PREMIERA

2009.10.02

CANAL+ PREMIUM

SKORUMPOWANI

Polska, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 117 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Centralne Biuro Śledcze przechwytuje kokainę wartą 10 mln dolarów. Ze zdobytych informacji wynika, że Polska była tylko przystankiem na trasie przerzutu. Organizatorzy "transportu" postanawiają wykraść zdeponowane narkotyki z policyjnych magazynów.

Do miasteczka Dobaniewo przyjeżdżają rosyjscy gangsterzy: były oficer KGB Siergiej (Max Ryan) i działający w Londynie Montenegro (Olivier Gruner). Towarzyszy im Pasza (Wenanty Nosul). Zatrzymują się w nocnym klubie, który należy do bossa lokalnego światka przestępczego. "Cygaro" (Jerzy Trela) trzyma w kieszeni komendanta policji Wejnera (Mariusz Pujszo). Układ ten ma kluczowe znaczenie dla powodzenia planowanej akcji. Sprawy przybierają jednak niepomyślny obrót. W klubie zostaje zabity syn wpływowego biznesmena i mecenasa sportu, Witolda Burzyńskiego (Jan Englert). Śledztwo stoi w miejscu. Siostra zabitego, młodziutka Patrycja Burzyńska (Olga Bołądź), zatrudnia się w klubie, aby przeprowadzić dochodzenie na własną rękę. Pomaga jej oficer CBŚ, komisarz Maksymilian (Artur Łodyga). Tymczasem ojciec Patrycji prosi dodatkowo o pomoc w śledztwie senatora "Apostoła" (Krzysztof Wakuliński) i wynajmuje do ochrony rodziny dwóch sponsorowanych przez siebie mistrzów świata w karate.

Polska, z racji położenia geograficznego, jest ważnym terenem aktywności międzynarodowych gangów i szlakiem tranzytowym, zwłaszcza w handlu narkotykami i żywym towarem. W październiku 2005 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego udaremnili przerzut ogromnych ilości kokainy tzw. "szlakiem bałkańskim" prowadzącym przez Polskę na zachód Europy. Wydarzenie to oraz doniesienia prasowe na temat zakrojonych na szeroką skalę akcji policyjnych wymierzonych w międzynarodowe gangi zainspirowały Krzysztofa Węglarza i Jacka Samojłowicza do napisania scenariusza. "Skorumpowani" nie jest jednak filmem o pracy policji. Według producentów to pierwsze polskie kino akcji w stylu filmów walki. Ważny jest też wątek obyczajowy i obraz działania lokalnych gangsterów zderzony ze stylem bycia międzynarodowych "zawodowców". Reżyser JAROSŁAW ŻAMOJDA ("Młode wilki", "6 dni strusia", "Rh+") zaprosił do udziału w filmie Maxa Ryana ("Cudzoziemiec", "Antidotum", "Death Race: Wyścig śmierci") i Oliviera Grunera ("Najemnik", "Drapieżca", "Cena honoru"). Max Ryan był kiedyś kierowcą rajdowym i ścigał się zawodowo na motocyklach. W "Skorumpowanych" większość trudnych ewolucji wykonuje sam, a do najbardziej spektakularnych należy brawurowa jazda samochodem pod prąd po ulicy pełnej pojazdów. Olivier Gruner był głównym choreografem scen walki. Bardzo zaangażował się w pracę. Dokonał m.in. nieustalonej z realizatorami niebezpiecznej ewolucji związanej z wypadkiem samochodowym. W filmie kluczową rolę gra Olga Bołądź ("Środa, czwartek rano", "Korowód", seriale: "39 i pół", "Teraz albo nigdy"), która zdaniem reżysera potrafiła oddać głębię psychologiczną postaci i jednocześnie odnaleźć się w estetyce kina akcji. Partnerujący jej Artur Łodyga w roli oficera CBŚ przed rozpoczęciem pracy na planie przeszedł szkolenie z antyterrorystami i wszystkie niebezpieczne sceny kaskaderskie zagrał bez dublera. Jan Englert ("Magnat", "Kiler", "Złoto dezerterów") to biznesmen Witold Burzyński. W ocenie aktora jego bohater to człowiek obdarzony władzą, stykający się ze światem szarej strefy, który staje wobec dylematu zaryzykowania całego dorobku dla ratowania rodziny. Jerzy Trela ("Pan Tadeusz", "Bajland", "Quo Vadis") jako gangster "Cygaro" rządzi twardą ręką, ale jest w nim coś ludzkiego. W filmie wystąpili też wybitni sportowcy: Maciej Grubski, sześciokrotny mistrz świata w karate i Dariusz Bajkowski, trener karate AWF w Poznaniu. Autorem zdjęć jest Waldemar Szmidt ("To nie tak jak myślisz, kotku", seriale: "Na dobre i na złe", "Egzamin z życia"), a muzykę skomponował Piotr Salaber ("Legenda") i Rafał Hofman.

WASZE OPINIE

masa

dialogi wiekszosci polskich aktorow w jezyku angielskim sa porazajaco slabe i brzmia sztucznie, wyrecytowane bez emocji:/
to tak jakby wziac pierwszego lepszego kolesia z ulicy do roli lektora zagranicznych filmow...
scena z wymiana koki na dupeczke calkiem ciekawie pomyslana, nic wiecej na plus w tym filmie nie zauwazylem:-)

Sokół

Gniot, gniot i jeszcze raz gniot. I jeszcze ta frustrująca muzyka, no nie da się oglądać po prostu. Gra niektórych aktorów (zwłaszcza młodych, bo starsi jeszcze coś grali) to kompletna porażka. Ale co boli najbardziej? To, że dzisiaj znów jest! No ile można?!

oooo

OMG Właśnie to oglądam ale tylko kątem oka bo inaczej nie da rady
SKORUMPOWANI
reżyseria:
Polska, 2008
Centralne Biuro Śledcze przechwytuje kokainę wartą 10 mln dolarów. Ze zdobytych informacji wynika, że Polska była tylko przystankiem na trasie przerzutu. Organizatorzy "transportu" postanawiają wykraść zdeponowane narkotyki z policyjnych magazynów.
film sensacyjny
SKORUMPOWANI
2,9 5 1 19