Fox

PREMIERA

2010.07.15

CANAL+ PREMIUM

SPEED. NIEBEZPIECZNA SZYBKOŚĆ

Speed

USA, 1994

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller sensacyjny

czas trwania: 111 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Los Angeles. W jednym z wieżowców rusza winda ekspresowa z 13 osobami wewnątrz. Nagły wybuch niszczy linę prowadzącą i kabina z pasażerami spada w czeluść szybu.

Winda zatrzymuje się dzięki hamulcom awaryjnym poniżej 30. piętra. Zamachowiec żąda 3 milionów dolarów, w przeciwnym wypadku wysadzi również hamulce. Na miejsce przybywa oddział antyterrorystyczny. Na ochotnika do akcji wkracza młody oficer Jack Traven (Keanu Reevers) i jego przyjaciel detektyw Harry Temple (Jeff Daniels), specjalista od rozbrajania ładunków wybuchowych. Udaje im się uwolnić uwięzionych ludzi. Zamachowiec pozoruje swoją śmierć i ucieka. Wkrótce wysadza w powietrze autobus w Santa Monica. Informuje Jacka, że w miejskim autobusie o numerze bocznym 2525 znajduje się bomba. Jeśli pojazd zwolni poniżej 50 mil na godzinę, nastąpi wybuch. Nie ma kontaktu radiowego z kierowcą, bo nadajnik jest uszkodzony. Traven wkracza do akcji.

"Speed. Niebezpieczna prędkość" to debiut reżyserski Holendra JANA DE BONTA ("Twister", "Nawiedzony", "Lara Croft Tomb Raider: Kolebka życia"), autora zdjęć m.in. do "Szklanej pułapki", "Polowania na Czerwony Październik" czy "Zabójczej broni 3". Akcja filmu jest prowadzona w zawrotnym tempie, a szereg niewiarygodnych wprost scen zostało zrealizowanych w plenerze, na autostradach Los Angeles, bez zastosowania komputerowych efektów specjalnych. Zdjęcia były kręcone za pomocą czterech do sześciu kamer jednocześnie, a przy najtrudniejszych ujęciach pracowało nawet dziesięć kamer. Pracą ekipy operatorów kierował absolwent łódzkiej szkoły filmowej Andrzej Bartkowiak ("Góra Dantego", "Zabójcza broń 4", "Wydział pościgowy"), a kaskaderami Gary Hymes, znany kierowca rajdowy i wieloletni współpracownik Stevena Spielberga. Keanu Reeves ("Matrix", "Constantine", "Królowie ulicy") wykonał jednak większość niebezpiecznych ujęć bez pomocy kaskadera. Przeciwnikiem granego przez niego bohatera jest psychopata, który traktuje zło jak dzieło sztuki. Wcielił się w niego zmarły Dennis Hopper ("Blue Velvet", "Synowie mafii", "Ziemia żywych trupów"). Reevesowi pomaga jedna z pasażerek autobusu, którą gra laureatka tegorocznego Oscara i Złotego Globu za film "Wielki Mike. The Blind Side" Sandra Bullock ("Miss agent", "Miasto gniewu", "Śmiertelna wyliczanka"). Jej bohaterka, której policja zabrała prawo jazdy za przekraczanie dozwolonej prędkości, musi w dramatycznych okolicznościach zastąpić zawodowego kierowcę. W 1995 roku "Speed. Niebezpieczna prędkość" został uhonorowany m.in. dwoma Oscarami w kategoriach związanych z dźwiękiem.

WASZE OPINIE

Mikuri

[quote keke napisał 16.07.2010 22:10]
Świetne kino. Obejrzałem z przyjemnością.
[/quote]

Kino świetne ale nie po raz kolejny i nie w platformie telewizji płatnej. Kto widział film z 1994 roku puszczać jako premiera.
Niedługo się okaże, że w Canal+ jako premierę obejrzymy (przecież kultowe) filmy takie jak:
Forrest Gump
Leon zawodowiec
Pulp Fiction
Maska

To też świetne kino ;) ale chyba każdy z nas już widział te filmy nie jeden raz w telewizji publicznej ??

keke

Świetne kino. Obejrzałem z przyjemnością.

Mikuri

EJ no to chyba parodia ????
Do właścicieli CANAL+ za co my Wam płacimy ????
Nie przecież za filmy które były z 10 razy(może nie 10 ale na pewno sporo, a może więcej niż 10 ?) tylko w zeszłym roku w telewizji publicznej ???? Zaczyna to wyglądać jak Kevin Sam W Domu który leci co roku na pewnej Platformie telewizji z pierwsza litera P co święta.
SPEED. NIEBEZPIECZNA SZYBKOŚĆ
reżyseria:
USA, 1994
Los Angeles. W jednym z wieżowców rusza winda ekspresowa z 13 osobami wewnątrz. Nagły wybuch niszczy linę prowadzącą i kabina z pasażerami spada w czeluść szybu.
thriller sensacyjny
SPEED. NIEBEZPIECZNA SZYBKOŚĆ
4,5 5 1 4