PREMIERA

2006.01.31

CANAL+ PREMIUM

SKAZANY NA WOLNOŚĆ

Levity

USA/Francja, 2003

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 97 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Manual Jordan (Billy Bob Thornton) zabił w trakcie napadu nastoletniego Abnera Easley'a (Geoffrey Wigdor). Ostatnie 23 lata życia spędził w więzieniu, gdzie ze zdjęcia na ścianie celi patrzyła na niego ofiara.

Manual postanowił zmienić swoje życie i odkupić winę. Jednak po wyjściu na wolność nie potrafi się w niej odnaleźć. W trudnym powrocie do normalnego życia pomaga mu niekonwencjonalny pastor Miles Evans (Morgan Freeman) i dwie kobiety: Adele Easley (Holly Hunter), siostra Easley'a i narkotyzująca się Sofia Mellinger (Kirsten Dunst), której w życiu zabrakło odpowiedzialnego opiekuna.

Uhonorowany główną nagrodą na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Mannheim-Heidelberg "Skazany na wolność" jest kinowym debiutem znanego scenarzysty EDA SOLOMONA (m.in. "Faceci w czerni" z Willem Smithem i Tommym Lee Jonesem, "Teściowie" z Michaelem Douglasem czy "Wielka przygoda Billa i Teda" oraz "Szalona wyprawa Billa i Teda" z Keanu Reevesem). Gwiazdorskiej obsadzie dramatu, którego scenariusz Solomon pisał przez 20 lat, towarzyszyła znakomita ekipa, wśród której znalazł się ceniony operator Roger Deakins ("Piękny umysł", "Dom z piasku i mgły", a ostatnio "Jarhead") i oryginalny muzyk, autor piosenek filmowych oraz soundtracków Mark Everett (m.in. "Shrek" i "Shrek 2" oraz "American Beauty").

Główną rolę w filmie Solomona zagrał Billy Bob Thornton, który postać byłego więźnia zagrał już w swoim autorskim obrazie "Sling Blade" (był jego scenarzystą i reżyserem). W "Skazanym na wolność" partnerował mu Morgan Freeman, który rok później za występ w "Za wszelką cenę" Clinta Eastwooda otrzymał swojego pierwszego Oscara i trzecią nominację do Złotych Globów (jedyną w karierze statuetkę Złotego Globu odebrał za kreację w filmie Bruce'a Beresforda "Wożąc panią Daisy" - rolę tę wyróżniono również Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu Filmowym w Berlinie i nominacją do Oscara). Freeman, uważany za jednego z najwybitniejszych aktorów amerykańskich, zagrał ponadto w takich obrazach, jak "Street Smart" (1987), po którym dostał swoją pierwszą nominację do Oscara, "Skazani na Shawshank" (1994), "Siedem" (1995), a także w "Batman - Początek" (2005) czy "Niedokończone życie" (2005) Lasse Hallströma z Robertem Redfordem i Jennifer Lopez.

W "Skazanym na wolność" zagrała również sławna po filmie Jane Campion "Fortepian" (1993) Holly Hunter, która za rolę pianistki Ady (aktorka sama wykonała wszystkie partie fortepianowe) otrzymała Oscara, Złoty Glob, nagrodę BAFTA i Złotą Palmę w Cannes. Była żona polskiego operatora Janusza Kamińskiego zadebiutowała w filmie "Podpalenie" (1981), w którym jej kwestia składała się z zaledwie czterech słów. Hunter wypracowała sobie opinię ambitnej i oryginalnej aktorki, m.in. dzięki swoim rolom w takich filmach, jak "Telepasja" z 1987 roku (Srebrny Niedźwiedź w Berlinie), "Firma" z 1993 roku (nominacja do Oscara i nagrody BAFTA), "Crash" (1996) Davida Cronenberga czy "Trzynastka" z 2003 roku (nominacja do Oscara, Złotego Globu i nagrody BAFTA). Narkomankę zagrała brawurowo Kirsten Dunst, która swoją karierę w show-biznesie rozpoczęła dziecięcą (miała wtedy 12 lat), nominowaną do Złotego Globu rolą w "Wywiadzie z wampirem" (1994) Neila Jordana. Aktorka, która od trzeciego roku życia występowała w telewizyjnych reklamówkach, zagrała ponadto w obu częściach "Spider-Mana" w "Uśmiechu Mony Lisy" (2003) obok Julii Roberts, a ostatnio można ją było oglądać w "Elizabethtown" (2005) Camerona Crowe'a.




