PREMIERA

2008.12.08

CANAL+ PREMIUM

SPALONY

Polska, 2008

reżyseria:

gatunek: film dokumentalny

czas trwania: 52 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Spalony" to portret niezwykłego artysty polskiego pochodzenia - Jacka Wilewskiego, który od młodości mieszka w Szwajcarii.

Twórczość Wilewskiego, często klasyfikowana jako ekspresjonizm, wymyka się jednak wszelkim kwalifikacjom. Bo jest on artystą awangardowym, czerpiącym jednocześnie z XVII-wiecznej grafiki japońskiej. Uważa się za rysownika, a główne jego narzędzie pracy to zwykły ołówek. Jeden z największych malarzy XX wieku, Balthazar Klossowski de Rola, bardziej znany jako Balthus, z kolei docenił Wilewskiego jako rzeźbiarza. Zostali przyjaciółmi. Balthus okrył go dosłownie swoim płaszczem malarskim. Co ciekawe, Wilewski został doceniony przez jednego z najważniejszych krytyków sztuki światowej, Jeanne Pierre Benezita, poprzez umieszczenie jego notki biograficznej w najważniejszej Encyklopedii Sztuki, jednocześnie uchodzi za zbyt "dziwnego" by być obecnym na rynku szwajcarskim.

Jacek Wilewski zrobił 2000 miniaturowych znaczków, jak również grafiki na płatkach róży, filtrach od papierosów, narysował wiele aktów. Nie da się ukryć, że Wilewski bez reszty żyje sztuką. Nie zna kompromisu pomiędzy twórczością, a codziennością, tracąc często kontakt z materialnym światem. Niestety uzależnienie od haszyszu doprowadziło go wyrokiem szwajcarskiego sądu do domu opieki...

Film Irka Dobrowolskiego - autora głośnego "Portrecisty" obsypanego nagrodami na wielu międzynarodowych festiwalach - szuka odpowiedzi na pytanie o miejsce twórcy we współczesnym świecie, schodząc do źródeł twórczości znajdujących się w podświadomości artysty.
SPALONY
reżyseria:
Polska, 2008
"Spalony" to portret niezwykłego artysty polskiego pochodzenia - Jacka Wilewskiego, który od młodości mieszka w Szwajcarii.
film dokumentalny
SPALONY