PREMIERA

2008.02.03

CANAL+ PREMIUM

SKY KAPITAN I ŚWIAT JUTRA

Sky Captain and the World of Tomorrow

USA, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film fantastyczno-naukowy/przygodowy

czas trwania: 106 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Na początku lat 30. XX wieku nowojorska dziennikarka Polly Perkins (Gwyneth Paltrow) wpada na trop tajemniczej sprawy. W niewyjaśnionych okolicznościach ginie sześciu niemieckich uczonych. Przy życiu pozostaje jeszcze jeden geniusz nauk ścisłych doktor Totenkopf (Laurence Olivier), który w swoim zbrodniczym umyśle knuje plan zniszczenia świata.

Tymczasem na ulice Manhattanu wkraczają gigantyczne roboty, a z powietrza atakują samoloty w kształcie ptaków. By dowiedzieć się, czy za atakiem stoi Totenkopf, Polly musi dotrzeć do siedziby naukowca położonej w Nepalu. Wyzwanie jest jednak zbyt trudne, aby dziewczyna mogła stawić mu czoło w pojedynkę. Ma jej pomóc były narzeczony, samozwańczy stróż prawa i niezwykle utalentowany pilot H. Jospeh Sullivan (Jude Law), czyli Sky Kapitan. Razem przeżywają niewiarygodne przygody, walczą z przerażającymi latającymi robotami i lądują na położonym tysiące stóp nad ziemią ruchomym lądowisku.

"Sky Kapitan i świat jutra" był reklamowany jako przełomowy moment w historii kina i faktycznie jest czym się pochwalić: ponad dwa tysiące ujęć zawierających efekty specjalne, blue box zamiast standardowego planu, komputerowo uzupełniony każdy kadr, wyjątkowe zestawienie technicznych nowinek z utrzymanym w kolorach sepii klimatem lat 30. Prace nad filmem trwały sześć lat i choć niektórzy krytycy zżymali się, że "Sky Kapitan..." jest bardziej kaprysem ambitnego informatyka niż filmem, debiutanckie dzieło KERRY'EGO CONRANA z pewnością zapisze się w historii kinematografii. Obraz jest spełnieniem dziecięcych fantazji Conrana i jego brata Kevina. Obaj zaczytywali się kiedyś książką "The Book of Marvels", w której jedna z ilustracji nie dawała im spokoju: lądowisko dla zeppelinów na szczycie Empire State Building. Podobne miejsce istniało kiedyś naprawdę, a jego fragment widać w jednym z ujęć klasycznej wersji "King Konga". To stąd wziął się pomysł na otwierającą film Conrana scenę, w której ogromny Hindenburg III dobija do szczytu Empire State Building. Kevin Conran, który przy produkcji zajmował się scenografią i kostiumami, wspominał, jak razem z bratem wyczekiwali, żeby w niedzielę rano, jeszcze przed kościołem, obejrzeć w telewizji stare odcinki "Flasha Gordona". "Wiedzieliśmy dobrze, że rakieta jest zawieszona na drucie, ale zupełnie nam to nie przeszkadzało. W "Sky Kapitanie..." jest wiele czytelnych nawiązań do tych starych seriali i komiksów" - opowiadała Kevin.

Bracia Conran nie mieli żadnego problemu ze pozyskaniem gwiazdorskiej obsady. Kiedy producent filmu Jon Avnet pokazał 6-minutową próbkę talentu Conrana zatytułowana "Świat jutra" Jude'owi Lawowi, aktor nie tylko zgodził się z miejsca zagrać w filmie główną rolę, ale również został współproducentem. "Zobaczyłem najbardziej ekscytujący i inspirujący retrospekcyjny kawałek kina. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałem. Było w tym filmie coś, co przywodziło na myśl klasyczne serie kinowe z lat 30. i 40., a jednocześnie odpowiadało współczesnym apetytom kinomanów. To po prostu zwaliło mnie z nóg" - wspominał później. Do obsady dołączyła też wkrótce Gwyneth Paltrow, którą w roli Polly widział zarówno Avnet, jak i Law. Laureatka Oscara i Złotego Globu za "Zakochanego Szekspira" przyjęła rolę jeszcze przed przeczytaniem scenariusza: "Kiedy zobaczyłam 6-minutowe wideo, zrozumiałam dlaczego wszyscy mówią o tym projekcie z takim podnieceniem". Do ekipy dołączyli wkrótce z równie dużym entuzjazmem Angelina Jolie, laureatka Oscara i Złotego Globu za "Przerwaną lekcję muzyki" oraz Giovanni Ribisi, znany m.in. z "Wzgórza nadziei", "Między słowami" i "Nieba" Toma Tykwera według scenariusza Kieślowskiego. Dzięki wykorzystaniu archiwalnych zdjęć w filmie zobaczyć można legendę Hollywood, 10-krotnie nominowanego do Oscara i laureata statuetki za "Hamleta" z 1949 roku, Laurence'a Oliviera.

"Sky Kapitan i świat jutra" został nagrodzony Saturnem za kostiumy oraz nagrodami krytyków z Las Vegas i Phoenix za efekty wizualne.

WASZE OPINIE

Piachu

Film, który swoim eksperymentalnym podejściem miał odnieść sukces, a zapewnić go miała komputerowa, wręcz animacyjna scenografia. Osadzenie nowoczesnych technologii w latach 30-tych jest dziwnym pomieszaniem, ale ten zamysł zapisałbym akurat na +.

Jude Law, Gwyneth Paltrow, Angelina Jolie - takich aktorów zawsze przyjemnie się ogląda, nawet jeżeli podejmują się drewnianych ról. Jak ktoś ma dużo wolnego czasu - można obejrzeć, jak nie - lepiej go przeznaczyć na coś bardziej wartościowego.

xmir

biorąc pod uwagę że scenografia i całe tło to efekt pracy komputerów to chyba nie ma co mówić..
komputerowo wmontowano w film Sir Laurence'a Oliviera. Na komputerze stworzono jego twarz na podstawie fotografii, wygenerowano także jego głos. Na pomysł skorzystania z tego (przypomnijmy, że nieżyjącego od ponad 15 lat) aktora wpadł Jude Law. to jest ciekawe.. ktoś to zauważył?

Sowarek

Scenografia rzeczywiście bardzo ciekawa, zresztą film również bardzo dobry, udana premiera.
SKY KAPITAN I ŚWIAT JUTRA
reżyseria:
USA, 2004
Na początku lat 30. XX wieku nowojorska dziennikarka Polly Perkins (Gwyneth Paltrow) wpada na trop tajemniczej sprawy. W niewyjaśnionych okolicznościach ginie sześciu niemieckich uczonych. Przy życiu pozostaje jeszcze jeden geniusz nauk ścisłych doktor Totenkopf (Laurence Olivier), który w swoim zbrodniczym umyśle knuje plan zniszczenia świata.
film fantastyczno-naukowy/przygodowy
SKY KAPITAN I ŚWIAT JUTRA
3,6 5 1 21