PREMIERA

2012.11.30

CANAL+ PREMIUM

Skok Henry'ego

Henry's Crime

USA, 2010

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat/sensacyjny

czas trwania: 93 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Henry Torne (Keanu Reeves) wiedzie nudne życie pracownika punktu poboru opłat przy wjeździe do miasta. Pewnego dnia znajomy (Fisher Stevens) namawia go, by w zastępstwie chorego zawodnika wziął udział w meczu baseballu. Po drodze, pod pretekstem wypłaty pieniędzy, zatrzymują się pod bankiem.

Henry zostaje w samochodzie i staje się świadkiem, jak jego kumple napadają na bank. Za naiwność płaci wysoką cenę. Nie chcąc wsypać kolegów, trafia do więzienia za napad z bronią w ręku. Za kratkami spotyka hochsztaplera Maksa Saltzmana (James Caan), który w celi czuje się jak w domu. W trakcie odsiadki od Henry'ego odchodzi żona (Judy Greer). Po wyjściu na wolność, z braku lepszych zajęć, Henry postanawia popełnić przestępstwo, za które niesłusznie siedział. Z pomocą zwraca się do kolegi z celi. W trakcie planowania skoku na bank Henry poznaje Julie (Vera Farmiga), aktorkę znajdującego się po sąsiedzku teatru. Nowa znajomość i odkryty przez Henry'ego talent aktorski okazują się pomocne w wykonaniu planu.

"Skok Henry'ego" łączy cechy komedii romantycznej o spotkaniu dwójki przeciwieństw z niezmiennie popularnym sensacyjnym motywem napadu na bank. Niezależna produkcja w reżyserii MALCOLMA VENVILLE'A ("44 Inch Chest") zawdzięcza oryginalność głównemu bohaterowi. Pozbawiony większych ambicji i marzeń Henry Torne nadaje filmowi cechy egzystencjalnej opowieści o człowieku, któremu życie przecieka przez palce do czasu, gdy zostaje wplątany w kryminalną intrygę. Rola przeciętniaka o pozbawionym ekspresji wyrazie twarzy to jedna z ciekawszych kreacji Keanu Reevesa, kojarzonego głównie z efektownymi hollywoodzkimi superprodukcjami. Gwiazda filmów takich jak "Speed - niebezpieczna prędkość" i "Matrix" brał czynny udział w realizacji "Skoku Henry'ego". Jako jeden z głównych producentów nadał filmowi niepowtarzalny minimalistyczny klimat przywodzący chwilami na myśl kino Aki Kaurismakiego. Tytułowa postać porównywana z pamiętną kreacją ogrodnika Chance'a Petera Sellersa w "Wystarczy być" była pisana przez scenarzystów Sachę Gervasiego i Davida N. White'a specjalnie z myślą o Reevesie. - Chciałem nadać Henry'emu cechy everymana - wspomina Reeves. - W pewnym sensie rozumiem tego faceta, chce nadać sensu swojemu życiu, ale nie wie jak. Pobyt w więzieniu niespodziewanie sprawia, że zaczyna lepiej rozumieć samego siebie. Pozostałą część obsady aktor wybrał osobiście. Do udziału zaprosił Jamesa Caana, kojarzonego przede wszystkim z nominowaną do Oscara rolą Sonny'ego Corleone w "Ojcu chrzestnym". - Myślę, że temu gościowi podoba się więzienie, bo tylko tam może podawać się za kogo chce i nikt nie przyłapie go na kłamstwie - ocenia postać podstarzałego kanciarza Caan. Doborową obsadę uzupełnia Vera Farmiga, dla której przełomem okazał się występ u boku George'a Clooneya w komediodramacie Jasona Reitmana "W chmurach", za który zdobyła nominacje do Złotego Globu, Oscara i nagrody BAFTA. - Chciałam zagrać wreszcie kogoś bardziej zwariowanego i wesołego i dostrzegłam te cechy u Julie" - wspomina Farmiga podjęcie decyzji o przyjęciu roli prowincjonalnej aktorki, marzącej o karierze w Hollywood.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

Blue-Grey

Życzyłbym sobie, żeby tak znakomity aktorski duet jak Keanu Reeves i Vera Farmiga zagrał w jakimś fascynującym filmie Science-Fiction, na przykład o zaludnianiu pięknej planety KLX-6804-D w gwiazdozbiorze Wagi... No ale cóż... To dziełko Malcolma Venville'a jest wprawdzie okropnie ([;-)]) romantyczne, ale całkiem niezłe. Ciekawe jak by je ocenił - przywoływany w nim do tablicy - Antoni Czechow? Wiedząc jednak, że ten wspaniały pisarz miał pełen mądrego humoru dystans do siebie i świata, mógłbym się spodziewać pozytywnej recenzji.
Skok Henry'ego
reżyseria:
USA, 2010
Henry Torne (Keanu Reeves) wiedzie nudne życie pracownika punktu poboru opłat przy wjeździe do miasta. Pewnego dnia znajomy (Fisher Stevens) namawia go, by w zastępstwie chorego zawodnika wziął udział w meczu baseballu. Po drodze, pod pretekstem wypłaty pieniędzy, zatrzymują się pod bankiem.
komediodramat/sensacyjny
Skok Henry'ego
3,3 5 1 7