PREMIERA

2008.07.11

CANAL+ PREMIUM

SPADAJ!

Stick it!

USA/Niemcy, 2006

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Osadzona w świecie sportu, zabawna historia o dojrzewaniu i poszukiwaniu własnej drogi w życiu. Jeff Bridges, w roli trenera gimnastyki, który dostaje pod opiekę wyjątkowo niepokorną i zbuntowaną zawodniczkę.

Siedemnastoletnia Haley Graham (Missy Peregrym), obiecująca gimnastyczka, notorycznie wchodzi w konflikt z prawem. Decyzją sądu zostaje posłana do elitarnej Akademii Gimnastycznej Vickermana, która znana jest z żelaznej dyscypliny. Haley nie ma zamiaru podporządkowywać się surowym regułom i planom treningowym tam obowiązującym. Na dodatek, nie znajduje wspólnego języka z resztą zawodniczek, które mają jej za złe, że kiedyś jako juniorka, opuściła drużynę w najważniejszym momencie. Rola mediatora między zbuntowaną dziewczyną a resztą koleżanek przypada trenerowi Burtowi Vickermanowi (Jeff Bridges), który od razu poznaje się na talencie Haley. Nieoczekiwanie jej niezależny charakter i buntowniczy duch wprowadza nową jakość do drużyny, stając się kluczem do sukcesu w zbliżających się zawodach.

Chociaż filmów o utalentowanych, lecz zbuntowanych młodych ludziach powstało wiele, "Spadaj!" rozgrywa się w rzadko eksploatowanym przez filmowców środowisku gimnastycznym. JESSICA BENDINGER pozwala docenić wysiłek sportowców wykonujących niebezpieczne ewolucje. Specjalizująca się w opowieściach o młodych, samodzielnych kobietach Bendinger sama napisała scenariusz do swojego debiutu reżyserskiego, mając już na koncie inne teksty, jak m.in. scenariusz "Dziewczyn z drużyny" z Kirsten Dunst czy "Córki prezydenta" z Katie Holmes. Bendinger brała też udział w powstawaniu "Seksu w wielkim mieście".

Gwiazdą "Spadaj!" jest Jeff Bridges, który aby przekonywująco wcielić się w trenera gimnastyki, filmował reakcje prawdziwych coachów podczas zawodów. Wszechstronny aktor stał się rozpoznawalny za sprawą "Ostatniego seansu filmowego" Petera Bogdanovicha, a swoją klasę potwierdził takimi obrazami jak "Piorun i lekka stopa" Michaela Cimino oraz "Gwiezdny przybysz" Johna Carpentera. Czterokrotnie nominowany do nagrody Akademii Bridges pozostaje nadal bez statuetki, co nie przeszkadza mu cieszyć się uznaniem zarówno widzów, jak i krytyków na całym świecie.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Produkcja, która jest przewidywalna, ale miła dla oka. Od samego początku widz wie jak skończy się cała historia, jednak film jest tak przyjemnie zralizowany, że chce się go oglądać aż do samego finału. Dziewczyny fajnie skaczą, robią jakieś wygibasy i to sie podoba ( przynajmniej wśród męskiej populacji). Komedyjka jakich wiele, ale zrobiona z polotem.

BeruZadra

W sumie całkiem przyjemne kino familijne. Zakwalifikowanie "Spadaj!" jako komediodramatu w tym przypadku jest niewłaściwe, tudzież mylące. Akcentów humorystycznych może nie jest zbyt wiele, ale są; finał również należy do optymistycznych.
Film uważam za dobry, a przynajmniej na całkiem przyzwoitym poziomie. Akcja toczy się równo, bez ckliwych dłużyzn i wartko zmierza do pozytywnego zakończenia.
Składam wyrazy uznania wszystkim gimnastyczkom, które wzięły udział w realizacji filmu. Pokazały ile muszą włożyć wysiłku, ciężkiej pracy i samozaparcia by przez kilka minut móc prezentować się na macie.
Brawa dla Jeffa Bridgesa. Dość często pokazuje się na drugim planie, jednak z każdej roli potrafi zrobić zapadające w pamięć cacko. Nie inaczej jest i tym razem.
"Spadaj!" jest filmem, który autentycznie mi się spodobał. Jeśli będę mieć możliwość obejrzenia go jeszcze raz - zrobię to z przyjemnością.
SPADAJ!
reżyseria:
USA/Niemcy, 2006
Osadzona w świecie sportu, zabawna historia o dojrzewaniu i poszukiwaniu własnej drogi w życiu. Jeff Bridges, w roli trenera gimnastyki, który dostaje pod opiekę wyjątkowo niepokorną i zbuntowaną zawodniczkę.
komediodramat
SPADAJ!
4,7 5 1 29