PREMIERA

2007.02.28

CANAL+ PREMIUM

SMAK ŻYCIA 2

Les Poupées Russes

Francja/Wlk. Brytania, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 125 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W pierwszej części "Smaku życia" Xavier (Romain Duris) zrezygnował z kariery w międzynarodowych korporacjach, aby poświęcić się pisaniu. Teraz, pięć lat później, poznaje gorzki smak artystycznych kompromisów i twardych zasad rynku.

Nikt nie chce wydać jego "powieści życia", za to bank, który udzielił mu kredytu zaczyna stwarzać problemy. Aby się z nimi uporać Xavier ima się różnych zawodów. Pracuje m.in. jako scenarzysta niewysokich lotów seriali telewizyjnych. Do tego dochodzą jeszcze problemy sercowe. Nadal utrzymuje przyjacielskie kontakty z Martine (Audrey Tautou), która podobno jest miłością jego życia, ale nie są razem. Xavier najlepiej czuje się bowiem w luźnych związkach. Nie potrafi wybrać pomiędzy trzema atrakcyjnymi kobietami, prowadzi więc niemal równolegle trzy romanse. Kiedy traci pracę i zostaje zmuszony do opieki nad swoim dziadkiem, postanawia zrewidować marzenia i zostaje dziennikarzem. Nowy zawód rzuca go m.in. do Sankt Petersburga, gdzie życie Xaviera staje się jeszcze bardziej szalone.

Reżyser CÉDRIC KLAPISCH, nagrodzony w Karlowych Warach za pierwszą część "Smaku życia", przyznał, że do realizacji drugiej części przystąpił przede wszystkim z sympatii do aktorów. W sequelu spotkali się ci sami bohaterowie, którzy przed laty poznawali smak życia na studiach w Barcelonie. Tym razem jednak reżyser i zarazem scenarzysta przeniósł ich daleko za granicę Unii Europejskiej. Po zmysłowej Barcelonie stara paczka przyjaciół odkrywa uroki Sankt Petersburga. "Rosja to miejsce, w którym rzeczy zmieniają się bardzo szybko, a równocześnie niosą w sobie piętno przeszłości. Podobnie jak tożsamość Europy, która łączący tradycję i nowoczesność. Sankt Petersburg to zatem idealny symbol historii i przyszłości Europy" - mówił Klapisch w wywiadzie dla "St. Petersburg Times". Mimo swojego filozoficznego podejścia, reżyser podkreślał, że "Smak życia 2" to przede wszystkim opowieść o miłości. "To film o młodych ludziach, pomiędzy 26. i 30. rokiem życia. Nadal uczą się życia, ale już na kolejnym jego etapie, kiedy trzeba połączyć zarabianie pieniędzy i karierę zawodową z poszukiwaniem idealnego partnera" - zauważa twórca. Na planie spotkali się m.in. Romain Duris, Audrey Tautou i Cécile De France, która za rolę Isabelle otrzymała Cezara (nagrodzona również za pierwszy "Smak życia"). Duris, ulubiony aktor Tony'ego Gatlifa ("Exils", "Gadjo dilo"), dzięki roli Xaviera odpoczął po trudnej kreacji, którą stworzył w nagrodzonym ośmioma Cezarami i Srebrnym Niedźwiedziem dramacie "W rytmie serca". Audrey Tautou, gwiazda filmów Jeana-Pierre'a Jeuneta również podkreślała, że praca nad "Samkiem życia 2" była dla niej świetną zabawą. Po raz pierwszy w karierze miała też szansę wcielić się w rolę matki. "Amin, chłopczyk grający mojego synka, był rewelacyjny. Mieliśmy świetny kontakt na planie i poza nim" - mówiła w wywiadach aktorka, która nie ma jeszcze własnych dzieci. Dla angielskiego aktora Kevina Bishopa natomiast, który w filmie kocha się w Rosjance i uczy się dla niej rosyjskiego, najważniejsze okazało się to, że po raz pierwszy zagrał dużą rolę w kinie europejskim. "Miałem możliwość porozumiewać się kilkoma językami, pracować z europejską ekipą w atmosferze pełnej relaksu. Nieprawdopodobne doświadczenie!" - zwierzał się dziennikarzom.

Poza Cezarem za rolę Cécile De France film otrzymał jeszcze dwie nominacje do tej nagrody: za montaż oraz za rolę Kelly Reilly.

WASZE OPINIE

bohenkov

Dla mnie najmocniejszym punktem tego filmu są przemyślenia głównego bohatera, ponieważ zaskakują trafnością, dają do myślenia i na długo zapadają w pamięć.
Polecam

Frąc

Osobiście należę do miłośników francuskiego kina. Smak życia 2 to jeden z tych obrazów, które warto zobaczyć chociażby ze względu na bardzo inteligentny humor. Druga część wcale nie słabsza od jedynki, ale utrzymująca równy poziom.
SMAK ŻYCIA 2
reżyseria:
Francja/Wlk. Brytania, 2005
W pierwszej części "Smaku życia" Xavier (Romain Duris) zrezygnował z kariery w międzynarodowych korporacjach, aby poświęcić się pisaniu. Teraz, pięć lat później, poznaje gorzki smak artystycznych kompromisów i twardych zasad rynku.
komedia
SMAK ŻYCIA 2
4,6 5 1 56