PREMIERA

2003.11.04

CANAL+ PREMIUM

SKOK

Polska, 1967

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film obyczajowy

czas trwania: 85 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Senna polska prowincja lat 60. oczami dwójki żądnych wrażeń młodych chłopaków. Jeden z niewielu filmów z wątkiem sensacyjnym w dorobku Kazimierza Kutza, z dialogami samego Stanisława Dygata.

Franek (Daniel Olbrychski) i Paweł (Marian Opania) nie palą się do szkolnej edukacji. Zaowocuje to pierwszą życiową porażką - obaj oblewają maturę. Wkrótce po tym spragnieni mocnych wrażeń chłopcy uciekają z domów i wikłają się w prawdziwą aferę kryminalną. W nadmorskim kurorcie przypadkowo poznają Filipa (Andrzej Gazdeczka), który od lat jest w konflikcie z prawem. Proponuje im wspólny skok na spółdzielczą kasę w pewnej wsi. Chłopcy przystają na propozycję i w oczekiwaniu na "robotę" najmują się do sezonowej pracy przy żniwach. W międzyczasie Paweł zakochuje się w miejscowej piękności, Teresie (Małgorzata Braunek) i chce się wycofać. W końcu Filip z Frankiem sami przeprowadzają napad. Przyjaźń chłopców zostaje wystawiona na poważną próbę.

Kino KAZIMIERZA KUTZA od początku skupiało się na codziennym życiu zwykłych ludzi. W złotych latach Szkoły Polskiej, dzięki takim filmom jak "Krzyż walecznych" i "Nikt nie woła", dla określenia jego twórczości ukuto termin "nurt plebejski". W "Skoku" według noweli pisarza i reportera Edmunda Głuchowskiego reżyser powrócił na ulubioną prowincję, by tym razem przyjrzeć się społeczności wiejskiej skupionej wokół PGR-u. Z filmowaną realistycznie i bez sentymentalizmu polską wsią skonfrontował Kutz dwóch warszawskich chłopaków, wchodzących dopiero w dorosłe życie. Film musiał czekać dwa lata na premierę. Nie przypadł do gustu cenzurze, która na fali wydarzeń marcowych niechętna była młodzieńczemu buntowi.

Dużym walorem filmu są znakomite kreacje młodych aktorów stawiających w latach 60. pierwsze kroki przed kamerą. Obok posiadających już pewne aktorskie doświadczenie Daniela Olbrychskiego i Mariana Opanii, w "Skoku" po raz pierwszy na ekranie pojawia się Małgorzata Braunek.
SKOK
reżyseria:
Polska, 1967
Senna polska prowincja lat 60. oczami dwójki żądnych wrażeń młodych chłopaków. Jeden z niewielu filmów z wątkiem sensacyjnym w dorobku Kazimierza Kutza, z dialogami samego Stanisława Dygata.
film obyczajowy
SKOK
4,9 5 1 139