dystrybucja Kino Świat

PREMIERA

2015.01.07

CANAL+ PREMIUM

Spaleni słońcem: Cytadela

Utomlyonnye Solntsem 2: Tsitadel

Rosja, 2011

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: dramat/wojenny

Ocena filmu

0.00

Opis

Dalsze losy Siergieja Kotowa, ostania część trylogii Nikity Michałkowa, rosyjski kandydat do Oscara. W obsadzie ponownie Nikita Michałkow i Oleg Menshikow.

Rosja, 1943 rok. Siergiej Piotrowicz Kotow (Nikita Michałkow) trafia do kompanii karnej, złożonej prawie w całości z dawnych skazańców. Stacjonują niedaleko Cytadeli, silnego hitlerowskiego punktu oporu. Wydany przez generała-majora Mieleszkę (Roman Madyanov) rozkaz zdobycia umocnień wroga jest misją samobójczą. Tuż przed szturmem Kotowa odnajduje w okopach oficer NKWD Dmitrij Arsientjew (Oleg Mieńszykow), który ściga go na rozkaz samego Stalina. Udaje im się ewakuować z oblężenia Cytadeli, a Mitia pomaga Kotowowi wrócić w rodzinne strony. W domu Siergieja wszyscy byli przekonani, że zginął. Wiele się zmieniło. Kotow powraca więc na front, gdzie, odzyskawszy ordery i mundur, zostaje awansowany do stopnia generała-lejtnanta. Znów staje w obliczu zdobycia Cytadeli, tym razem jako dowódca.

"Spaleni słońcem: Cytadela" oraz wcześniejsi "Spaleni słońcem 2" są kontynuacją uhonorowanego Oscarem i Nagrodą Jury na Festiwalu w Cannes arcydzieła NIKITY MICHAŁKOWA z 1994 roku. Praca nad dwoma filmami składającymi się na drugą część trwała w sumie osiem lat. Jest to najdroższa produkcja w historii rosyjskiej kinematografii. Film został zgłoszony jako rosyjski kandydat do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, ale nie uzyskał nominacji. W obsadzie "Cytadeli" znaleźli się w większości ci sami aktorzy, którzy pojawili się w poprzednich filmach. Siergieja Pietrowicza zagrał reżyser ("Syberiada", "Dworzec dla dwojga"), Nadię Kotową - jego córka Nadieżda Michałkowa, Marusię - Wiktoria Tołstoganowa ("Korolow", "Bukiet bzu"), Mitię - Oleg Mienszykow, a Stalina - Maksim Suchanow ("Człowiek, który wszystko wiedział", "Przenicowany świat"). W epizodach rozgrywających się w daczy pod Moskwą wystąpili aktorzy, którzy 17 lat wcześniej pojawili się w pierwszej części "Spalonych słońcem", m.in. Ałła Kazanska w roli Lidii Stiepanownej, Nina Archipowa jako Jelena Michajłowna oraz Władimir Iljin ("Utracone Imperium", "Sala numer 6", "Taras Bulba", Nie trzeba się martwić", "Kolorowy zmierzch") jako Kirik.
Spaleni słońcem: Cytadela
reżyseria:
Rosja, 2011
Dalsze losy Siergieja Kotowa, ostania część trylogii Nikity Michałkowa, rosyjski kandydat do Oscara. W obsadzie ponownie Nikita Michałkow i Oleg Menshikow.
dramat/wojenny
Spaleni słońcem: Cytadela
3,8 5 1 42