PREMIERA

2005.07.06

CANAL+ PREMIUM

SOUTH PARK VII

USA, 2003

,

gatunek: serial animowany

czas trwania: 23 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"South Park" to jeden z ciekawszych fenomenów ostatniej dekady. Serial, choć animowany, poprzez podejmowaną w nim kontrowersyjną tematykę obyczajową i bardzo niecenzuralny język, adresowany jest zdecydowanie do widzów dorosłych. Wszechobecne wulgaryzmy tym bardziej bulwersują, że główni bohaterowie to nastolatkowie.

To co "South Park" wyróżnia spośród innych seriali to niejednoznaczność gatunkowa. Znaleźć w nim można zarówno elementy czarnej komedii i musicalu, jak i science fiction. W South Park może zdarzyć się wszystko. W powietrzu latają śmiercionośne pszczoły amerykańskie, a w okolicznych lasach grasują przedziwne stwory. Nieoczekiwanie potrafią pojawić się tu kosmici, a w każdej chwili spotkać można Szatana, Barabarę Streisand, czy Świętego Mikołaja. Wśród osób, które zostały sparodiowane w serialu znaleźli się m. in.: Tom Hanks, Whoopi Goldberg, John Travolta, Celine Dion, Brian Adams, O. J. Simpson, George Bush, Osama Ben Laden, Saddam Hussein czy Bill Gates. Z dorastaniem w South Park łączy się wszystko co nadnaturalne, nadzwyczajne, niezwykłe i szalone.

Bohaterowie serii to czterej zakręceni trzecioklasiści: Stan, Kyle, Kenny i Cartman. Niekwestionowanym przywódcą grupy jest Stan, ale "mózgiem" Kyle. Cartman to ofiara losu i prawdziwy maminsynek, Kenny zaś to zakręcony, czasem obsceniczny dzieciak, który zdolny jest wypić nawet benzynę, żeby tylko zaimponować światu. Niemal w każdym odcinku przytrafia mu się coś tragicznego. W zwykły dzień, jeśli w South Park taki w ogóle może się zdarzyć, dzieciaki spotykają się na autobusowym przystanku i odbywają długą drogę do szkoły pod opieką ohydnego kierowcy, pana Crabtree. W szkole lekcje prowadzi pan Garrison, a pomaga mu w tym pacynka, a zarazem alter ego nauczyciela, pan Hat. Kiedy chłopcy potrzebują pomocy lub rady odwiedzają łagodnego i mądrego szefa szkolnej kafejki.

Historia "Miasteczka South Park" zaczęła się od spotkania TREYA PARKERA i MATTA STONE'A na uniwersytecie Kolorado w Boulder. Od razu przypadli sobie do gustu. To samo poczucie humoru, podobne upodobania filmowe. Podczas gdy ich koledzy ze studiów fascynowali się czarno-białym filmem, oni zaczynali tworzyć krótkie animowane komedyjki, jak "American History" i "Frosty vs. Santa Claus". Ta ostatnia jest prekursor legendarnego już "The Spirit of Christmas", uznawanego za pierwszy odcinek "South Parku". Kreskówka doceniona przez Briana Gardena związanego z wytwórnią Fox, zgodnie z jego pomysłem, stała się czymś w rodzaju kartki świątecznej nagranej na kasecie wideo. Pod taką postacią Brian rozesłał ją swoim znajomym i w ten sposób trafiła między innymi do stacji Comedy Central. Pierwszy odcinek serialu został tam wyemitowany 13 sierpnia 1997 roku. Do dziś zrealizowano ich przeszło sto. W 1999 roku powstała pełnometrażowa wersja serialu "Miasteczko South Park" ("South Park: Bigger, Longer and Uncut"). Trey Parker i Matt Stone użyczają głosów większości swoich animowanych bohaterów.

Popularność "Miasteczka South Park" znalazła oddźwięk w Internecie - serial ma rekordową liczbę stron, których mogą mu pozazdrościć największe gwiazdy showbiznesu. Wśród licznych wyróżnień, które zdobył są CableACE za najlepszą animowaną serię 1997 roku, PGA Golden Laurel za najbardziej obiecującą produkcję telewizyjną 1998 roku, nagroda za najlepszy sitcom nadawany w primetimie na Austin Film Festival 2001 oraz cztery nominacje do Emmy.

BOHATEROWIE "SOUTH PARK"

STAN MARSH
Przywódca. Dzieciak w niebieskiej czapeczce z czerwonym pomponem. Jest liderem grupy i ogólnie rzecz ujmując dobrą istotą. Jest pewny siebie i zaradny. W szkole zbiera czwórki. Kocha się w Wendy Testaburger, ale nigdy nie przyznał się do tego kolegom.

KYLE BROFLOWSKI
Mądrala. Nosi czapkę z nausznikami i jako jedyny z całej czwórki ma konkretne korzenie kulturowe. Jest Żydem. Nie wie jednak, podobnie jak jego szkolni koledzy, co to właściwie znaczy. W szkole zbiera same piątki. To najbardziej inteligentny chłopiec z całej czwórki, choć typem "mózgowca" nie jest. Łatwo daje się przekonać do wszelkich szalonych pomysłów.

