PREMIERA

2003.02.18

CANAL+ PREMIUM

SŁONECZNA ALEJA

Sonnenallee

Niemcy, 1999

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: komediodramat

czas trwania: 101 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W ponurym Wschodnim Berlinie grupa młodych ludzi przeżywa upojenie muzyką Rolling Stonesów, pierwsze narkotykowe wizje i pierwsze bolesne miłości.

Tytułowa Słoneczna Aleja to jeden z bolesnych znaków podzielonych Niemiec. Kiedy wybudowano mur dzielący Berlin na zachodni raj i wschodnie piekło, Słoneczna Aleja również została rozłamana na dwie części. Jej dłuższy koniec został po stronie zachodniej, krótszy - po wschodniej. 17-nastoletni Michael (Alexander Scheer), zwany przez wszystkich Miszą, urodził się przy krótszej części Alei. Po tej samej stronie muru żyje piękna Miriam (Teresa Weissbach), która jest wcieleniem wszystkich marzeń chłopaka. I choć Misza modnie się ubiera, chce zostać gwiazdą pop i jest otoczony gromadką kumpli, ma u Miriam znikome szanse. Może dlatego, że podrywa ją przystojniak z zachodniej strony, a może z zupełnie innego powodu? Misza nie interesuje się za bardzo polityką - zamiast tego włóczy się z kumplami po ulicach, bawi na imprezach, a nawet, przy pomocy środków farmaceutycznych, wprowadza w stany odmiennej świadomości. W tle płynie życie - sąsiedzi donoszą na jego rodzinę, matka (Katharina Halbach) znajduje zielony paszport, wujek, szmugler z zachodu, wpada w ciężkie tarapaty, a dzielnicowy (Detlev Buck), funkcjonariusz ABV, traci stanowisko z powodu pewnej piosenki. W tym dziwnym świecie, w którego ideologię wierzą już tylko najbardziej naiwni, w którym każdy może okazać się agentem Stasi, a kawa nie ma ani smaku, ani aromatu, Misza przeżywa najpiękniejsze chwile swojego życia i powoli rozstaje się z młodością.

Nagrodzona dwiema Niemieckimi Nagrodami Filmowymi i uznana za największe odkrycie Festiwalu w Aspen komedia "Słoneczna Aleja" to kinowy, reżyserski debiut niemieckiego aktora LEANDERA HAUSSMANNA. Haussmann, który wcześniej reżyserował dla telewizji i teatru, urodził się we Wschodnim Berlinie, dlatego w jego filmach często podkreślany jest kontekst dawnego podziału kraju. Za jeden z najciekawszych jego obrazów krytycy uznają intrygujący komediodramat "Herr Lehmann", którego akcja dzieje się w Kreuzbergu - dzielnicy Berlina Zachodniego, która podczas podziału Niemiec była izolowana od reszty kraju i wykształciła własną kulturę (Kreuzberg uznawany jest za kolebkę niemieckiego punk rocka, dzielnicę artystów i... wariatów, dziś słynącą także z ogromnej rzeszy imigrantów). W "Słonecznej Alei" Haussmann podjął się niełatwego zadania odbrązowienia historii Wschodnich Niemiec. Agenci Stasi, bieda, polityczne absurdy są tu tłem dla historii młodych ludzi, którzy wszędzie są tacy sami. Nie opowiadają się za systemem, ale nie są też przeciwko niemu. Odnajdują sobie niszę w tym absurdalnym świecie, oswajają go, kształtują po swojemu. I to właśnie ponury Wschodni Berlin staje się mityczną krainą ich szalonej młodości.
SŁONECZNA ALEJA
reżyseria:
Niemcy, 1999
W ponurym Wschodnim Berlinie grupa młodych ludzi przeżywa upojenie muzyką Rolling Stonesów, pierwsze narkotykowe wizje i pierwsze bolesne miłości.
komediodramat
SŁONECZNA ALEJA
4,9 5 1 48