Universal

PREMIERA

2010.10.30

CANAL+ PREMIUM

SOLISTA

The Soloist

Wlk. Brytania/USA, 2009

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film biograficzny

czas trwania: 112 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dziennikarz "Los Angeles Times" Steve Lopez (Robert Downey Jr.) cierpi na syndrom wypalenia zawodowego. Nie może sobie przypomnieć, co takiego widział w dziennikarstwie, kiedy zaczynał pracę w tym fachu. Steve przeżywa także kryzys w życiu osobistym. Jego związek legł w gruzach, a samotność zdecydowanie nie służy poprawie samopoczucia i odnalezieniu sensu istnienia.

W poszukiwaniu natchnienia do kolejnego felietonu włóczy się po biednych, nieznanych sobie dzielnicach miasta. Podczas jednej z takich wycieczek widzi czarnoskórego ulicznego grajka (Jamie Foxx), który na zdewastowanych skrzypcach gra z taką pasją, jakby dawał koncert w filharmonii. Steve dostrzega w bezdomnym skrzypku świetny materiał na artykuł. Opowieść o Nathanielu Ayersie, genialnym muzyku, przed którym drzwi najważniejszych sal koncertowych mogły stanąć otworem, a który ostatecznie zamieszkał na ulicy, podbija serca czytelników. Kiedy Lopez poznaje bliżej przeszłość i aktualną sytuację Nathaniela, postanawia pomóc choremu na schizofrenię artyście i przywrócić go światu muzyki.

Film o przyjaźni wypalonego dziennikarza i bezdomnego wirtuoza skrzypiec powstał na podstawie autentycznej historii. W 2005 roku felietonista "Los Angeles Times" Steve Lopez naprawdę poznał w niebezpiecznych zakątkach miasta bezdomnego, wydobywającego niesamowite dźwięki ze zdezelowanego instrumentu. O tym wyjątkowym spotkaniu i jego bohaterze napisał serię felietonów, które biły rekordy popularności wśród czytelników gazety. Poczytność artykułów skłoniła Lopeza do napisania książki, zaś producentów - Russa Krasnoffa i Gary'ego Fostera - do przeniesienia jej na ekran. Reżyserię powierzono JOE WRIGHTOWI, który przed "Solistą" miał na koncie dwa krótkie metraże, seriale telewizyjne oraz dwa filmy kinowe. Jego debiutem fabularnym była głośna adaptacja prozy Jane Austen "Duma i uprzedzenie" z Keirą Knightley w roli głównej. Wright otrzymał za ten film nagrodę specjalną BAFTA dla najbardziej obiecującego debiutanta. Drugim, równie udanym obrazem reżysera był dramat wojenny "Pokuta" ponownie z Knightley na pierwszym planie i tym razem jeszcze większą ilością nagród i nominacji, w tym do Złotego Globu i nagrody BAFTA.

Dla twórców filmu, a szczególnie dla samego reżysera, bardzo ważnym elementem pracy nad "Solistą" była współpraca z mieszkańcami Skid Row, czyli dzielnicy bezdomnych w Los Angeles. Członkowie tamtejszej społeczności pomagali filmowcom uchwycić prawdziwy obraz swojej okolicy i przybliżyć im swój sposób życia. Większość osób występujących w scenach kręconych w Skid Row to jego prawdziwi mieszkańcy. Wright wspominał: "Nauczyłem się od nich wielu rzeczy. Przede wszystkim pokory i szacunku dla życia i świata. Praca z nimi to był zaszczyt". Rolę Steve'a Lopeza powierzono Robertowi Downeyowi Jr., który wcielił się już w postać dziennikarza w również opartym na faktach thrillerze "Zodiak". Wcześniej zdobył nominacje do Oscara i Złotego Globu oraz nagrodę BAFTA za kreację w biograficznym "Chaplinie". Drugą nominację od Amerykańskiej Akademii Filmowej otrzymał za brawurową rolę czarnoskórego aktora w komedii "Jaja w tropikach". Ostatnio było o nim głośno przy okazji hollywoodzkiej ekranizacji przygód Sherlocka Holmesa oraz komiksu "Iron Man", w których zagrał tytułowych bohaterów. W "Soliście" Downeyowi partnerował aktor, komik i piosenkarz Jamie Foxx, który pierwszą docenioną rolę stworzył w dramacie sportowym Oliviera Stone'a "Męska gra", a sławę przyniósł mu występ w "Zakładniku", gdzie zagrał u boku Toma Cruise'a i zdaniem krytyki ukradł mu film. Za rolę tę Foxx otrzymał nominacje m.in. do Oscara, Złotego Globu i nagrody BAFTA. Wszystkie te laury i wiele innych zdobył natomiast dzięki kreacji legendarnego bluesmana Raya Charlesa w biograficznym "Rayu" Taylora Hackforda. Duet Downey - Foxx był dość nietypowy. "Oni są od siebie diametralnie różni. Jamie jest niezwykle opanowany i wrażliwy, choć w filmie gra tego "szalonego. Zaś Robert, w rzeczywistości zupełnie postrzelony, gra tego opanowanego i twardo stąpającego po ziemi. Zaistniał dziwny kontrast, który przyniósł zaskakujący, pozytywny efekt" - podsumował aktorów Joe Wright.

WASZE OPINIE

szewol

Fajny film. Do wielu przemyśleń...

rass

wzruszające. Warto.
SOLISTA
reżyseria:
Wlk. Brytania/USA, 2009
Dziennikarz "Los Angeles Times" Steve Lopez (Robert Downey Jr.) cierpi na syndrom wypalenia zawodowego. Nie może sobie przypomnieć, co takiego widział w dziennikarstwie, kiedy zaczynał pracę w tym fachu. Steve przeżywa także kryzys w życiu osobistym. Jego związek legł w gruzach, a samotność zdecydowanie nie służy poprawie samopoczucia i odnalezieniu sensu istnienia.
film biograficzny
SOLISTA
2,3 5 1 3