PREMIERA

2004.05.03

CANAL+ PREMIUM

SMAK ŻYCIA

L'Auberge Espagnole

Francja/Hiszpania, 2002

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 116 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Uhonorowana Nagrodą Publiczności na festiwalu w Karlowych Warach energetyczna komedia o szalonym, studenckim roku w Barcelonie.

Xavier (Romain Duris) to dwudziestoparoletni, nieco rozpieszczany przez matkę student ekonomii z Paryża. Troskliwa mama pilnuje jego spraw, nieco histeryczna narzeczona Martine (Audrey Tautou) dba o zaspokajanie potrzeb duchowych, a nudna posada urzędnicza zapewnia dostatni byt. Ale pewnego dnia to bezpieczne status quo się zmienia. Przyjaciel ojca proponuje Xavierowi pracę w ministerstwie finansów, w sekcji współpracy z Hiszpanią. Warunek jest jeden: roczny pobyt w tym kraju, gdzie w czasie studiów chłopak ma doskonalić język i poznawać lokalny rynek. Wkrótce - w ramach programu europejskiej wymiany "Erasmus" - Xavier wyjeżdża do Barcelony. W wynajętym mieszkaniu czekają na niego współlokatorzy stanowiący prawdziwą mieszankę kulturową: Włoch Alessandro (Fédérico D'anna), Angielka Wendy (Keilly Reilly), Duńczyk Lars (Christian Pagh), Belgijka Isabelle (Cécile De France), Hiszpanka Soledad (Cristina Brondo) i Niemiec Tobias (Barnaby Metschurat). Po pewnym czasie dołącza do nich nieokrzesany brat Wendy - William (Kevin Bishop). W mieszkaniu panuje wieczny zgiełk i bałagan, nad którym próbuje zapanować energiczna Wendy. Wspólne posiłki, imprezy i kłopoty bardzo zbliżają współlokatorów, a sam Xavier nie spodziewa się nawet, jak bardzo rok spędzony w Barcelonie zmieni jego życie.

"Smak życia", który ściągnął do kin prawie 3 miliony Francuzów, stał się również hitem w innych krajach europejskich. CÉDRIC KLAPISCH, reżyser i autor scenariusza, stworzył wciągającą, ciepłą komedię, która otrzymała 5 nominacji do Cezara m.in. za najlepszy film i dla najlepszego reżysera. "Smak życia" formą przypomina nieco sitcomy, w których wydarzenia i perypetie bohaterów zmieniają się jak w kalejdoskopie. "Konstrukcja mojego filmu jest kolażem szczegółów. Zasada ta wydaje mi się fundamentalna, jako że "Smak życia" opowiada o chaotycznej, nielogicznej naturze dzisiejszego świata" - mówił Klapisch. Atutem komedii jest dobór aktorów i ich wkład w prace nad "Smakiem życia". W roli głównej wystąpił trzykrotnie nominowany do Cezara Romain Duris, ulubieniec reżysera, który wystąpił w większości jego filmów. Polskim widzom znany jest z "Zakochanego Moliera" (2007), "W rytmie serca" (2005) oraz hipnotyzujących obrazów Tony'ego Gatlifa - "Exils" (2004) i "Gadjo Dilo" (1997). W "Smaku życia" partnerowała mu gwiazda francuskiego kina, Audrey Tautou, a także Cécile De France, która za rolę Isabelle otrzymała Cezara oraz nagrodę Lumieres (francuski Złoty Glob) dla aktorskiego odkrycia sezonu.

WASZE OPINIE

ja

wstydźcie się!!!!!!!!! Czemu ten film jest tak daleko???!!! A tyle beznadziejnych filmów jest przed nim!!!!

ŁUKASZ

OJ MUSZE ODWIEDZIC BARCELONE PIEKNE MIASTO!!!
a film poprostu bomba trafilem na niego przypadkiem ale film naprawde smieszny i inteligetny milo sie ogladalo scena z przylotem chlopaka bardzo udana :)

ika

tylko pozazdrościć takiego życia... a tu niestety polska szara codzienność :( pozdrowienia dla rozmarzonych i tęskniących.
SMAK ŻYCIA
reżyseria:
Francja/Hiszpania, 2002
Uhonorowana Nagrodą Publiczności na festiwalu w Karlowych Warach energetyczna komedia o szalonym, studenckim roku w Barcelonie.
komediodramat
SMAK ŻYCIA
4,7 5 1 40