PREMIERA

2007.02.06

CANAL+ PREMIUM

SOPHIE SCHOLL - OSTATNIE DNI

Sophie Scholl - Die letzten Tage

Niemcy, 2005

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 116 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rekonstrukcja przesłuchań i procesu Sophie Scholl, która dla Niemców stała się symbolem antynazistowskiej działalności.

Sophie Scholl (Julia Jentsch), 22-letnia studentka biologii na Uniwersytecie w Monachium zostaje wraz z bratem Hansem (Fabian Hinrichs) aresztowana w lutym 1943 roku podczas roznoszenia antynazistowskich ulotek na uczelni. Oboje należą do tajnej organizacji "Biała Róża", której celem jest informowanie, często nie mających o niczym pojęcia rodaków, o potwornych zbrodniach dokonywanych przez Hitlera i nazistów w okupowanych krajach. Docelowo chcą doprowadzić do obalenia dyktatora. Dla młodej, utalentowanej i wrażliwej dziewczyny z dobrego domu aresztowanie i proces stają się początkiem przemiany z naiwnej idealistki w kobietę, pełną godności, siły i determinacji. Przesłuchania panny Scholl prowadzi doświadczony urzędnik III Rzeszy, Robert Mohr (Gerald Alexander Held). Sophie niespodziewanie staje się dla niego kimś "większym niż życie". Zafascynowany dziewczyną Mohr, stara się jej pomóc i tak pokierować śledztwem, by uniknęła kary śmierci. Jednak Sophie konsekwentnie odmawia współpracy z hitlerowcami i broni swoich przekonań. Cztery dni po zatrzymaniu zostaje skazana na śmierć za zdradę kraju.

Reżyser filmu MARC ROTHEMUND inspirację do nakręcenia obrazu zaczerpnął z najnowszych odkryć historycznych. Dopiero kilka lat temu udało się odtajnić przechowywane w NRD-owskich archiwach protokoły z zapisem dokonywanych przez gestapo przesłuchań Sophie Scholl. Dla Rothemunda temat filmu był istotny również dlatego, że pochodzi z Monachium, miasta narodzin organizacji "Biała Róża". Reżysera - podobnie jak Roberta Mohra - zafascynowała postać Sophie: "90% materiału zaczerpnęliśmy z oryginalnych zapisów przesłuchań. Julia Jentsch, która grała bohaterkę mówi słowami Sophie Scholl. W ciągu 4 dni w gestapowskim więzieniu Sophie dojrzała. Nie przyjęła propozycji współpracy z hitlerowcami i wypowiedziała do dziś cytowane słowa: "znów zrobiłabym dokładnie to samo".

Kreacja Julii Jentsch, aktorki znanej z "Edukatorów" Hansa Weingartnera, została w Europie uznana za wybitną. Jej grę nagrodzono na Europejskim Festiwalu Filmowym. Otrzymała tam również - podobnie jak reżyser Marc Rothemund - Nagrodę Publiczności. Para ta zdobyła także Srebrne Niedźwiedzie na MFF w Berlinie, a reżyser ponadto nagrodę jury ekumenicznego. "Sophie Scholl - ostatnie dni" był niemieckim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny.

WASZE OPINIE

hugolin

Filmu jeszcze nie widziałem, ale znam historię Sophie Scholl. Każdy powinien ją poznać, jeśli nie naukowo to z filmu.

matost8

Warto zobaczyć ten niskobudżetowy obraz. Bardzo autentycznie odegrane role i ukazana walka z nazizmem. Dobre kino.

Hydraulik

Dla ciekawostki rezyserem tego filmu jest czlowiek ,który wyrezyserowal komedie "mrówki w gaciach" jak dla mnie wywoluje to lekki szok,gdyz oba filmy sa zupelnie inne,ci ktorzy ogladali te dwa filmy chyba mnie rozumieja.Co do filmu jest na prawde rewelalacyjny zamierzam go ponownie obejrzec dzisiaj o 02.50
SOPHIE SCHOLL - OSTATNIE DNI
reżyseria:
Niemcy, 2005
Rekonstrukcja przesłuchań i procesu Sophie Scholl, która dla Niemców stała się symbolem antynazistowskiej działalności.
dramat
SOPHIE SCHOLL - OSTATNIE DNI
4,5 5 1 31