PREMIERA

2007.11.04

CANAL+ PREMIUM

SKOK PRZEZ PŁOT

Over the Hedge

USA, 2006

,

gatunek: film animowany

czas trwania: 79 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Niekwestionowany lider grupy leśnych zwierząt, Żółw Verne (głos Adam Ferency), po przebudzeniu z zimowego snu, stwierdza z przerażeniem, że w jego uporządkowanym świecie zaszły wielkie zmiany.

Las gdzieś się ulotnił, a w samym środku "ich" małego królestwa wyrosło osiedle domków jednorodzinnych odgrodzonych zielonym żywopłotem. O zwyczajach - głównie żywieniowych - dwunożnych istot zwierzaki dowiadują się od nowego przybysza - wygadanego szopa, RJ (głos Zbigniew Suszyński), który koncentruje się na niekończących się korzyściach wynikających z sąsiedztwa ludzi. Można bezkarnie podkradać im jedzenie i korzystać do woli z ich śmieci. Postępowy RJ szybko zyskuje zwolenników i przejmuje dowodzenie nad sympatycznymi zwierzakami, wśród których na pierwszy plan wybija się wiewiórka z ADHD, rodzina jeżozwierzy, oposy (córka i jej aktorsko utalentowany tatuś) oraz skunksiczka. Żółw Verne bezradnie patrzy, jak jego dawni podopieczni przeskakują płoty i z ochotą oddają się szabrownictwu. Gromadzą wielkie ilości jedzenia, ale zyskują też wroga - przewodniczącą osiedla, która wynajmuje speca od tępienia szkodników (czytaj: płatnego zwierzęcego zabójcę). Do tego okazuje się, że RJ nie jest do końca szczery, ma bowiem ostro na pieńku z niedźwiedziem Vincentem (głos Krzysztof Kowalewski), któremu zniszczył całe zimowe zapasy. Futrzak dał mu tydzień na odzyskanie jedzenia. Jeśli mu się to nie uda, niedźwiedź ma przejść na mięsną dietę.

Szopa RJ i żółwia Verne'a wymyślił ponad dziesięć lat temu Michael Fry, a rysownik T. Lewis nadał zwierzakom graficzny kształt. Odtąd mali bohaterowie pojawiali się codziennie w krótkich historyjkach obrazkowych, w których celnie i zabawnie komentowali kontrasty między światem ludzi i zwierząt. "My jemy, aby żyć, ludzie żyją, aby jeść", "My bierzemy to, czego potrzebujemy i to wykorzystujemy. Ludzie nigdy nie mają dosyć" - to tylko niektóre sentencje na temat dwunożnych stworzeń. "Nieważne czy mieszkasz na przedmieściu Chicago czy Paryża, na farmie czy w centrum miasta, wszędzie są zwierzęta, które muszą nauczyć się żyć w sąsiedztwie ludzi. Dorastałem na przedmieściu Chicago i kiedy zaczynałem chodzić do szkoły na końcu mojej ulicy ciągnęły się kilometry pól kukurydzianych. Kiedy kończyłem szkołę średnią, pola zostały zastąpione osiedlami. Była tam jednak grupka niewysokich drzew, wśród których można było zauważyć szopy, skunksy i oposy. Praca nad "Skokiem przez płot" była więc dla mnie szansą ponownego wejścia w świat dzieciństwa" - mówił reżyser TIM JOHNSON, twórca m.in. "Mrówki Z". Johnson, który obowiązki reżysera podzielił z KAREYEM KICKPATRICKIEM (scenarzystą m.in. "Uciekających kurczaków"), zaznacza, że ich film jest jakby prequelem do komiksu Frya i Lewisa. "W gazetowej historyjce przyjaźń między Verne'em i RJ już istnieje, a nasz film pokazuje sytuację, w której się spotkali. Dało nam to dużo swobody, ale i tak przez cały czas ściśle współpracowaliśmy z Mike'm i T., aby mieć pewność, że utrzymujemy się w ramach wykreowanego przez nich świata" - wyjaśniał Johnson.

W oryginalnej wersji językowej sympatycznym zwierzakom głosu użyczyli aktorzy z najwyższej hollywoodzkiej półki. RJ mówił głosem Bruce'a Willisa, który nawiązując do granej przez siebie postaci w popularnym serialu telewizyjnym "Na wariackich papierach" powiedział o swoim bohaterze: "To szop z piekła rodem, David Addison królestwa zwierząt". Partnerował mu Nick Nolte, który debiutował w dubbingu. "Od 40 lat gram w filmach i po raz pierwszy nie miałem pojęcia, jak będzie wyglądała moja postać" - śmiał się po zakończeniu pracy. W Verna wcielił się uwielbiany przez Amerykanów komik Garry Shandling, laureat BAFTY i Emmy za występ w "The Larry Sanders Show". Oposiczce Heather głosu użyczyła zaś piosenkarka Avrile Lavigne, dla której był to kinowy debiut.

Film otrzymał m.in. nagrodę krytyków z Kansas City, nagrodę publiczności na festiwalu w Indianapolis oraz 3 statuetki Annie Award.

WASZE OPINIE

Kubol1910

Mnie film się bardzo podobał:) Bardzo fajnie przedstawiona animacja:) Zdobywanie jedzenia przez zwierzątka;) Fajna sprawa:D

Bartolomeusz

Animacje przestały byc wyłącznie rozrywką dla dzieciaków ( Shrek, i jego sequele). Dlatego na każdą animację czekam z niecierpliwością. Wyjątkiem nie był również "Skok przez płot". Historyjka jest nawet nie głupia. Zwierzęta budzą się z zimowego snu, i tam gdzie niedawno nic nie było, jest przeszkoda. Przyjemnie się to oglądało i czas zleciał miło. Nie było to aż tak dobre, jak "Shrek", ale o niebo lepsze od innych shrekopodobnych opowieści.

Nazaal

Ciekawa produkcja, aczkolwiek do kultowego Shreka czy równie dobrego wg mnie Madagaskaru daleko. Po raz kolejny Dreamworks udowodniło, że ma lepszy pomysł na animacje niż Disney i pozostałe wytwórnie. Śmieszne dialogi, morał łatwy do odszyfrowania dla dzieci. Wszystko na plus. Widać jednak, że historia zielonego ogra ma pewien zapas bezpieczeństwa przed pozbyciem jej tytułu tej najlepszej bajki.
Ocena 4, właśnie ze względu na możliwość przyrównania do Shreka, na czym to Skok przez płot niewątpliwie traci.
Polecam!
SKOK PRZEZ PŁOT
USA, 2006
Niekwestionowany lider grupy leśnych zwierząt, Żółw Verne (głos Adam Ferency), po przebudzeniu z zimowego snu, stwierdza z przerażeniem, że w jego uporządkowanym świecie zaszły wielkie zmiany.
film animowany
SKOK PRZEZ PŁOT
4,4 5 1 60