiec zesmy sie ciut na tym filmie nudzili (co skonczylo sie wylaczeniem go gdy jeden z nas przysnął :)
SKARB
Francja, 2009
Jean-Pierre (Alain Chabat) i Nathalie (Mathilde Seigner) są parą już od pięciu lat. Aby uczcić rocznicę, mężczyzna sprawia ukochanej dość nieprzemyślany prezent. Kupuje jej słodkiego szczeniaka rasy buldog.
komedia
SKARB
4,5 5 1 13