• Oscar
  • Złote Globy

PREMIERA

2010.03.06

CANAL+ PREMIUM

SLUMDOG. MILIONER Z ULICY

Slumdog Millionaire

Wlk. Brytania, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 115 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Pochodzący z dzielnicy slumsów w Bombaju osiemnastoletni Jamal Malik (Dev Patel) bierze udział w indyjskiej edycji teleturnieju "Milionerzy". Zdołał już wygrać zawrotną kwotę 10 milionów rupii, a teraz staje przed ostatnim pytaniem i szansą na podwojenie nagrody.

Na dzień przed nakręceniem finałowego odcinka Jamal zostaje jednak zatrzymany przez policję i brutalnie przesłuchany. Prowadzący program Prem Kumar (Anil Kapoor) wątpi bowiem w uczciwość chłopaka. Wydaje mu się niemożliwe, żeby pozbawiony wykształcenia mieszkaniec slumsów mógł mieć tak wszechstronną wiedzę. W trakcie przesłuchania okazuje się jednak, że odpowiedzi na teleturniejowe zagadki dostarczyło Malikowi życie, o którym barwnie opowiada stróżom prawa.

Po tym, jak w ręce Teresy Ross, szefowej redakcji filmowej brytyjskiego kanału Channel 4, trafił egzemplarz niepublikowanej jeszcze książki "Q and A" indyjskiego pisarza Vikasa Swarupa, ta natychmiast zdecydowała się zakupić prawa do jej ekranizacji. Zadanie adaptacji utworu powierzono Simonowi Beaufoyowi ("Goło i wesoło", "Oświadczyny po irlandzku"), którego książka Swarupa również zachwyciła. "Musiałem znaleźć główny wątek, nić, która poprowadzi nas przez cały film, równocześnie umożliwiając przeskakiwanie do wątku policyjnego przesłuchania oraz udziału w teleturnieju "Milionerzy". To było trudne zadanie" - przyznawał scenarzysta. Wyreżyserowania filmu podjął się DANNY BOYLE, znakomity filmowiec, którego świetna passa utrzymuje się od czasów kultowego "Trainspotting". Twórcy "Slumdoga" poświęcili dużo uwagi pokazaniu Indii początku XXI wieku. Beaufoy poznał je wprawdzie podczas wypraw, ale jako nastoletni chłopak. Zanim więc przystąpił do pisania, przez jakiś czas podróżował po Indiach i zbierał różne historie, artykuły z gazet, by potem utkać z nich wątki scenariusza. Do Bombaju udał się także Boyle. "Widziałem już slumsy w innych częściach świata, np. Kibera w Kenii, ale z czymś takim się nie spotkałem" - relacjonował potem. "Przede wszystkim uderza cię słodko-kwaśny smród, mieszanka odchodów i szafranu. To ciekawe, że Indie są szóstą czy ósmą światową potęgą nuklearną, a nie ma tam publicznych toalet".

Brytyjscy filmowcy osadzili plan zdjęciowy w największej indyjskiej dzielnicy slumsów Dharavi oraz znajdującej się tuż przy lotnisku, pełnej życia Juhu. Chcieli jak najbardziej wiarygodnie pokazać tamtejszych mieszkańców. "Dzielnica nędzy jest kwitnącą, tętniącą życiem minimetropolią. Obecnie, ponieważ Indie są demokracją, slumsy stały się miejscem o ogromnym znaczeniu politycznym"- mówił Boyle. "Rzesze wyborców ściśniętych na małej powierzchni. Jak na ironię, slumsy stały się tak potężne, że wielu nie chce, by je likwidować". W Bombaju, w którym rzeczy zmieniają się dosłownie z dnia na dzień, nie mogło się obejść bez nieprzewidzianych komplikacji podczas realizacji filmu. Zdarzało się na przykład, że wybrane wcześniej lokalizacje przestawały istnieć. "Oglądałem jakieś miejsce i uznawałem, że jest idealne. Pół roku później przyjeżdżam tam z Dannym i widzę, że tego miejsca już nie ma"- wspominał Beaufoy. "W Wielkiej Brytanii przez pół roku nie potrafią naprawić schodów ruchomych w metrze, a tutaj budują w tym czasie megamiasta. Bardzo zależało nam, aby uchwycić tę atmosferę metropolii buzującej energią, ludźmi, pieniędzmi, brudem i kurzem, a przede wszystkim uchwycić nieustający ruch mas ludzkich".

