PREMIERA

2011.05.03

CANAL+ PREMIUM

Skrzydlate świnie

Polska, 2010

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 98 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Miasteczko w Wielkopolsce. Lokalna drużyna piłkarska KS Czarni Grodzisk przegrywa mecz decydujący o spadku do drugiej ligi i o "być albo nie być" dla klubu. Na stadionie dochodzi do starć kibiców z policją, która następnie przenosi się do miasta.

Prym w burdach wiedzie jeden z najbardziej zagorzałych fanów Oskar (Paweł Małaszyński). Kibicowską pasję 30-latka podziela młodszy brat Mariusz (Piotr Rogucki) i jego dziewczyna Baśka (Olga Bołądź). Bardziej sceptyczna jest dziewczyna Oskara (Karolina Gorczyca), która właśnie urodziła mu syna i chciałaby, by wreszcie dojrzał i znalazł porządną pracę. Obiekcje do stylu życia kibica ma też nieformalna teściowa (Anna Romantowska) Oskara, która wstydzi się za niego przed sąsiadkami. Brak perspektyw sprawia, że mężczyzna przyjmuje propozycję pracy dla miejscowego potentata Krzysztofa Dzikowskiego (Cezary Pazura). Właściciel prężnie działającej firmy SkyTech wykupuje klub piłkarski z sąsiedniej miejscowości. Zadaniem Oskara staje się wyszkolenie grupy kibicowskiej, sławiącej klub prezesa Dzikowskiego. Chłopak porzuca dotychczasowe ideały, zdradza barwy klubu oraz starych kumpli. Decyzja ta pociąga za sobą nieuniknione konsekwencje.

"Skrzydlate świnie" to film o emocjach, o przyjaźni, o honorze, o dojrzewaniu, które bywa czasem bardzo bolesne" - zapowiadała swój długometrażowy debiut ANNA KAZEJAK. Urodzona w Bytomiu reżyserka, do tej pory była znana jako autorka i reżyserka jednej z trzech nowel, składających się na nagradzaną w Polsce i za granicą, koprodukowaną przez CANAL+ "Odę do radości" (autorami pozostałych dwóch nowel był Jan Komasa i Maciej Migas). W epizodzie zatytułowanym "Śląsk" reżyserka opowiadała o młodej dziewczynie, która po krótkotrwałej emigracji w Anglii styka się z przygnębiającą rzeczywistością rodzinnych stron. W oczekiwaniu na samodzielny pełnometrażowy debiut fabularny młoda reżyserka doskonaliła warsztat, realizując odcinki "Plebanii" i "Apetytu na miłość". Nad scenariuszem "Skrzydlatych świń" razem z Kazejak pracował Doman Nowakowski ("Miodowe lata", "39 i pół"), który prywatnie jest kibicem żużlowym Falubazu Zielona Góra i piłkarskim Polonii Warszawa. Nowakowski wniósł do filmu dużo autentyzmu barwnego życia kibicowskiego.

Rola fanatycznego kibica Oskara znacząco różni się od dotychczasowych kreacji Pawła Małaszyńskiego, który w pamięci widzów zapisał się przede wszystkim jako przystojny prawnik Piotr w "Magdzie M.", Grant w "Oficerze" czy porucznik Piotr Baszkowski w "Katyniu". Obok scen, w których awanturuje się z policją, w scenariuszu znalazła się też taka, gdzie musiał pojawić się nago. "Nie musiałam go do tego specjalnie namawiać. Paweł zdawał sobie sprawę z tego, że ta rola może w pewnym sensie zmienić jego dotychczasowy wizerunek. Poza tym scena ta ma swoje uzasadnienie, on nie wyskakuje z ubrania tylko ku uciesze gawiedzi" - opowiada reżyserka. Kibicowską pasję głównego bohatera podziela brat i jego dziewczyna. Wcielili się w nich wokalista i tekściarz zespołu Coma Piotr Rogucki oraz Olga Bołądź ("Korowód", "Zero", "39 i pół"). Obecność Roguckiego w filmie pociągnęła za sobą wybór muzyki. Okazało się, że rockowe brzmienie Comy doskonale pasuje do wizji reżyserki. Na potrzeby filmu wykorzystano kilka utworów zespołu w lekko zmienionych aranżacjach, powstały też dwa nowe: "Feel the Music's Over" oraz "Fuck the Police".
W "Skrzydlatych świniach" trudno odnaleźć postać jednoznacznie negatywną. Nawet grany przez Cezarego Pazurę prezes klubu piłkarskiego jest pokazany niestereotypowo i w gruncie rzeczy pozytywnie. Równie niejednoznaczna jest postać grana przez Agatę Kuleszę (serial "Prosto w serce", "Sala samobójców"), na co dzień związaną z warszawskim Teatrem Dramatycznym. Karina w jej wykonaniu to nastawiona na karierę pracowniczka korporacji, ale z ludzkim obliczem. "Taka jest moja koncepcja kina: chciałabym, aby każda postać, którą powołuję do życia, była lubiana przeze mnie i przez widza. Wierzę, że w gruncie rzeczy ludzie są dobrzy, nawet gdy czasem postępują okrutnie" - wyjaśnia swoje podejście do bohaterów Kazejak.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Polski film, a dało się go obejrzeć bez odruchów wymiotnych. Choć do
arcydzieła mu bardzo dużo brakuje. Pierwsza część filmu to istna perełka.
Dawno w rodzimym kinie nie widziałem tak zawiązanej i absorbującej akcji.
Później jest niestety ciut gorzej. Typowe stereotypy, i uproszczenia.
Jednakże film ocenia się jako całość, a takowa była przyzwoita.

BeruZadra

Naprawdę gotowa jestem uwierzyć, że polska kinematografia nie upadła jeszcze tak beznadziejnie nisko, że karaluchy muszą się mocno przychylić by móc spojrzeć na poziom polskiego filmu z góry.
Futbolu nie lubię, meczy nie oglądam i nie mam pojęcia na ile film oddaje rzeczywistość więc na ten temat nie będę się wypowiadać.
W żadnym razie nie będę twierdzić, że "Skrzydlate świnie" to film o kibicach - za dużo tu wątków osobistych, życiowych i obyczajowych by zakwalifikować obraz jako "film o kibicach". Będę natomiast twierdzić, że jest to całkiem przyzwoity film o pasji, lojalności i życiowych zakrętach. Jak nie lubię piłki kopanej, tak obejrzałam "Skrzydlate świnie" obejrzałam z czymś na kształt przyjemności. Naprawdę mi się podobał.

cadaver

Szkoda czasu !
Komedia ???
Chyba reżyser chciał pośmiać się z widzów tego nędznego filmu.
Skrzydlate świnie
reżyseria:
Polska, 2010
Miasteczko w Wielkopolsce. Lokalna drużyna piłkarska KS Czarni Grodzisk przegrywa mecz decydujący o spadku do drugiej ligi i o "być albo nie być" dla klubu. Na stadionie dochodzi do starć kibiców z policją, która następnie przenosi się do miasta.
komedia
Skrzydlate świnie
3,8 5 1 48