PREMIERA

2010.05.18

CANAL+ PREMIUM

Służąca

La nana

Chile/Meksyk, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: komediodramat

czas trwania: 92 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Panna Raquel (Catalina Saavedra) jest od 23 lat pokojówką i kucharką w okazałej willi z basenem, należącej do zamożnej rodziny Valdesów. Pilar Valdes (Claudia Celedon) jest kobietą postępową, a jej mąż Mundo (Alejandro Goic) niekwestionowanym panem domu i autorytetem.

Raquel w praktyce odpowiada za codzienne funkcjonowanie gospodarstwa domowego. Jest całkowicie oddana pracy. Zerwała kontakty z własną rodziną i całą energię poświęciła wychowaniu czwórki dzieci chlebodawców. Jej ulubieńcem jest nastoletni Lucas (Agustin Silva), podczas gdy z dorastającą Camilą (Andrea Garcia-Huidobro) nie może znaleźć porozumienia. Raquel coraz częściej niedomaga, ma dotkliwe bóle głowy, mdleje. Pilar uważa, że jest przepracowana, zatrudnia więc dla służącej kobietę do pomocy. Raquel odbiera to jak personalny atak na swoją osobę. W obawie przed utratą uprzywilejowanej pozycji, eliminuje kolejne kandydatki, upatrując w nich rywalki. Sytuacja zmienia się, gdy do domu Valdesów trafia energiczna i bezpośrednia Lucy (Mariana Loyola). Jej entuzjazm i pogoda ducha przynoszą odmianę w życiu Raquel.

W Ameryce Łacińskiej "la nana puertas adentro", czyli służąca zamieszkująca z gospodarzami jest zjawiskiem powszechniejszym niż w innych częściach świata. Pracę tę najczęściej podejmują kobiety z prowincji, które zamieszkanie razem z rodziną pracodawcy traktują jak schronienie, ponieważ nie potrafią same żyć w wielkim mieście. W "Służącej", swoim drugim filmie fabularnym, chilijski reżyser SEBASTIAN SILVA pokazuje, jakie reperkusje natury emocjonalnej mogą wynikać z takiej pracy. Inspiracją do nakręcenia obrazu była relacja reżysera z wychowującą go w dzieciństwie pokojówką. Film jest zresztą nakręcony w rodzinnym domu Silvy, a więc miejscu, w którym wychowywał się od dziesiątego do prawie dwudziestego roku życia. Pokój niani, jadalnia, pokoje rodziców i dzieci są dokładnie takie, jak za tamtych czasów. Istnieje też pewne podobieństwo fizyczne między aktorkami a prawdziwymi nianiami reżysera. Najważniejsza z nich Raquel nie budzi sympatii. Jest złośliwa, wiecznie naburmuszona i pozbawiona wdzięku. W życiu nie zaznała ani miłości, ani przyjaźni. Nie ma marzeń, własnych pasji ani znajomych. Żyje w przekonaniu, że stała się pełnoprawnym członkiem rodziny i jest niezastąpiona. Zniechęca do siebie i pracy kolejne pokojówki, ponieważ chce mieć Valdesów tylko dla siebie. Barierę, którą Raquel ogrodziła się od świata przełamuje trzecia z kolei przyjęta na próbę służąca. Lucy nie jest typową pomocą domową, ale nowoczesną, niezależną kobietą. Młoda, energiczna dziewczyna wyciąga Raquel z zamkniętego kręgu i rozbudza w niej chęć do innego życia.

Główną rolę w filmie zagrała Catalina Saavedra, znana przede wszystkim z występów w telewizyjnych telenowelach. W filmie Silvy jej kreacja jest dojrzała, wielowarstwowa i przejmująco prawdziwa. Za swój występ otrzymała w 2009 roku Nagrodę Specjalną Jury dla najlepszej aktorki na MFF Sundance, a reżyser Wielką Nagrodę Jury. "Służąca" była też nominowana m.in. do Złotego Globu i Independent Spirit Award jako najlepszy film zagraniczny.

WASZE OPINIE

Jamal

Swietny, prosty film, ktory przynajmniej mnie zachwyca swoja skromnoscia (niemal caly film w jednym pomieszczeniu, niewielki zarys akcji i wszystko skupia sie na obserwacji psychologicznej). Film zasluzenie zrobil furore na festiwalu filmow latyoamerykanskich (nagroda dziennikarzy i publicznosci). Oprocz tego oczywistego glownego watku, zwrocilem tez uwage na ukazana nierownosc spoleczna w tamtym rejonie (wlascicie mozna to zauwazyc wszedzie na swiecie). Moglismy to zobaczyc tez w meksykanskiej "Zonie".

bUPOUomMXyfdxkepIo

lKsls2 <a href="http://exnraypouear.com/">exnraypouear</a>, [url=http://ykchstkdlzem.com/]ykchstkdlzem[/url], [link=http://lgghxmqxbpnf.com/]lgghxmqxbpnf[/link], http://xnvskqvrspwi.com/

Blue-Grey

Dobrze, że są tak podnoszące na duchu filmy! Oglądając "Służącą", przypomniałem sobie inny równie znakomity film z ekranu Canal+ - "Zdjęcie w godzinę" Marka Romanka. Są to oczywiście dwa różne filmowe światy. Łączą je jednak postacie głównych bohaterów. W obydwu bowiem obrazach poznajemy ludzi-odmieńców, osamotnionych dziwaków, którzy przez otoczenie są zazwyczaj postrzegani jako egocentryczni złośnicy o cechach nawet psychopatycznych. A w rzeczywistości pod skorupą niebezpiecznego gnoma ukrywa ktoś nieśmiały, nieprzeciętnie wrażliwy i mądry, ktoś, kto - tak jak każdy z nas - pragnie przyjaźni, zrozumienia i uznania własnej wartości jako osoba niezastąpiona w tym, kim jest i co robi.
Postać wykreowana przez Robina Williamsa nie doczekała się nikogo, kto by potrafił zrozumieć i wyciągnąć przyjacielską dłoń, dlatego tamta historia skończyła się tak dramatycznie. Natomiast Raquel miała to szczęście, że w odpowiedniej chwili spotkała osobę, która umiała przytulić, wspólnie zapłakać i wszystko łagodnie poukładać. Myślę tu o Lucy (Mariana Loyola). Ludzie tacy jak Lucy nie są liczni, ale na szczęście są na tym świecie. Antoine de Saint-Exupéry - autor "Małego Księcia" - powiedziałby o nich, że zostali obdarzeni zwyczajną-niezwyczajną mądrością - umiejętnością patrzenia sercem.
Służąca
reżyseria:
Chile/Meksyk, 2009
Panna Raquel (Catalina Saavedra) jest od 23 lat pokojówką i kucharką w okazałej willi z basenem, należącej do zamożnej rodziny Valdesów. Pilar Valdes (Claudia Celedon) jest kobietą postępową, a jej mąż Mundo (Alejandro Goic) niekwestionowanym panem domu i autorytetem.
komediodramat
Służąca
4,4 5 1 14