PREMIERA

2012.09.20

CANAL+ PREMIUM

Smash

USA, 2012

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: serial

Ocena filmu

0.00

Opis

SMASH to serial zrealizowany według pomysłu Stevena Spielberga z Anjeliką Houston, Umą Thurman i Debrą Messing w obsadzie. Łączy wątki dramatyczne z elementami musicalu.

Julia Houston (Debra Messing) i Tom Levitt (Christian Borle) są parą zaprzyjaźnionych kompozytorów związanych z teatrami na Broadwayu. Wspólnie podejmują się napisania piosenek do musicalu opartego na życiu Marylin Monroe. Projekt realizuje ambitna producentka Eileen Rand (Anjelica Huston), która pragnie udowodnić mężowi, z którym właśnie się rozwodzi, że potrafi poradzić sobie bez jego pieniędzy. Eileen zatrudnia jako reżysera renomowanego, ale zarozumiałego i aroganckiego Dereka Willsa (Jack Davenport). Wkrótce rozpoczyna się rywalizacja między kandydatkami do głównej roli. Faworytką jest doświadczona chórzystka Ivy Lynn (Megan Hilty), ale zagraża jej utalentowana dziewczyna z prowincji, Karen Cartwright (Katharine McPhee), w której Derek widzi swoją Marylin. Wystawienie spektaklu utrudniają zarówno problemy finansowe Eileen, jak i skomplikowane relacje osobiste pomiędzy uczestnikami projektu.

"Smash" to serial, w którym wątki dramatyczne i elementy musicalu stanowią spójną, doskonale uzupełniającą się całość. Pomysłodawcą produkcji odkrywającej przed widzami sekrety realizacji broadwayowskiego przedstawienia jest Steven Spielberg, od dawna zafascynowany magią nowojorskich teatrów. Będąc jednym z producentów sprawił, że "Smash" rozmachem nie odbiega od wielkich hollywoodzkich produkcji. W realizacji projektu wsparł go prezes NBC Entertainment Robert Greenblatt, a o realizm zadbali Neil Meron i Craig Zadan, duet producencki znający Broadway jak własną kieszeń. Napisanie scenariusza powierzono Theresie Rebeck (seriale "Prawnicy z Miasta Aniołów", "Prawo i porządek: Zbrodniczy zamiar"), a odcinek pilotowy, nakręcony kosztem aż 7,5 miliona dolarów, wyreżyserował Michael Mayer ("Ostateczny egzamin").

Niekwestionowaną gwiazdą serialu jest najbardziej utytułowana w ekipie, laureatka Oscara Anjelica Huston ("Honor Prizzich", "Naciągacze", "Rodzina Addamsów") oraz wcielająca się w trudną we współpracy gwiazdę Hollywood Uma Thurman. Na pierwszym planie występuje siedmiokrotnie nominowana do Złotego Globu Debra Messing (seriale "Ned i Stacy", "Will i Grace", "Życie po falstarcie") oraz Jack Davenport, znany m.in. jako Norrington z cyklu "Piraci z Karaibów". W kilku odcinkach pojawia się młodociana gwiazda Disneya Nick Jonas ("Camp Rock"), a o rolę Marylin Monroe oraz uwagę Dereka Willsa rywalizuje finalistka "American Idol" z roku 2006 Katharine McPhee oraz zaznajomiona z deskami broadwayowskich teatrów Megan Hilty.

To, co sprawia, że "Smash" jest wyjątkowy to piosenki napisane specjalnie na potrzeby serialu oraz doskonale zaaranżowane covery znanych przebojów, m.in. "Beautiful" Christiny Aguilery, "Call Me" Blondie, "Rumour Has It" Adele, "I Wanna Be Loved by You" czy "Happy Birthday, Mr. President" Marilyn Monroe. Autorami ścieżki dźwiękowej do "Smash" są m.in. Scott Wittman i Marc Shaiman, zdobywcy nagrody Tony za muzykę do broadwayowskiej wersji "Lakieru do włosów".

