PREMIERA

2008.10.09

CANAL+ PREMIUM

ŚNIADANIE U TIFFANY'EGO

Breakfast at Tiffany's

USA, 1961

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 110 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ekranizacja bestsellerowej powieści Trumana Capote z niezapomnianą kreacją Audrey Hepburn. Film uhonorowany 2 Oscarami za muzykę Henry'ego Manciniego.

Jesienny poranek w Nowym Jorku. Holly Golightly (Audrey Hepburn) je śniadanie na 5-tej Alei, obserwując bogatą witrynę u Tiffany'ego - najpotężniejszego na świecie jubilera. Piękna i wytworna, acz wielce ekscentryczna Holly marzy o luksusowym, wypełnionym zabawą życiu u boku męża milionera, na którego nieustannie poluje. W oczekiwaniu na bogatego wybranka wynajmuje mieszkanie na Manhattanie. Jedynym współlokatorem, którego akceptuje, jest kot, a swoją życiową postawę manifestuje dopiskiem na wizytówce "w podróży". Zarabia na życie spotykając się w więzieniu Sing Sing z tajemniczym Sallym Tomato (Alan Reed), za rozmowę z którym otrzymuje 100 dolarów tygodniowo. Poza tym nieustannie żyje na rachunek różnych adoratorów. Pewnego dnia do budynku, w którym mieszka, wprowadza się młody pisarz Paul Varjak (George Peppard). Jak się okazuje, Paul również żyje na czyjś rachunek, jego sponsorką jest ubóstwiająca go bogata dama (Patricia Neal). Nowi sąsiedzi spędzają wspólnie czas i zaprzyjaźniają się. Wydaje się, że właśnie u boku Paula Holly może zaspokoić skrzętnie skrywaną potrzebę bezpieczeństwa i miłości. Bestsellerowa powieść Trumana Capote już po trzech latach od wydania doczekała się ekranizacji, która szybko zyskała miano hollywoodzkiej klasyki. Mimo, że filmowa adaptacja "Śniadania u Tiffany'ego" nie podąża ściśle za kartami powieści, w zgodnej opinii znawców kina doskonale oddaje ducha literackiego oryginału. Nowojorską opowieść przeniósł na ekran BLAKE EDWARDS, znany jako twórca komediowej serii "Różowa Pantera". Mimo nacisków Capote, by w polującą na mężczyzn z grubym portfelem Holly Golightly wcieliła się Marilyn Monroe, ostatecznie wybrano Audrey Hepburn. Aktorka nie zawiodła i stworzyła jedną ze swoich najbardziej pamiętnych i rozpoznawalnych ról, zaraz obok oscarowego występu u boku Gregory'ego Pecka w "Rzymskich wakacjach". Zdaniem samej Hepburn było to jednocześnie najtrudniejsze wyzwanie aktorskie w jej karierze, gdyż jako osoba introwertyczna musiała wcielić się w postać o zupełnie odmiennym charakterze. Poza niezapomnianą kreacją Hepburn i równie dobrym Georgem Peppardem, późniejszym Johnem "Hannibalem" Smithem z serialu "Drużyna A", na uwagę zasługuje muzyka na czele z przebojem "Moon River". Piosenka ta nie tylko zyskała światowy rozgłos, ale także przyniosła kompozytorowi Henry'emu Manciniemu dwie statuetki Akademii.

WASZE OPINIE

art1970

Film kultowy. Dla każdego pokolenia.

joannn

puście jeszcze raz ten film, bo nie zdążyłam obejrzeć, za co ja płace!

jacoutie

Zawsze dostaje histerii w scenia poszukiwania kotka. W ogole glowna postac jest dla mnie rozdzierajaca w swej przemianie, w swym zagubieniu.
ŚNIADANIE U TIFFANY'EGO
reżyseria:
USA, 1961
Ekranizacja bestsellerowej powieści Trumana Capote z niezapomnianą kreacją Audrey Hepburn. Film uhonorowany 2 Oscarami za muzykę Henry'ego Manciniego.
komediodramat
ŚNIADANIE U TIFFANY'EGO
4,9 5 1 241