Paramount Pictures

PREMIERA

2006.11.26

CANAL+ PREMIUM

SPONGEBOB KANCIASTOPORTY

The SpongeBob SquarePants Movie

USA, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film animowany

czas trwania: 84 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Pełnometrażowa wersja bardzo popularnej, czterokrotnie nominowanej do Emmy kreskówki, która w Stanach Zjednoczonych realizowana jest już siódmy rok.

Główny bohater SpongeBob Kanciastoporty (Tom Kenny) jest rezolutnym przedstawicielem gatunku gąbek morskich i zamieszkuje podwodną krainę Bikini Bottom. Do grona jego najlepszych przyjaciół należy przemiła rozgwiazda Patrick Star (Bill Fagerbakke) i złośliwa kałamarnica Squidward Tentacles (Rodger Bumpass), cierpiąca na zagadkowy brak dwóch odnóży. Nieco gorzej układa się SpongeBobowi z jego szefem, panem Krabsem (Clancy Brown), właścicielem restauracji serwującej kraburgery, w której Kanciastoporty jest kucharzem. Kiedy jednak pan Krabs zostaje oskarżony o kradzież korony samego Neptuna i skazany na karę śmierci, SpongeBob postanawia zrobić wszystko, aby pracodawcę uratować. Neptun zgadza się dać małej gąbce sześć dni na odnalezienie korony i udowodnienie, że to nie Krabs jest złodziejem. Podczas niebezpiecznej eskapady, na którą SpongeBob zabiera Patricka, dwaj przyjaciele zostaną wystawieni na wiele prób, które będą testem dla ich odwagi i lojalności. Będą musieli też zmierzyć się z przebiegłym Planktonem (Mr. Lawrence), właścicielem konkurencyjnej restauracji, który nieobecność Krabsa chce wykorzystać dla własnych interesów. Okaże się jednak, że Plankton ma na sumieniu coś jeszcze.

Serial "SpongeBob Kanciastoporty" to bez wątpienia najoryginalniejszy i najśmieszniejszy serial animowany, który w Ameryce - mimo że emitowany jest od 1999 roku - wciąż bije rekordy popularności. Pełnometrażowa wersja filmu również nie zawiodła - zapewne dlatego, że zrealizowała ją ta sama ekipa z reżyserem STEPHENEM HILLENBURGIEM na czele. Hillenburg, twórca nagrodzonej w Ottawie krótkometrażowej animacji "Warmholes" (1992), umieścił swoich bohaterów na dnie morza nieprzypadkowo. Zanim bowiem dostał się na eksperymentalny wydział animacji Kalifornijskiego Instytutu Sztuki studiował oceanologię na Humboldt State Uninersity. Przez trzy lata nauczał nawet biologii morskiej w Orange County Ocean Institute. To właśnie wtedy wpadł na pomysł podwodnej kreskówki. "Pracując jako nauczyciel miałem szansę zobaczyć, jak bardzo dzieci uwielbiają podwodny świat, a zwłaszcza wszystko to, co w nim pływa. Kiedy połączyłem te doświadczenia z moją miłością do animacji, wymyśliłem opowieść o SpongeBobie Kanciastoportym" - mówił dziennikarzom Hillenburg.

Zarówno serial, jak i film pełnometrażowy o SpongeBobie, nagrodzony na ASCAP Film and Television Music Awards i nominowany do nagrody Annie, to solidna porcja świeżego, błyskotliwego humoru, w którym zakochują się nie tylko dzieci. Kreskówka, porównywana do montypythonowskiej w duchu "Owcy w Wielkim Mieście" ma wielu fanów wśród dorosłych - nie wyłączając tych najbardziej znanych. Do wielbicieli morskiej gąbki zalicza się m.in. Justin Timberlake i Noel Gallagher (frontman grupy Oasis), a do obsady dubbingu - z miłości do SpongeBoba - wprosili się m.in. Alec Baldwin, John Rhys-Davies i Scarlett Johansson. Publiczności podoba się zwłaszcza to, że w egzotycznych bohaterach Bikini Bottom bez trudu można zobaczyć własne dzień za dniem, z problemami zawodowymi (niezdrowa konkurencja, napięcia z szefem), sercowymi (uczuciu przeszkadzają niekiedy różnice kulturowe, a nawet środowiskowe), a nawet komunikacyjnymi (Bikini Bottom nie może uporać się z korkami ulicznymi, które tworzą wyposażone w kółka łódki). Uroku bohaterom Hillenburga dodaje fakt, że maja godną pozazdroszczenia samoświadomość - wiedzą, że są bohaterami kreskówki, bo kiedy słyszą ponure dźwięki soundtracku krzyczą: "O nie! Zaraz stanie się coś strasznego. Ta muzyka zawsze to oznacza!". Udowadniają też w każdym niemal odcinku, jak wielka jest siła woli. W jednym z epizodów SpangeBob wraz z przyjaciółmi wyjeżdża za miasto na ognisko. Wszystko idzie świetnie do momentu, kiedy podczas biwaku ktoś nagle pyta: "Zaraz, zaraz. Skoro jesteśmy pod wodą, to jakim cudem możemy palić ognisko?" Ten moment zawahania - tak jak w życiu - nie przynosi nic dobrego. Wesołe płomienie w jednym momencie zmieniają się w mokrą kupkę popiołu.

WASZE OPINIE

Darka

uwielbiam tą bajke jest boska SpongeBob jest najleprzy wymiata na calego

the dark

Bardzo fajna bajka. :) Idealna pozycja do obejrzenia wraz z dzieckiem. ;)

natashka

Spongebob jest najbardziej olschoolowym kozakiem w swiecie animowanych bohaterow. Wymiata wszystkich kreskowiczow i pochlania ich jedna ze swoich gabczastych dziurek
SPONGEBOB KANCIASTOPORTY
reżyseria:
USA, 2004
Pełnometrażowa wersja bardzo popularnej, czterokrotnie nominowanej do Emmy kreskówki, która w Stanach Zjednoczonych realizowana jest już siódmy rok.
film animowany
SPONGEBOB KANCIASTOPORTY
4,5 5 1 153