PREMIERA

2006.08.05

CANAL+ PREMIUM

SMOKIEM I MIECZEM

George and the Dragon

Niemcy/Wlk. Brytania, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film przygodowy

czas trwania: 89 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Średniowieczna Anglia. Rycerze wracają z niedawno zakończonej pierwszej krucjaty o Ziemię Świętą. Wszystkim sprzykrzyło się spartańskie życie i marzą o sielskiej angielskiej prowincji.

Jednym z nich jest odważny i przystojny rycerz George (James Purefoy). Chce zatrzeć krwawe wspomnienia z Palestyny i osiąść na wsi. Niestety święty spokój nie szybko stanie się jego udziałem. Przejeżdżając przez ziemie króla Edgaara (Simon Callow) George dowiaduje się, że ukochana córka władcy, piękna księżniczka Lunna (Piper Perabo), zniknęła nagle w tajemniczych okolicznościach. Król obiecuje, że śmiałka, która ją odnajdzie, obdaruje ziemią. Skuszony tą perspektywą George wyrusza w głąb Anglii. Towarzyszy mu królewski dworzanin Elmendorf (Bill Treacher), a po drodze dołączają do wyprawy Lord Garth (Patrick Swayze) i młody Wryn (Rollo Weeks). Po wielu perypetiach George odnajduje Lunnę, ale prawda o jej zniknięciu okazuje się bardzo zaskakująca.

"Smokiem i mieczem" to drugi film zrealizowany przez reżysera i scenarzystę TOMA REEVE'A, który w show-biznesie znany jest przede wszystkim jako producent. Wyprodukował tak głośne filmy jak "Pierwsze dziewięć i pół tygodnia", "Śmierć w gigabajtach", "Zaginiony Batalion", "Dog Soldiers", "Misja w czasie" oraz - jako producent wykonawczy - "The Pillow Book" i "Fortecę 2". Scenariusz do "Smokiem i mieczem" to wspólne dzieło Reeve'a i Michaela Burksa, który - podobnie jak autor zdjęć Joost van Starrenburg - pracował już z reżyserem przy jego debiucie "Diggity". Z kolei niemiecki kompozytor Gast Waltzing ("Droga do śmierci", "As wywiadu", "Wróg") spotkał się z Reeve'em na planie produkowanej przez niego "Śmierci w gigabajtach". W międzynarodowej obsadzie koprodukcji znaleźli się znakomici aktorzy z obu stron Oceanu. Rolę George'a powierzono Brytyjczykowi Jamesowi Purefoy. Aktor zyskał popularność w drugiej połowie lat 90. dzięki filmom "Sypialnie i przedsionki", "Blink" i "Mansfield Park". Prawdziwa sława przyszła wraz z tytułami "Obłędny rycerz", "Resident Evil", "Vanity Fair. Targowisko próżności" i "Rzym". W postać Lorda Gartha wciela się hollywoodzki gwiazdor Patrick Swayze, pamiętany z przebojów takich, jak. "Wirujący seks", "Uwierz w ducha", "Na fali", "Miasto nadziei", "Ślicznotki", "Donnie Darko" oraz serialu "Północ-Południe". Jako księżniczka Lunna pojawia się wschodząca gwiazda amerykańskiego kina Piper Perabo. Aktorka zagrała m.in. w "Rocky i Łoś Superktoś", "Zagubionych", "Fałszywej dwunastce" i "Idealnie niedobranej parze". W rolach drugoplanowych bohaterów pojawiają się: nominowany do Oscara za "Zieloną milę" Michael Clarke Duncan ("Armageddon", "Król Skorpion", "Sin City - Miasto grzechu", "Wyspa"), Paul Freeman ("Poszukiwacze zaginionej arki", "Huzar", "Piano Bar", "Święto kozła") i nestorka brytyjskiej kinematografii Joan Plowright ("Szpital Brytania", "Wyliczanka", "Kocham cię na zabój", "Herbatka z Mussolinim"), nominowana do Oscara za "Czarowny kwiecień".

WASZE OPINIE

dylu

Szczerze mówiąc troche kiepski film, więcej sie spodziewalem po obsadzie. Gł. bohatera pamietam z serialu "Rome" i szczerze mówiąc bardzo go lubie, kojaże również takiego wysogo dobrze zbudowanego murzyna który grał role muzumanina. Do tego dołożymy Patrica Swayze'iego i flim powinien być dobry, a tu taka klapa. Naprawde mozna było wyciągnąć wiecej z takiego pomyśłu, szkoda że nie wyszło ;/
SMOKIEM I MIECZEM
reżyseria:
Niemcy/Wlk. Brytania, 2004
Średniowieczna Anglia. Rycerze wracają z niedawno zakończonej pierwszej krucjaty o Ziemię Świętą. Wszystkim sprzykrzyło się spartańskie życie i marzą o sielskiej angielskiej prowincji.
film przygodowy
SMOKIEM I MIECZEM
3,5 5 1 24