Udało się. "Slumdog. Milioner z ulicy" okazał się zachwycającą wizualnie, tętniącą energią i kolorytem opowieścią o życiu, jego radościach, nadziejach, niesprawiedliwości, smutkach, ale przede wszystkim niezwykłości. Obraz został przyjęty z ogromnym entuzjazmem zarówno przez krytyków, jak i widzów. Zrealizowany kosztem 15 milionów dolarów, zdołał zarobić ponad 25 razy tyle, osiągając zysk ponad 350 milionów. Pomógł mu w tym z pewnością deszcz nagród, który spadł na produkcję Boyle'a. Pośród nich warto wymienić 4 Złote Globy, 7 nagród BAFTA oraz spektakularny sukces podczas ubiegłorocznej gali wręczenia Oscarów: "Slumdog. Milioner z ulicy" otrzymał 10 nominacji, zgarniając z tego aż 8 statuetek, w tym dla najlepszego filmu i dla najlepszego reżysera.

Nagrody filmowe

Najlepszy film, SLUMDOG. MILIONER Z ULICY
Najlepszy reżyser - Danny Boyle, film SLUMDOG. MILIONER Z ULICY
Najlepszy scenariusz adaptowany, Simon Beaufoy, SLUMDOG. MILIONER Z ULICY
Najlepsza muzyka oryginalna, A.R. Rahman, SLUMDOG. MILIONER Z ULICY
Najlepsza piosenka "Jai Ho", Sukhwinder Singh, Tanvi Shah, Vijay Prakash, SLUMDOG. MILIONER Z ULICY
Najlepsze zdjęcia, Anthony Dod Mantle, SLUMDOG. MILIONER Z ULICY
Najlepszy dźwięk, Ian Tapp, Resul Pookutty, Richard Pryke, SLUMDOG. MILIONER Z ULICY
Najlepszy montaż, Chris Dickens, SLUMDOG. MILIONER Z ULICY
Najlepszy dramat, SLUMDOG. MILIONER Z ULICY
Najlepszy reżyser - Danny Boyle, film SLUMDOG. MILIONER Z ULICY
Najlepszy scenariusz adaptowany , Simon Beaufoy, SLUMDOG. MILIONER Z ULICY
Najlepsze zdjęcia, Anthony Dod Mantle, SLUMDOG. MILIONER Z ULICY
Najlepsza muzyka, A.R. Rahman, SLUMDOG. MILIONER Z ULICY
Najlepszy montaż, Chris Dickens, SLUMDOG. MILIONER Z ULICY
Najlepszy dźwięk, Glenn Freemantle, Ian Tapp, Resul Pookutty, Richard Pryke, Tom Sayers, SLUMDOG. MILIONER Z ULICY

WASZE OPINIE

Baran

Bardzo dobry film.

8/10

grzes

wlasnie sie skonczyl.nie urzekl mnie tak bardzo jak tu nie ktorzy pisali. byl to moj pierwszy film z akcentem indyjskim,fajnie sie oglada choc nie powiem,ze te wszystkie oskary byly slusznie podarowane.ciekawe z czym wygral bo jesli z avatarem to jak najbardziej lepszy.

grzes

jest dzisiaj w canal + wiec chetnie zobacze.mam nadzieje,ze tak dobry jak wszyscy zarowno tutaj jak i na swiecie zachwalaja
SLUMDOG. MILIONER Z ULICY
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2008
Pochodzący z dzielnicy slumsów w Bombaju osiemnastoletni Jamal Malik (Dev Patel) bierze udział w indyjskiej edycji teleturnieju "Milionerzy". Zdołał już wygrać zawrotną kwotę 10 milionów rupii, a teraz staje przed ostatnim pytaniem i szansą na podwojenie nagrody.
dramat
SLUMDOG. MILIONER Z ULICY
4,8 5 1 159