PREMIERA

2011.10.29

CANAL+ PREMIUM

Śniadanie do łóżka

Polska, 2010

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 80 min

Ocena filmu

4.00

Opis

Piotr (Tomasz Karolak) traci pracę szefa kuchni w ekskluzywnej restauracji "Figaro".

Jednocześnie po wielu latach rozstaje się z Ewą (Izabela Kuna), którą przyłapuje z kochankiem. Na dodatek właściciel mieszkania (Jerzy Matula), które wynajmuje stanowczo domaga się zapłaty zaległego czynszu. Na domiar złego, jadąc na skuterze Piotr ma kolizję z blondwłosą rowerzystką Martą (Małgorzata Socha), od której usiłuje wymusić odszkodowanie. W ciężkich chwilach poczciwy, ale mało zaradny kucharz może liczyć na przyjaciela, Konrada (Piotr Adamczyk), zafascynowanego Japonią znawcę kobiet. Los odmienia się, gdy Piotr znajduje zatrudnienie w restauracji "Odjazd". Jego kulinarny talent zostaje dostrzeżony i z dnia na dzień zostaje celebrytą, trafiając na okładkę modnego magazynu. Stylistką podczas sesji zdjęciowej jest Marta, w której Piotr zdążył się w międzyczasie zakochać. Z początku nieczułe serce dziewczyny udaje się zmiękczyć cierpliwością i wykwintną kuchnią.

"Śniadanie do łóżka" to komedia romantyczna, której autorem jest doświadczony reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych KRZYSZTOF LANG. Przy pisaniu scenariusza pomogła mu Hanna Węsierska, współautorka sukcesu "Lejdis". Twórca "Prowokatora" i "Strefy ciszy" pierwsze szlify w komediowym repertuarze zbierał, realizując rok wcześniej "Miłość na wybiegu". Wówczas jedną z głównych ról zagrał Tomasz Karolak, którego reżyser ponownie zaprosił do współpracy. "Choć nie ma urody amanta, obsadziłem go w komedii romantycznej, bo pod fasadą zwalistej powierzchowności kryje się ciepły, dowcipny facet, za którym kobiety szaleją. Ma w sobie to coś. Jest jak magnes. Wchodzi i od razu wszyscy na niego patrzą" - wyjaśnia Lang decyzję o obsadzeniu Karolaka, jednego z najbardziej zapracowanych polskich aktorów, który w ciągu zaledwie 10 lat zagrał w blisko 50 produkcjach kinowych i telewizyjnych. Sam aktor nie zgadza się ze stwierdzeniem, że wcielił się w typowego amanta. "Nic podobnego, zagrałem człowieka brzydkiego, który zakochał się w pięknej kobiecie. Ale w trakcie zdjęć przestałem mieć kompleks swojego brzucha" - wyjaśnia. Łamiącą męskie serca stylistkę, która w końcu życzliwszym okiem spojrzy na wytrwałego kucharza, zagrała Małgorzata Socha. Przygotowując się do roli, gwiazda "Złotopolskich", "BrzydUli" i "Prosto w serce" spędziła długie godziny na szczerych rozmowach z ekranowym partnerem, by wiarygodnie przedstawić związek dwojga kochanków. Rodzącemu się uczuciu przeszkodzić próbuje Izabela Kuna ("Lejdis", "33 sceny z życia"), wcielająca się w wyrachowaną kobietę sukcesu, a przy okazji szefową Marty. Uzależniona od seksu i kariery nie cofa się przed niczym, aby odzyskać Piotra. Ten w sytuacjach kryzysowych chętnie zwraca się o pomoc do Konrada. Mocny w gębie kumpel okazuje się całkowicie pod pantoflem japońskiej narzeczonej, która zainteresowała się nim ze względu na podobieństwo do Chopina. Nie byłoby w tym nic zabawnego, gdyby nie fakt, że w Konrada wciela się Piotr Adamczyk, którego kariera na dużym ekranie rozpoczęła się od roli słynnego kompozytora w "Chopin. Pragnienie miłości" Jerzego Antczaka. Takich scenariuszowych smaczków jest zresztą w "Śniadaniu do łóżka" więcej. Wnikliwy widz dostrzeże w osobie siejącego postrach wśród warszawskich restauratorów krytyka kulinarnego Nowaczka publicystę Piotra Bikonta, który w filmie przybiera nazwisko podobne do nazwiska krytyka "Gazety Wyborczej" Macieja Nowaka. Całość dopełniają jak zawsze wyraziste kreacje grających właścicieli restauracji: Krzysztofa Kiersznowskiego i Mirosława Zbrojewicza czy wcielającego się w ekscentrycznego fotografa Michała Koterskiego.

Dziennikarze z reguły kręcący głowami na poziom aktorski polskich komedii romantycznych tym razem byli usatysfakcjonowani. "Aktorstwo to jedna z mocniejszych stron filmu Langa. Na ekranie aż roi się od znanych nazwisk i rozpoznawalnych twarzy, ale udało uniknąć się większości znanych póz, zadęcia i prężenia torsów" - pisało "Kino". Skomponowana specjalnie do filmu tytułowa piosenka Seweryna Krajewskiego do słów i w wykonaniu Andrzeja Piasecznego zajęła drugie miejsce w plebiscycie RMF FM na przebój roku.

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

s1ck

Rewelacyjny film, jeden z moich ulubionych... Mam nadzieję, że C+ w niedługim czasie wyemituje go raz jeszcze :)

Blue-Grey

A ja to chciałbym być tak dobrym kucharzem jak ten filmowy Piotr. Przepadam za dobrze zrobionymi sznyclami... I tylko ten sznycel zapamiętam z tego kolejnego polskiego filmiku...

gonia1708

lTo "śniadanie " było zjadliwe nie było aż tak zle .Bywają gorsze polskie produkcje !
Śniadanie do łóżka
reżyseria:
Polska, 2010
Piotr (Tomasz Karolak) traci pracę szefa kuchni w ekskluzywnej restauracji "Figaro".
komedia romantyczna
Śniadanie do łóżka
3,5 5 1 14