O wysokich notowaniach u krytyków, którzy uznali "Smash" jednym z najważniejszych telewizyjnych wydarzeń sezonu, a także o powodzeniu u publiczności zadecydował także dopracowany, wielowątkowy scenariusz oraz ciekawe, wiarygodne postacie. Jeszcze przed premierą prasa rozpisywała się o podobieństwach serialu NBC do święcącego triumfy, musicalowego "Glee". - Nie wydaje mi się, by nasz serial był podobny do "Glee", bo to znacznie ambitniejsza produkcja. Jesteśmy jednak wdzięczni "Glee" za otwarcie drzwi do serialowych musicali - odnosił się do tych porównań producent Craig Zadan. Co ciekawe, zgadzali się z nim krytycy. Recenzent magazynu "Hollywood Reporter" Tim Goodman pisał: - Możecie uznać ten serial za "Glee" w wersji dla dorosłych, ale to spojrzenie za kulisy broadwayowskiego musicalu ma zdecydowanie więcej powagi, znakomitego aktorstwa i wiedzy na temat trudnej drogi do sławy. "Smash" jest wysokiej jakości dramatem telewizyjnym i aż doprasza się o uwagę widzów. Wtórował mu David Wiegand z "San Francisco Chronicle": - Jest tak dobry, że trudno przestać się zastanawiać, dlaczego nikt nie wpadł na podobny pomysł wcześniej.

Odcinek 1 - Pilot

Julia i Tom od lat odnoszą sukcesy przy tworzeniu broadwayowskich musicali. Nowy asystent Toma, Ellis, podpowiada im, by kolejny projekt oprzeć na życiu Marylin Monroe. Pomysł wzbudza zainteresowanie znanej producentki Eileen Rand, która angażuje do projektu Dereka Willsa - rozchwytywanego reżysera i choreografa. Rozpoczynają się przesłuchania do głównej roli. Wydaje się, że weteranka broadwayowskich scen Ivy Lynn jest bezkonkurencyjna, jednak na drodze do sławy staje jej dziewczyna z prowincji Karen Cartwright, której marzeniem jest zostać sławną musicalową aktorką.
Premiera: czwartek, 20 września 2012, 21:00

Odcinek 2 - Druga próba

Julia, Tom, Eileen i Derek wciąż nie podjęli decyzji, którą z dziewczyn obsadzić w roli Marilyn. Kandydatki zostają zapraszane na kolejne przesłuchania, co zaczyna wprowadzać zamieszanie w życie prywatne Karen. Intensywne prace nad sztuką nie pozwalają także Julii skupić się nad ciągnącą się od miesięcy sprawą adopcji, co ma zły wpływ na jej relacje z mężem. W międzyczasie nawiązuje się romans pomiędzy Ivy a Derekiem, która dzięki jego i Toma wstawiennictwu zostaje gwiazdą musicalu. Wówczas pojawia się problem finansowania projektu - majątek Eileen na czas sprawy rozwodowej zostaje zamknięty w depozycie.
Premiera: czwartek, 20 września 2012, 21:00

Odcinek 3 - DiMaggio na scenę!

Karen dostaje miejsce w chórku, nadal pracuje więc jako kelnerka. Wychodzi na jaw romans Dereka i Ivy. Tymczasem rozpoczynają się poszukiwania aktorów do ról męskich. Postać DiMaggia ma zagrać Michael Swift, który kiedyś miał burzliwy romans z Julią. Ellis uważa, iż należy mu się zapłata za pomysł na musical, wobec tego wszczyna roszczenia, co jedynie pogarsza jego sytuację.
Premiera: czwartek, 27 września 2012, 21:00

