• Orzeł

PREMIERA

2006.05.14

CANAL+ PREMIUM

SKAZANY NA BLUESA

Polska, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat biograficzny

czas trwania: 97 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Śląsk lat 70. Rysiek Riedel (Tomasz Kot) ma dwadzieścia kilka lat. Poza podstawówką nie ukończył żadnej szkoły i nie ma stałej pracy. Długowłosy chłopak jest zafascynowany kulturą hippisowską.

Postawa życiowa Ryśka nie podoba się jego ojcu Janowi (Adam Baumann). Między mężczyznami wciąż dochodzi do sprzeczek. Sytuacja jest na tyle napięta, że matka (Joanna Bartel) musi podejmować syna obiadem pod nieobecność męża. Rysiek od dzieciństwa przyjaźni się z Indianerem (Maciej Balcar). Dzielą wspólnie pasje muzyczne i zamiłowanie do eksperymentów z narkotykami, szczególnie z "modnym" wówczas "kompotem". Nawet po ślubie z Golą (Jolanta Fraszyńska) i narodzinach ich dwojga dzieci Rysiek nie myśli o stabilizacji. Jest już wówczas wokalistą bluesowego zespołu Dżem, który zdobywa coraz większą popularność. Riedel staje się nie tylko rozpoznawalną postacią, ale wręcz hipnotycznym idolem dla rzeszy fanów. Niestety uzależnienie od narkotyków nie pozwala mu na normalne życie, a w końcu prowadzi do autodestrukcji. Rysiek umiera w wieku zaledwie 37 lat.

"Skazany na bluesa" to największy polski sukces frekwencyjny 2005 roku. Koprodukowany przez CANAL+ film jest biografią legendarnego wokalisty formacji Dżem - Ryszarda Riedla. Zmarły w wieku 37 lat muzyk już za życia stał się legendą, a po śmierci na jego grobie w Tychach nieustannie palą się znicze przynoszone przez fanów. Tragiczne życie Riedla zainspirowało reżysera JANA KIDAWĘ-BŁOŃSKIEGO ("Trzy stopy nad ziemią", "Męskie sprawy", "Pamiętnik znaleziony w garbie", "Wirus", "Bao-Bab, czyli zielono mi"). Co ciekawe, reżysera i legendarnego wokalistę łączyły bliskie więzy rodzinne. Ojciec reżysera i babka Riedla byli rodzeństwem. Choć wujka i bratanka dzieliły zaledwie trzy lata różnicy, obaj przyszli na świat w tym samym domu w Chorzowie i często się widywali, to - jak przyznaje reżyser - nigdy się dobrze nie poznali. Również inne osoby z otoczenia Riedla mają wrażenie, że tak naprawdę wcale go nie znały. Jan Kidawa-Błoński uzmysłowił to sobie, gdy wspólnie z Przemkiem Angermanem zbierał materiały do scenariusza. Ludzie, którzy mieli styczność z artystą , opowiadając o nim, zdawali się mówić o zupełnie różnych postaciach.

Kidawa-Błoński, który jest również producentem i współscenarzystą "Skazanego..." nie chciał, by jego film był jedynie nostalgiczną podróżą do czasów młodości. Jego zamiarem była opowieść o marzeniach, wolności i walce z nieuchronnym przeznaczeniem. "Skazanego na bluesa" trudno też zaklasyfikować gatunkowo. Jest zarówno filmem biograficznym i muzycznym, jak i dramatem psychologicznym, ale też dokumentem analizującym z socjologicznej perspektywy polską pop kulturę lat 70. i 80. Zdjęcia kręcono jesienią 2004 roku w naturalnych plenerach Warszawy, Katowic i Tychów. Dużą pomocą merytoryczną służyli też członkowie zespołu Dżem, którzy w epizodach pojawiają się przed kamerą, a słynne przeboje Dżemu wykonuje sam Ryszard Riedel. W jego postać wcielił Tomasz Kot, który zdobył dużą popularność dzięki brawurowym kreacjom w serialach telewizyjnych "Na dobre i na złe", "Camera Cafe", "Wiedźmy" i "Niania". "Skazany na bluesa" był jego debiutem na dużym ekranie. Do roli przygotowywał się sumiennie: przez pewien czas mieszkał w domu Riedla, pojechał w trasę koncertową z Dżemem i dużo rozmawiał z narkomanami z krakowskiego Monaru. W roli jego filmowej żony pojawia się wielokrotnie nagradzana za liczne kreacje filmowe i teatralne Jolanta Fraszyńska. Aktorka wystąpiła w tak przebojowych filmach, jak "Pora na czarownice", "Kiler-ów 2-óch", "Zróbmy sobie wnuka", "Pitbull", "Ławeczka" oraz serialu "Na dobre i na złe". W ekipie filmowców znalazł się ceniony operator młodego pokolenia Grzegorz Kuczeriszka ("Kiler", "Kiler-ów 2-óch", "Egoiści", "Ławeczka").

"Skazany na bluesa" to nie tylko najchętniej oglądany w 2005 roku polski film kinowy, ale też jeden z najczęściej nagradzanych. Na FPFF w Gdyni zdobył trzy nagrody (kostiumy, Złoty Klakier dla najdłużej oklaskiwanego filmu, Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni za najlepszy debiut dla Tomasza Kota). Wśród innych wyróżnień warto wymienić Orła za kostiumy oraz siedem nominacji do tej nagrody (zdjęcia, scenografia, muzyka, montaż, główna rola męska, główna rola kobieca, drugoplanowa rola kobieca), a także nominację do Złotej Kaczki za kreację Tomasza Kota.

Nagrody filmowe

Najlepsze kostiumy, Ewa Krauze, SKAZANY NA BLUESA

WASZE OPINIE

szymon_212

Dla mnie film Skazany na bluesa, jest rewelacyjnym filmem. Moim zdanie Tomasz Kot bardzo dobrze zagrał Ryśka. Muzykę świetną śpiewali i dalej śpiewają i koncertują, tylko bardzo szkoda że bez Ryśka, bo to był świetny wokalista o bardzo super barwie głosu. Miał bardzo mądre oraz życiowe piosenki, które są śpiewane do dzisiaj. Bardzo żałuję że go nie ma wśród nas, i że narkotyki go zjadły. Wielka szkoda że wybrał taką drogę. Szczerze mówiąc drogę donikąd, bo ta droga zaprowadziła go niestety do śmierci. Szkoda że odszedł w tak młodym wieku. Moim zdaniem film bardzo dobry. Godny uwagi i polecenia. Polecam ten film w 100%.

justyna

fil jest naprawdę bardzo dobry i wzruszający. Niestety pokazuję wokalistę Dżemu ze złej strony- ćpun, nigdy nieobecny ojciec (a jeśli obecny to tylko fizycznie), egoista nie myślący o rodzinie... a chyba nie tak było do końca- w końcu każdy ma w sobie dużo dobra. On też z pewnością miał :)

zlodziej mateusz

chala,jestem Rysiem to wiem,to moj Bog
SKAZANY NA BLUESA
Polska, 2005
Śląsk lat 70. Rysiek Riedel (Tomasz Kot) ma dwadzieścia kilka lat. Poza podstawówką nie ukończył żadnej szkoły i nie ma stałej pracy. Długowłosy chłopak jest zafascynowany kulturą hippisowską.
dramat biograficzny
SKAZANY NA BLUESA
4,6 5 1 338