PREMIERA

2009.02.23

CANAL+ PREMIUM

SŁODKO-GORZKIE ŻYCIE

Dalkomhan insaeng/Bittersweet Life

Korea Południowa, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: film akcji

czas trwania: 120 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nasycona emocjami gangsterska przypowieść o nielojalności wobec mafii i poszukiwaniu zemsty oraz o tym, ile zamieszania może spowodować piękna kobieta.

Sun-woo (Lee Byung-hun) jest jednym z najbardziej zaufanych ludzi mafii. Pracuje dla Kanga (Kim Yeong-cheol), mafijnego bossa, wobec którego jest bezapelacyjnie lojalny. Sun-woo wie co robi: zdrada zawsze oznacza śmierć, posłuszeństwo za to wynagradzane jest pieniędzmi i coraz rozkoszniejszą władzą. Poukładane życie Sun-woo zostaje jednak zachwiane, kiedy jego szef zleca mu śledzenie swojej młodziutkiej kochanki, Hee-soo (Shin Min-a). Stary boss wyjeżdża i chce mieć pewność, że jest mu wierna. Oczarowany dziewczyną Sun-woo niestety szybko przyłapuje ją na zdradzie. Zgodnie z instrukcjami Kanga powinien wtedy zabić Hee-soo i jej kochanka. Urok dziewczyny sprawia jednak, że Sun-woo wycofuje się z wykonania wyroku i zataja przed swoim szefem prawdę. Nie na długo.

"Słodko-gorzkie życie", pokazywane poza konkursem na festiwalu w Cannes w 2005 roku, to film KIM JI-WOONA, jednego z najlepszych w Korei Południowej twórców kina gangsterskiego. Kim Ji-woon umiejętnie połączył klimat "Ojca chrzestnego" Coppoli z widowiskowym kinem w stylu Park Chan-wooka, twórcy genialnego "Old Boya", którym w Cannes zachwycił się Quentin Tarantino. W "Słodko-gorzkim życiu" widać zresztą również inspirację Tarantino - chociażby w pobocznych, absurdalnych wątkach jak ten, w którego centrum są trzej niezdarni handlarze bronią. Sam reżyser przyznał z kolei, że tytuł jego filmu to hołd złożony największemu magikowi kina, Federico Felliniemu, autorowi "Słodkiego życia".

Kim Ji-woon karierę zaczynał w teatrze, dla którego porzucił studia w Akademii Sztuki w Seulu. Początkowo był aktorem, później zaczął reżyserować, z czasem odważył się pokazać kilku filmowym producentom swoje scenariusze. Drugi z gotowych tekstów spodobał się i tak Kim Ji-woon zadebiutował na wielkim ekranie komedią "Spokojna rodzina" (1998), która potem stała się podstawą "Szczęścia rodziny Katakuri" Takashiego Miike. Kolejny film Kim Ji-woona, sportowa komedia "Foul King" (2000), okazał się jednym z największych komercyjnych sukcesów w historii koreańskiej kinematografii, a o trzy lata późniejszy film grozy "Opowieść o dwóch siostrach" (2003) został uznany w Korei za najlepszy horror roku.

WASZE OPINIE

majsterek

Film dobry fajna akcja, sceny walk i strzelanin dobrze wykonane, trochę się dłużył czasami ale ogólnie dobrze było.Polecam
SŁODKO-GORZKIE ŻYCIE
reżyseria:
Korea Południowa, 2005
Nasycona emocjami gangsterska przypowieść o nielojalności wobec mafii i poszukiwaniu zemsty oraz o tym, ile zamieszania może spowodować piękna kobieta.
film akcji
SŁODKO-GORZKIE ŻYCIE
4,7 5 1 56