Odcinek 4 - Cena sztuki

Początek warsztatów. Ivy jest zaskoczona faktem, że nikt nie poinformował jej o obecności Karen w zespole. Wykorzystuje swoją mocną pozycję, aby odsunąć dziewczynę od prac i występów. Karen jednak udaje się zaprzyjaźnić z zespołem. Eileen, by zdobyć pieniądze, postanawia sprzedać oryginalny obraz Degasa. Znajduje kupca na przyjęciu zorganizowanym przez Dereka. Uczucia między Julią i Michaelem powracają. Również Tom poznaje nowego chłopaka, którym jest zafascynowany.
Premiera: czwartek, 27 września 2012, 21:00


Odcinek 5 - Zasady precz

Ivy czuje się odrzucona przez Dereka, który nie poświęca jej dostatecznej uwagi na próbach. Z podobnych pobudek Michael składa wizytę Julii. Spotkanie kończy się namiętnym pocałunkiem, który z okna widzi jej syn. Karen poznaje R.J., dziennikarkę "New York Timesa", z którą jej narzeczony blisko współpracuje. Zazdrosna o przyjaciółkę Deva oraz zniesmaczona aktorskim seksapilem Ivy, postanawia umocnić swoją pozycję w zespole. Tom czuje się znudzony "prawniczym bełkotem" Johna, który imponuje mu dopiero wtedy, gdy wyciąga z aresztu syna Julii, złapanego za palenie trawki w Central Parku.
Premiera: czwartek, 4 października 2012, 21:00


Odcinek 6 - Chemia

Pozostało niewiele czasu do występu, na którym mają pojawić się ewentualni inwestorzy, zainteresowani musicalem. Podczas prób panuje napięcie. Ivy traci głos, zastępuje ją Karen, w której Derek niezmiennie widzi lepszą Marilyn. Ivy nie chce pozwolić, by rywalka zabrała jej miejsce i zwiększa dawkę leku, który w efekcie powoduje u niej halucynacje oraz wahania nastoju. Tymczasem Karen dorabia, dając występ na bar micwie, po którym dostaje wizytówkę i zaproszenie na spotkanie od znanego w muzycznym światku Boba Raskina. Michael nie daje za wygraną - próbuje zbliżyć się do Julii, która w końcu mu ulega.
Premiera: czwartek, 4 października 2012, 21:00


Odcinek 7 - Próba

Ivy odwiedza matka, wielka gwiazda, która skupia na sobie uwagę wszystkich. Dziewczyna traci przez to pewność siebie. Nadchodzi dzień występu przed sponsorami. Awaria klimatyzacji powoduje, że w budynku jest piekielnie gorąco. Podczas pokazu dochodzi do kilku wpadek. Derek jest niezadowolony z Ivy i sugeruje odsunięcie jej od projektu. Podobny los ma spotkać Michaela. Julia żąda jego zwolnienia, po tym, jak odwiedza go żona z synkiem.
Premiera: czwartek, 11 października 2012, 21:00


Odcinek 8 - Rewolucja

Po nieudanym występie zapada cisza. Eileen i Derek nie odpowiadają na telefony, co najbardziej daje się we znaki Ivy. W międzyczasie Derek składa Karen propozycję zaprezentowania nowego, ostrzejszego spojrzenia na postać Marylin. Razem z grupą One Republic dziewczyna prezentuje piosenkę w nowoczesnym stylu. Zaproszeni na występ Julia i Tom są zdruzgotani. Nie mogą uwierzyć, że ktoś tak sprofanował ich dzieło. Świadkiem zajścia są Ivy i Ellis. Następnego dnia po długiej naradzie zostaje podjęta ostateczna decyzja: aby musical pojawił się na Broadwayu, do roli Marylin potrzeba gwiazdy. Ivy jest załamana.
Premiera: czwartek, 11 października 2012, 21:00