ERIC CARTMAN
Grubas w błękitnej czapce z żółtym pomponem. Gdyby mógł spędzałby całe dnie siedząc na kanapie, gapiąc się w telewizor i zajadając chipsy. Mieszka tylko z mamą, która go rozpieszcza. Jest słabym uczniem, a do tego aroganckim i nachalnym młodzieńcem. Kiedy sprawy nie idą po jego myśli, wybucha gniewem i wraca do swojej bezczynności. Jest obiektem żartów szkolnych kolegów.

KENNY McCORMICK
Pechowiec. Zawsze chowa głowę w kaptur. Jest bardzo wygadany, ale większość osób nie zrozumie tego, co mówi. Mimo to jego przyjaciele dogadują się z nim bez większych problemów. Kenny zawsze mówi to, co inni myślą w skrytości ducha. Ponieważ nie miał łatwego dzieciństwa, o sprawach dorosłych wie więcej niż jego rówieśnicy i nie jest szczęśliwym dzieckiem. Codziennie zdarzają mu się jakieś dziwne historie. W szkole otrzymuje mierne stopnie, a koledzy wyśmiewają się z niego.

MIESZKAŃCY "SOUTH PARK"

SZEF
Okrąglutki, sympatyczny Afro-Amerykanin, szef szkolnej kafejki. Fanatyk UFO. Do South Park przeprowadził się z Missisipi, ponieważ miejscowość ta słynie z dużej aktywności przybyszy z kosmosu. Walczy o odtajnienie posiadanych przez rząd informacji na ten temat. Przyjaciel i powiernik czwórki głównych bohaterów. Troszczy się o nich i doradza w trudnych chwilach. Jest uprzejmy i dobroduszny, czasem trochę sprośny. Uwielbia kobiety.

PAN GARRISON (i pan Hat)
Jednostka boleśnie nieprzystosowana do życia - nauczyciel chłopców. Pan Hat to mała pacynka, którą Garrison traktuje jak żywą istotę. Lekcje, podczas których Garrison gada nieprzerwanie bez składu i ładu są straszliwie nudne.

WENDY TESTABURGER
Koleżanka czwórki bohaterów i obiekt westchnień Stana. Nigdy się nie denerwuje, zachowuje spokój nawet wtedy, gdy sytuacja wymyka się jej spod kontroli. Wendy ma zasady, ale nie trzyma się ich sztywno. Podczas pierwszego pocałunku ze Stanem to ona przejmuje inicjatywę. Dba o otoczenie i ludzi znajdujących się w potrzebie. Nie znosi kłamstwa, skąpstwa i samolubstwa.

OFFICER BARBRADY
Miejscowy gliniarz, który nie lubi się ujawniać. Wcielenie rządowej cenzury. Dba o to, aby żadne ważne informacje nie zostały wykradzione z tajnych akt i nie przedostały się do wiadomości publicznej. Kiedy chłopcy spostrzegają helikopter latający nad miastem w poszukiwaniu kosmitów, tłumaczy im, że "to tylko gołąb". Pomimo licznych wysiłków Barbrady nie odnosi specjalnych sukcesów.

MAMA CARTMANA
Samotna matka, która brak ojca wynagradza synowi jedzeniem. Stale się uśmiecha, mówi śpiewnym głosem i zachowuje tak, jakby wszystko zawsze było w największym porządku.

BURMISTRZ
Filigranowa intrygantka, która nie ma skrupułów, aby wykorzystywać tragiczne wydarzenia do budowania własnej pozycji. Kiedy jest zagrożenie, że wybuchnie wulkan, a dzieci są na biwaku w górach, woła: "Życie dzieci jest w niebezpieczeństwie! Dzwońcie po telewizję i moją garderobianą!"

WASZE OPINIE

Kenny111

South Park jest genialny! Uwielbiam go! Dorównuje serialowi Prison Break :P. Przy south park mozna sie uśmiac do bólu. Ale najlepszy jest Kenny i jego śmierci :P pozdrawiaam fanów South Park'u!!!!!

Ciaruś

kocham south park a Kenny jest milusiiiiii i słodziutki uwielbiam go i szkoda, że co odcinek ginie ;( a jak ładnie wygląda bez kaptura xD mmmm! <lol>

pablo1713

Jestem fanem serialu South Park oglądam już go od początku jego powstania ale C+ dlaczego puszczacie odcinki co 2 tygodnie !!!! to zbrodnia!!! wszystkie inne stacje zagraniczne puszczają South Park co tydzień!!! (tylko że ja nie mam możliwości ich oglądania, albo lecą po niemiecku :/ ) mam serdeczną proźbę czy moglibyście puszczać odcinki co tydzień ??!! 2 tygodnie to masakra...
SOUTH PARK VII
USA, 2003
"South Park" to jeden z ciekawszych fenomenów ostatniej dekady. Serial, choć animowany, poprzez podejmowaną w nim kontrowersyjną tematykę obyczajową i bardzo niecenzuralny język, adresowany jest zdecydowanie do widzów dorosłych. Wszechobecne wulgaryzmy tym bardziej bulwersują, że główni bohaterowie to nastolatkowie.
serial animowany
SOUTH PARK VII
4,5 5 1 51