PREMIERA

2009.08.18

CANAL+ PREMIUM

Skradziona kolekcja

Polska, 1979

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: komedia kryminalna

czas trwania: 83 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Historia skradzionego zbioru drogocennych znaczków zrealizowana na podstawie bestsellerowej powieści Joanny Chmielewskiej "Upiorny legat".

Autorka "Upiornego legata", który był pierwowzorem scenariusza filmu Jana Batorego, od lat ukrywa się pod pseudonimem "Joanna Chmielewska". Uważana za najlepiej zarabiającą polską pisarkę, z wykształcenia jest architektem - według jej projektów powstała m.in. elektrociepłownia w Koninie i Dom Chłopa w Warszawie. Wielbicielka podróży, niepoprawna hazardzistka, znawczyni i miłośniczka bursztynu jest autorką ponad 40 powieści kryminalnych (nazywanych czasami kryminałami ironicznymi), ale na wielki ekran do tej pory przeniesiono zaledwie trzy z nich. Dwukrotnie tego zadania podjął się Jan Batory - w roku 1965 nakręcił "Lekarstwo na miłość" według "Klina", a czternaście lat później "Skradzioną kolekcję". Od wielu lat twórczością Chmielewskiej interesują się też Rosjanie. W 1998 roku na podstawie powieści "Wszystko czerwone" zrealizowano w Rosji popularny serial "Wsio krasnoje", a rok później kolejny "Szto skazał powojnik" według "Całego zdania nieboszczyka" w reżyserii Igora Maslennikowa. Chmielewska jest również autorką scenariuszy - współpracowała przy obu filmach Batorego, a w 2001 roku napisała scenariusz oryginalny do serialu telewizyjnego Piotra Łazarkiewicza "Samo niebo".

Tytułowa kolekcja z filmu Batorego to imponujący zbiór znaczków, którego właścicielem jest chorowity pan Kowalski (Mieczysław Pawlikowski). Kiedy dolegliwości zmuszają filatelistę do poddania się kuracji w szpitalu, Kowalski powierza swój cenny (wart około pół miliona dolarów) zbiór młodej znajomej Joannie Chmielewskiej (Izabella Dziarska). Roztargniona kobieta okazuje się jednak niezbyt warta zaufania. Podczas jednego z organizowanych przez nią wieczorów brydżowych kolekcja ginie, a Joanna - wraz ze swoją równie postrzeloną przyjaciółką Janką (Elżbieta Starostecka) - rozpoczyna prywatne śledztwo.

Krytycy chwalili komedię JANA BATOREGO głównie za sprawne połączenie kryminalnego dreszczyku, lekkiego tonu i błyskotliwego portretu ówczesnych polskich realiów. W rolę autorki, która jest zarazem centralną postacią "Skradzionej kolekcji", wcieliła się Izabella Dziarska, aktorka warszawskich teatrów Komedia i Rozmaitości, która popularność zdobyła głównie dzięki telewizyjnym serialom. Dziarska zagrała m.in. w "Czarnych chmurach", "Daleko od szosy", "Polskich drogach" czy "Nocach i dniach", a ostatnio można ją też było oglądać w kilku odcinkach "Na dobre i na złe" oraz "Lokatorów". Na planie tych seriali aktorka spotkała się zresztą ze swoją córką Sarą Muldner, która swego czasu była uważana za wielkie odkrycie wśród polskich aktorów dziecięcych (wystąpiła m.in. jako młodziutka Solange w filmie "Chopin. Pragnienie miłości").


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

WASZE OPINIE

BeruZadra

Bardzo, ale to naprawdę bardzo luźna wersja książki, o której autorka "Upiornego legatu" wyraża się co najmniej z niechęcią. I właściwie ma rację. "Skradziona kolekcja" to filmowa pomyłka. Wygląda to tak, jakby ktoś podarł książkę na kawałki, a scenariusz powstał w oparciu o naprędce zebrane i chaotycznie ułożone kawałki.
Beznadzieja zupełna.

didiusz

Skradziona kolekcja to jeden z moich ulubionych filmow.Ogladam go co jakis czas i wyje ze smiechu.Moj nastoletni syn uwaza,ze jest to jedna z najlepszych polskich komedii .Zrobiony z wdziekiem,dobrze grany -przesmieszna Izabella Dziarska jako Joanna i niezawodny Kowalewski.Dzisiejsze tak zwane komedie wysiadają!
Skradziona kolekcja
reżyseria:
Polska, 1979
Historia skradzionego zbioru drogocennych znaczków zrealizowana na podstawie bestsellerowej powieści Joanny Chmielewskiej "Upiorny legat".
komedia kryminalna
Skradziona kolekcja
4,9 5 1 459