Odcinek 9 - Piekło na ziemi

Ivy i Karen spotykają się na przesłuchaniu do reklamy soku pomarańczowego - rolę dostaje Karen. To ostatecznie wyprowadza z równowagi Ivy, która zaczyna brać coraz więcej leków. Podczas jednego występów w "Heaven on Earth" zachowuje się skandalicznie i zostaje wyrzucona. Spotyka Karen. Początkowo kłócą się, jednak w końcu dochodzą do porozumienia. Ellis rzuca pracę u Toma i przejmuje obowiązki sekretarza Eileen. Robi wszystko, by pozyskać gwiazdę do musicalu i zdobyć uznanie w oczach pozostałych. Derek nie do końca jest przekonany o dalszych losach musicalu i waha się nad przyjęciem innej propozycji. Życie Julii obraca się w gruz - Frank poznaje prawdę o jej romansie z Michaelem i wyprowadza się.
Premiera: czwartek, 18 października 2012, 21:00


Odcinek 10 - Dublerka

Udaje się pozyskać gwiazdę do głównej roli w musicalu - nową Marylin ma zostać Rebecca Duvall, która jednak nie pojawia się na pierwszym spotkaniu z powodu odwołanego lotu. Karen zostaje dublerką. Inwestorzy są coraz mniej pewni swoich decyzji i zaczynają stawiać warunki. Eileen znajduje jednak wsparcie: barman z pubu, w którym bywa co wieczór zapoznaje ją ze swoim przyjacielem. Wygląda również na to, że producentkę i Nicka łączy coś więcej niż tylko sprawy biznesowe. Julia jest w coraz gorszym stanie, Frank nie odbiera od niej nawet telefonów. John, partner Toma, zauważa jego słabość do jednego z tancerzy, Sama. Ich dalszy związek traci sens.
Premiera: czwartek, 18 października 2012, 21:00

Odcinek 11 - Gwiazda

Rozpoczynają się próby z udziałem Rebeki. Okazuje się, że gwiazda nie potrafi śpiewać, w związku z czym prosi o obniżenie tonacji wszystkich piosenek i dodanie więcej scen aktorskich. Chcąc urozmaicić musical, wciąż wpada na nowe pomysły. Derek chce przywrócić Ivy do przedstawienia, uważając ją za najlepszą kandydatkę do roli Marylin. Eileen z pomocą Ellisa odkrywa, że Nick ma kilka mrocznych tajemnic z przeszłości. Powoli rozwija się romans między Samem i Tomem. Julia dostaje telefon ze szkoły Leo. Wizyta u szkolnego psychologa z powodu złych ocen syna daje jej możliwość do spotkań z Frankiem, który wciąż nie potrafi jej wybaczyć zdrady. Dev nie pojawia się na spotkaniu z Karen, która spędza ten czas z Ivy. Urażona jej słowami, wraca jednak do domu, gdzie nie zastaje Deva.
Premiera: czwartek, 25 października 2012, 21:00

Odcinek 12 - Rozgłos

Rebecca Duvall dowiaduje się, że Karen może być dla niej poważnym zagrożeniem. Postanawia sprawdzić konkurencję i zabiera ją na drinka. Dziewczyny zaprzyjaźniają się i spędzają razem większość wieczorów, co sprawia, że Karen zaczyna pojawiać się wraz z gwiazdą na okładkach gazet. Podczas wspólnej kolacji Deva, Karen i Rebeki dochodzi do spięcia - gwiazda uważa, że chłopak ciągnie Karen w dół. Derek, doprowadzany codziennie przez Duvall do szału, postanawia wprowadzić do scenariusza "cienie osobowości". Jako jeden z nich ma śpiewać Karen, jednak dzięki intrydze Ivy i Ellisa piosenka trafia do Ivy. Syn Julii ucieka z domu, nie mogąc znieść napiętej sytuacji między rodzicami.
Premiera: czwartek, 25 października 2012, 21:00