BILLY BOB THORNTON

Billy Bob Thornton urodził się 4 sierpnia 1955 roku w biednej rodzinie w Arkansas, skąd dość wcześnie - wraz z dwoma braćmi - został wysłany na wychowanie do dziadków, ponieważ jego rodzice nie dawali sobie rady z utrzymaniem rodziny. Pierwsze pieniądze zarabiał jako wiejski parobek i pracownik opieki społecznej. W 1977 roku zaczął studiować psychologię na uniwersytecie Hendersona. Był już wtedy żonaty z Melisą Lee Gatlin, z którą jednak wkrótce się rozwiódł. Z tego małżeństwa ma córkę Amandę.

Karierę sceniczną zaczął jako perkusista i piosenkarz country rocka w zespole "Tres Hombres". Wkrótce - razem z najlepszym przyjacielem Tomem Eppersonem - wyjechał do Nowego Jorku, a niedługo później do Los Angeles. Przez długie lata nikt nie interesował się ani jego aktorstwem, ani pisarstwem, a sam Thornton grywał najczęściej w okolicznych barach. W kinie zadebiutował dopiero w roku 1987 jako Billy Bob w "Hunter's Blond", ale jego pierwszą znaczącą rolą była postać Raya Malcolma w filmie "Jeden fałszywy ruch" (1992).Wtedy też, razem z Eppersonem, zadebiutował jako scenarzysta. Wielki sukces Thorntona przyszedł w roku 1996 wraz z "Sling Blade", przy którym zadebiutował jako reżyser. Otrzymał wówczas jedynego jak dotąd Oscara za scenariusz adaptowany, a także nominację za najlepszą, pierwszoplanową rolę męską. Zagrał ją zresztą już po raz drugi, gdyż "Sling Blade", oparty jest na noweli jego autorstwa, którą dwa lata wcześniej zekranizował George Hickenlooper w 25-minutowym "Some Folks Call It a Sling Blade". Thornton również wcielił się w nim w główną postać.

Obdarzony oryginalną urodą gwiazdor szybko stał się znany jako jeden z największych kobieciarzy w amerykańskim show-biznesie, a jego związki, z których aż pięć zakończyło się krótkotrwałymi małżeństwami (ostatnie z Angeliną Jolie przetrwało trzy lata) były ulubionymi tematami amerykańskich tabloidów. Życie prywatne nie miało jednak negatywnego wpływu na artystyczny rozwój aktora. Niemal każde jego pojawienie się na ekranie zachwycało widownię i krytyków. Tak było w przypadku "Drogi przez piekło" (1997) Olivera Stone'a, "Barw kampanii" (1998) Mike'a Nicholsa czy "Prostego planu" (1999) Sama Raimiego, za który aktor otrzymał nominację do Oscara i pierwszą w dorobku do Złotego Globu. W 2001 roku, bez czytania scenariusza, przyjął rolę w filmie podziwianych przez siebie braci Coen "Człowiek, którego nie było", w którym stworzył doskonałą, nominowaną do Złotego Globu, kreację. W rywalizacji o Złote Globy Thornton brał udział jeszcze dwukrotnie: po rolach we "Włamaniu na śniadanie" (2001) Barry'ego Levinsona i "Złym Mikołaju" Terry'ego Zwigoffa (2003), w którym stworzył nietuzinkową, tytułową postać sympatycznego cwaniaka zarabiającego na Bożym Narodzeniu. Thornton realizował się również jako reżyser i scenarzysta - w 2000 roku nakręcił według własnego scenariusza ceniony w Europie western "Rącze konie", a w 2001 komedię "Zdrowie taty". Wkrótce potem wydał płytę "Private Radio", a 7 października 2004 została odsłonięta jego gwiazda w hollywoodzkiej Alei Sław. W tym samym roku Thornton został ojcem małej Belle (to już jego czwarte dziecko), której matkę - aktorkę Connie Angland - poznał na planie "Złego Mikołaja".

WASZE OPINIE

rockman

Super film, na początku nie zapowiadał się za ciekawie i zastanawiałem się co robią w tym filmie Bili Bob Thornton i Morgan Freeman, ale później zaczął się robić bardzo ciekawy.
Bardzo fajny film, polecam.

Minotauro

Film mi się bardzo podobał.
Warto obejrzeć.
Powtórki, z tego co widzę, będą o dość "dziwnych" porach.
Pozdro
SKAZANY NA WOLNOŚĆ
reżyseria:
USA/Francja, 2003
Manual Jordan (Billy Bob Thornton) zabił w trakcie napadu nastoletniego Abnera Easley'a (Geoffrey Wigdor). Ostatnie 23 lata życia spędził w więzieniu, gdzie ze zdjęcia na ścianie celi patrzyła na niego ofiara.
dramat
SKAZANY NA WOLNOŚĆ
4,2 5 1 32