Odcinek 13 - Próby techniczne

Ekipa musicalu wyjeżdża na próby techniczne do Bostonu. Na miejscu okazuje się, że Ted, mający grać rolę DiMaggio, dostał propozycję występu w serialu. W tej sytuacji jedyną możliwością pozostaje powrót Swifta. Julia nie chce się na to zgodzić, szczególnie teraz, gdy Frank wrócił i jej sytuacja rodzinna zaczyna się poprawiać. Ivy podejrzewa romans Dereka z Rebeccą, jednak nie jest o tym przekonana do momentu, gdy słyszy odgłosy dochodzące z jej garderoby. Dev postanawia oświadczyć się Karen, która dowiedziawszy się o jego pocałunku z R.J., ostatecznie odrzuca propozycję. Tego wieczoru Dev spotyka przypadkiem w barze Ivy.
Premiera: czwartek, 1 listopada 2012, 21:00

Odcinek 14 - Pokazy przedpremierowe

Nad ranem Ivy i Dev budzą się razem w łóżku. To dzień przedpremierowego pokazu musicalu. Efekt nie spełnia oczekiwań - widownia jest zszokowana zakończeniem, co sprawia, że zespół postanawia je zmienić. Odpowiedzialni za to Julia i Tom niestety nie są w nienajlepszych stosunkach. Julia nie może wybaczyć Tomowi, że nie wstawił się za nią w sprawie ponownego zatrudnienia Michaela Swifta w przedstawieniu. Sprawy między Devem i Karen idą w dobrym kierunku - dziewczyna przyjmuje jego oświadczyny. Rebecca dostaje silnej reakcji uczuleniowej na orzechy w jej koktajlu, wygląda na to, ze ktoś wrzucił je tam celowo. Po wyjściu ze szpitala rezygnuje z udziału w musicalu.
Premiera: czwartek, 1 listopada 2012, 21:00

Odcinek 15 - Seksbomba

Ellis zostaje zwolniony, kiedy wychodzi na jaw, że to on dosypał orzechy do koktajlu Rebeki. Derek wybiera Karen na nową Marylin. Panuje duże zamieszanie, gdyż pozostało kilka godzin do premiery przedstawienia z nową gwiazdą i nowym zakończeniem. Michael przyznaje się żonie do zdrady, a Julia podejrzewa, że jest w ciąży. Ivy sugeruje Karen, że spędziła noc z Devem. Dziewczyna załamuje się i chce zrezygnować z głównej roli w musicalu. Derek determinuje ją do walki. Podczas spektaklu Ivy przedawkowuje w garderobie leki. Musical z nowym zakończeniem odnosi sukces.
Premiera: czwartek, 8 listopada 2012, 21:00


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

Arkon

Dość ciekawie zapowiadający się serial, taka odmiana Glee dla dorosłych. Ciągle zachodzę w głowę, skąd taka popularność musicali w USA i Anglii. Ktoś może mi to wyjaśnić?

pedro

Czekałem z niecierpliwością na ten serial i nie zawiodłem się. "Smash" ukazuje nie tylko kulisy powstawania musicalu, ale też losy bohaterów i bohaterek by dostać rolę. Czego się nie zrobi by zostać gwiazdą i zagrać Marylin Monroe? Ile trzeba wyrzeczeń i poświeceń. To jeszcze nic. Silna konkurencja i walka o wpływy między producentami, reżyserami oraz pieniądze to kolejny element układanki. Tak kręci się show biznes.
Serial pokazuje to bardzo trafnie, ale także z odrobiną humoru. warto też zwrócić uwagę na piosenki i ich teksty oraz ciekawe układy choreograficzna. Polecam
Smash
reżyseria:
USA, 2012
SMASH to serial zrealizowany według pomysłu Stevena Spielberga z Anjeliką Houston, Umą Thurman i Debrą Messing w obsadzie. Łączy wątki dramatyczne z elementami musicalu.
serial
Smash
4,7 5 1 37